منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۵
شناسه خبر: 300809
گروه :خبر
13931026000238_PhotoA

داوود روشنایی قربانی اسیدپاشی در ازای گذشت از قصاص فرد اسیدپاش چند میلیارد تومان می‌گیرد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روز چهارشنبه 11 فروردین سال 95 خبر مهمی از سوی سرپرست دادسرای امور جنایی تهران منتشر شد.

خبر حکایت از آن داشت که داوود روشنایی مرد جوانی که ده سال قبل قربانی یک اسیدپاشی اشتباهی شده بود از قصاص عامل جنایت گذشت کرده بود.

در خبر آمده بود که داوود روشنایی به یمن میلاد حضرت زهرای مرضیه از قصاص حمید صادقی فرد اسیدپاش گذشت کرده است و به این ترتیب این فرد دیگر قصاص نخواهد شد.

به این ترتیب پرونده‌ای ده ساله مختومه شد و تکلیف آن مشخص شد.

اما در زمان انتشار خبر حدس و گمان‌هایی درباره میزان دریافت دیه‌ای از سوی داوود روشنایی به گوش می‌رسد اما مشخص نبود که این رقم چقدر است.

دیه میلیاردی به حساب دادگستری واریز شده است

برای مشخص شدن این موضوع به سراغ داوود روشنایی رفتیم و از وی درباره نحوه اعلام رضایت و بخشش و همچنین مبلغ دریافتی پرس و جو کردیم.

روشنایی گفت: من هنوز پولی دریافت نکرده ام.

از این موضوع متعجب شدیم و پرسیدیم گفته می شود پولی دریافت کرده‌اید.

روشنایی برایمان توضیح داد که در واقع پول از سوی خانواده محکوم به حساب دادگستری استان تهران واریز شده است اما هنوز به من داده نشده است.

وی گفت: باید یک روز به دادگستری استان تهران مراجعه کنم و پس از ارائه مدارک مبلغ مورد نظر را بگیرم.

از قربانی اسیدپاشی سال 84 درباره میزان این رقم پرسیدیم که وی گفت: براساس اعلام مسئولان همان رقمی که در متن حکم مورد اشاره قرار گرفته بود به حساب دادگستری واریز شده است.

به وی گفتیم یعنی حدود 1.2 میلیارد تومان که داوود روشنایی تأیید کرد و گفت: بله در متن حکم آمده بود که دیه من برابر با یک میلیارد و دویست میلیون تومان است.

از روشنایی پرسیدیم یعنی خانواده صادقی این مبلغ را واریز کرده اند که روشنایی گفت: براساس اعلام بله همین رقم واریز شده و قرار است به من داده شود.

دیه من یک میلیارد و 26 میلیون تومان است

قربانی اسیدپاشی در مصاحبه‌ای که در دی ماه سال 93 با خبرگزاری فارس انجام داده بود در پاسخ به این سؤال که چقدر احتمال دارد متهم را ببخشید، گفت: اولویت اول من درمان است اما آنقدر هزینه‌ها بالا است که از درمان ناامیدم.

روشنایی افزود: درمان در بیمارستان‌های دولتی فایده‌ای ندارد چرا که مرا یک موش آزمایشگاهی می‌کنند یک جای بدنم را تکه می‌کنند تا جای دیگری را خوب کنند.

این قربانی اسیدپاشی با اشاره به اینکه چند ماه پیش خانواده متهم گفتند حاضر به پرداخت دیه هستند، گفت:‌دیه من شاید سنگین‌ترین دیه در قوه قضاییه باشد دستگاه قضایی برای من یک میلیارد و 26 میلیون دیه در نظر گرفته خانواده متهم گفتند ما دیه را پرداخت می‌کنیم شما هم یک سال اجرای حکم را به تعویق بیندازد و بر سر این موضوع به توافق رسیده‌ایم اما پس از یک مدتی نمی‌دانم چه صحبتی بین خانواده متهم شد که به من گفتند شما دیه کامل را بگیر اما باید رضایت کامل بدهی که آن فرد از زندان آزاد شود.

آیا این عدالت که من به دلیل وضعیتی که به آن دچار شدم 10 سال است در خانه زندانی‌ام آن وقت این آقا 5 سال زندانی باشد و بعد با رضایت من به جامعه بازگردد. آیا این عدالت است که من همچنان گرفتار درمان خودم باشم و این آقا چون پول دارد به مشکلی برنخورد. من گفتم قصاص نمی‌کنم اما باید در زندان بماند.

ماجرا چه بود؟

دوم آبان ماه سال 84 بود که خبر وقوع یک حادثه اسیدپاشی در رسانه‌ها منتشر شد.

خبر این بود که در ساعت 11:30 دقیقه در حوالی محله مجیدیه جوانی ناشناس سید داوود روشنایی را تعقیب می‌کند،‌ مقابلش ظاهر می‌شود و زمانی که داوود علت این اقدامش را جویا می‌شود فرد ناشناس بدون دادن جواب، ظرف حاوی اسید را روی صورت جوانی می‌پاشد که آن زمان تنها 20 سال داشت.

داوود می‌گوید «پس از آن که اسید به صورتم ریخته شد، دیگر متوجه چیزی نشدم اما پس از آن شهروندان با اورژانس تماس گرفته و مرد اسیدپاش به نام «حمید – ص» را نیز در محل دستگیر کردند.»

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر