منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۲
شناسه خبر: 181183
گروه :خبر
index

مدیر کل برنامه کنترل مالاریای وزارت بهداشت تلاش های دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان را جزء فعال ترین دانشگاههای کشور در خصوص حذف و کنترل مالاریا معرفی کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس نشست کمیته برنامه حذف مالاریا با حضور دکتر احمد رئیسی متخصص اپیدمیولوژی و مدیر کل برنامه کنترل مالاریای مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت ، دکتر منصور رنجبر کارشناس ارشد برنامه کنترل مالاریای مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت ، دکتر محمد شکاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی و اعضای کمیته حذف مالاریا از معاونت بهداشتی برگزار شد .
احمد رئیسی مدیر کل برنامه کنترل مالاریای مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت گفت :عمده ترین نوع مالاریا در دنیا نوع فالسیپارم است و بیش از 90 درصد و عمده ترین نوع بروز مالاریای کشور ویواکس می باشد لذا  این امر حق طبیعی ما است که در خصوص این نوع مالاریا در مقوله تحقیقات آزمایشگاهی به درجه خوبی دست پیدا کنیم .

این مقام مسئول اظهار کرد : مایه افتخار ما است که مقوله مالاریا را به عنوان یک مقوله اصلی دنبال می کنیم و این امر یک تعهد بین المللی است که بتوانیم به مرحله حذف برسانیم .

مدیر کل برنامه کنترل مالاریای وزارت بهداشت تلاش های دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و شخص دکتر محمد شکاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان را قابل تقدیر دانست و افزود : با وجود رئیس دانشگاهی که خود در عرصه پزشکی مولکولی به حذف مالاریا در استان کمک و فعالیت می نماید ، دغدغه ای برای وزارت بهداشت باقی نخواهد ماند .

 

منصور رنجبر کارشناس ارشد برنامه کنترل مالاریای مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در ادامه این نشست گفت : برنامه حذف مالاریا را برای اجرای فصل دوم بازنگری کردیم و برنامه استراتژیک کشوری برای حذف طراحی شده است و باید برنامه عملیاتی دانشگاههای علوم پزشکی در راستای برنامه کشوری باشد .

رنجبر با اشاره به اجرای طرح ویژه کنترل و حذف مالاریا وزارت بهداشت افزود:  برای نخستین بار در کشور و استان هرمزگان  از شهرستان جاسک آغاز شد  و در حال حاضر در بندرعباس در حال اجراست .

وی اظهار کرد : به دلیل ظرفیت های فنی و تعهدی که در استان هرمزگان است، برنامه حذف مالاریای استان هرمزگان در کشور می درخشد .

وی یکی از مشکلات برنامه حذف مالاریا را تبادل جمعیتی در استان های سیستان بلوچستان و هرمزگان دانست و ابراز کرد : ورود افاغنه به کشور و تغییر محل زندگی آنها در این استانها و استقرار انها در کانون های مزمن و کانونهای سوزنی موجب خلل در برنامه حذف خواهد شد ؛ و عمده ترین مشکلات در استان هرمزگان از قسمت شرق می باشد .

کارشناس ارشد برنامه کنترل مالاریای مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت یادآور شد : برنامه حذف مالاریا باید در خصوصی و دولتی ادغام شود ، در شرایط فعلی صحبت از استفاده بهینه از منابع است و باید به سمتی برویم که حذف گران تمام نشود ، از ارتباطات بین بخشی استفاده نماییم ؛ بحث استفاده از تعاملات بین بخشی و ارزان تمام شدن برنامه حذف مالاریا در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است .

رنجبر ایجاد حساسیت در سیستم بهداشتی درمانی را مهم ارزیابی کرد و افزود : از بیماران تب دار آزمایش های لازم انجام شود ، در هر صورت در مناطق آندمیک (بومی) به این بیماری به عنوان یکی از تشخیصهای احتمالی فکر شود ، و برای صدور پروانه مطب پزشکان آموزش های اجباری در این زمینه مصوب گردد .

دکتر محمد شکاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت : با توجه به اینکه استان هرمزگان در سالهای اخیر کاهش چشمگیری از لحاظ حذف و کنترل مالاریا داشته است اما هرگز حساسیت ها در برنامه حذف کم شده و بطور جد برنامه ها دنبال می شود ؛ و نسبت به حذف مالاریا عمیق تر فکر خواهیم کرد .

شکاری افزود : ما باید با دانشگاههای مرتبط با برنامه حذف که در خارج از کشور هستند هماهنگ کار کنیم از طرف دیگر اگر سایر دانشگاههای درگیر برنامه ضعیف تر عمل کنند تعهد علمی و اهداف ما دیرتر محقق خواهد شد .

وی با بیان اینکه اگر تعهد در سطح ملی کم شود حساسیت ها هم کم خواهد شد اظهار کرد : اگر مبالغی از این طرح در جهت پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر در در اختیار روسای دانشگاهها قرار دهند بسیاری از مشکلات در این خصوص حل خواهد شدو یکی از معضلات حاشیه شهر جدای از بیماریهای غیر واگیر ، بیماریهایی همچون مالاریا و اچ آی وی ” ایدز ” می باشد که باید در پیشگیری و درمان این بیماریها برنامه ریزی مدون صورت گیرد .

 

انتهای پیام/م

 

 

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی