منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۷:۱۹
شناسه خبر: 368792
گروه :خبر
images

دانش ‌آموزانی مقطع ابتدایی و راهنمایی روستای محروم دوستکوی قشم همواره در بی‌ عدالتی آموزشی به سر می‌ برند و با کمترین امکانات آموزشی در کلاس های فرسوده آن هم به صورت مختلط مشغول به تحصیل هستند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛عدم مدارس در خورشان درمنطقه آزاد قشم و وجود مدارس تخریبی نگران‌ کننده با شکاف های عمیق دیوارها و سقف های در حال ریزش بارها صدای مسولان و تریبون داران را دراین منطقه درآورد تا اینکه امام جمعه شهرستان قشم  دستور داد دانش اموزان در چادر درس بخوانند ولی از آن مدارس استفاده نکنند .

بعد از پیگیری های مجدانه امام جمعه شهرستان قشم و رییس آموزش و پروش بلاخره برخی از مدارس تخریبی شهرستان قشم رنگ روی تازه ای به خود گرفت و از آن حالت اسفناک خارج شد اما در این میان هنوز برخی از مدارس هستند که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند .

عصر امروز برای بررسی یک سوژه مردمی به یکی از دورترین روستاهای قشم سفر کردیم تا ازحال و روز وضعیت آموزشی این روستا گزارشی تهیه کنیم .

وقتی به روستای دوستکوی قشم رسیدیم با بنری از سر آغاز سال تحصیلی در یک ساختمان فرسوده روبرو شدیم که هزاران سوال در ذهنم جاری کرد ، مدرسه ای که امکانات تحصیلی و وضعیت بهداشتی آن در حد بسیار پایین و در حد صفر بود .

برای جویا شدن بیشتر از وضعیت این مدرسه به سراغ سرپرست دهیاری این روستا رفتیم تا از احوالات آموزشی این منطقه اطلاعات بیشتری کسب کنیم .

احمد قویدل ، سرپرست دهیاری روستای دوستکو دراین باره به خبرنگار هرمز گفت : دانش آموزان مقطع راهنمایی دراین روستا به دلیل کمبود امکانات آموزشی به صورت مختلط درس می خوانند که این خود باعث مشکلات زیادی شده است .

وی افزود : 40 دانش آموز که متشکل از 25 دانش آموز پسر و 15 دانش اموز دختر می باشند در این مدرسه تخریبی با امکانات ضعیف در حال تحصیل هستند .

سرپرست دهیاری روستای دوستکو با بیان اینکه تحصیل مختلط دانش آموزان منجربه ترک تحصیل برخی ازنوجوانان ها در روستا شده است ، تصریح کرد : خانواده ها از تحصیل مختلط فرزندانشان در این روستا ناراضی هستند و باتوجه به اینکه توان مالی آن را ندارند که فرزندان خود را برای ادامه تحصیل به روستاهای دیگر بفرستند برخی از آنها به ترک تحصیل دخترانشان رضایت می دهند .

قویدل به وضعیت بد امکانات رفاهی در این مدرسه اشاره کرد و افزود : مدرسه راهنمایی نور دوستکو دارای محوطه خاکی و بدون دیوارکشی ، بدون امکانات ورزشی و سرویس بهداشتی مناسب است .

باتوجه به اینکه دختران در سن 9 سالگی به بلوغ میرسند برگزار کردن کلاس های مختلط درمقطع راهنمایی به دور از تصور است .

تحصیل 6 مقطع ابتدایی در سه کلاس !

یکی دیگر از مشکلات آموزشی این روستا وجود یک مدرسه ابتدایی با سه کلاس درس بود که دانش آموزان 6 مقطع ابتدایی در سه کلاس درس می خوانند !

کمبود مکان آموزشی در این مدرسه باعث شده است که دانش آموزان کلاس دوم ، چهارم و پنجم ، ششم در یک کلاس همزمان درس بخوانند که این خود باعث شده است آنگونه که باید آموزش به این دانش آموزان داده شود صورت نگیرد .

در بخشی دیگر کلاس اول و سوم به صورت زمان بندی شده درس می خوانند بطور مثال یک ساعت کلاس اول در کلاس حضور می یابند و در ساعتی دیگر کلاس بعدی !

با وجود اینکه در شهرقشم مدارسی با مجهزترین امکانات برای فراگیری آموزش‌های لازم ایجاد شده و مسولان این جزیره به دنبال هوشمندسازی مدارس، تهیه و تأمین امکانات آموزشی و بهداشتی برای ارتقاء سطح آموزش مدارس هستند اما از طرفی برخی دانش‌آموزان‌ در مدارسی بدون امکانات اولیه تحصیل می ‌کنند .

به طور قطع این شرایط بر کیفیت آموزشی تاثیر منفی می گذارد و می تواند در دراز مدت بازدهی آموزش و پرورش را تحت تاثیر قرار بدهد ، جا دارد با توجه به درآمد و پتانسیل هایی که درجزیره قشم وجود دارد مسولان به فکررفع این مشکلات بزرگ باشند تا در آینده دورتر با مشکلات اجتماعی ، فرهنگی روبرو نباشیم و یا اینکه خدایی ناکرده با وجود زلزله خسارت جانی نداشته باشیم .

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت اهدای اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در حاجی آباد به هشت بیمار نیازمند برون سپاری، افزایش نظارت و کیفیت خدمات را به همراه دارد سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در کیش گشایش یافت تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد