منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹
شناسه خبر: 298221
گروه :خبر
13950107000015_PhotoA

روزنامه انگلیسی نوشت ۲ دانشمند اخراج شده سعودی مقیم انگلیس با دریافت مبالغ هنگفتی از لیبی دنبال قتل پادشاه پیشین عربستان بودند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، آژانس جرایم ملی انگلستان خبر داد یک استاد دانشگاه به نام «محمد المسعری» مبلغ 600 هزار پوند از لیبی دریافت کرده بود تا با مشارکت در یک توطئه علیه پادشاه پیشین عربستان، وی را به قتل برسانند.

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی اختصاصی نوشت به اطلاعاتی دست یافته که بر اساس آن معلوم می‌شود، محمد المسعری، دانشمند فیزیک عربستانی که به دلایل سیاسی از این کشور اخراج شده بود و بعد از درخواست پناهندگی ساکن انگلستان است، با دریافت مبلغی از سوی لیبی قصد قتل پادشاه پیشین عربستان را با شلیک موشکی به سوی کاروان موتورسواران محافظ ملک عبدالله، داشته است. گرچه فرد مظنون هرگونه اتهامی را در این زمینه رد کرده است.

ایندیپندنت دریافت این فرد به همراه یک سعودی دیگر سال 2014 از سوی اسکاتلندیارد طی فرآیند تحقیقاتی مورد بازجویی قرار گرفته بودند اما این اقدام  پلیس لندن 10 سال بعد از آن صورت گرفت که برای اولین بار اطلاعاتی درباره توطئه‌ای علیه پادشاه عربستان درز کرده بود.

این روزنامه انگلیسی ادامه داد،‌ در واقع قذافی، دیکتاتور سابق لیبی، طراح این توطئه و به دنبال راهی برای قتل عبدالله بود. وی و فرماندهان امنیتی وی با پرداخت صدها هزار پوند به افرادی در انگلستان قصد داشتند عبدالله را به قتل برسانند.

در زمان برنامه‌ریزی برای این توطئه،‌ عبدالله ولیعهد و برادرش فحد پادشاه بود اما عبدالله قدرتمندترین چهره در خاندان پادشاهی عربستان به شمار می‌آمد و در سال 2005 به پادشاهی رسید که سال گذشته با مرگش دوره پادشاهی وی به اتمام رسید.

ایندیپندنت افزود، نقشه قتل عبدالله و مشارکت دو مقیم لندن در سال 2003 بعد از آنکه یک مسافر آمریکایی در یکی از فرودگاه‌های لندن با مبلغ 238 هزار پوند داخل چمدانش دستگیر و به نقش داشتن در این توطئه اعتراف کرد، علنی شد. این فرد با نام عبدالرحمن العمودی به جرم معامله با لیبی در آمریکا به 23 سال زندان محکوم شده است.

در ادامه گزارش ایندیپندنت آمده است، بعد از دستگیری العمودی در فرودگاه «هیترو»ی لندن، وی طی اعترافاتی به اسکاتلندیارد گفته بود که دو فرد اخراج شده سعودی مقیم انگلیس با نام‌های المسعری، دانشمند فیزیک و «سعد الفقیه» جراح، نقشی اصلی در این توطئه داشتند. العمودی در ادامه گفت المسعری مخفیانه به لیبی سفر و با قذافی دیدار کرده بود و طی دیدارهایی سری در هتل‌ها و رستوران‌هایی در شهر لندن مبلغ مورد نظر به آنها منتقل شده بود.

با این وجود، هر دو مظنون المسعری و الفقیه در بازجویی‌های اسکاتلندیارد چنین اتهامی را رد کرده‌اند و منکر دریافت پول از سوی مقامات لیبی شدند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان