منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۱
شناسه خبر: 197216
گروه :خبر

معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: دادستانی می تواند برای جلوگیری از جرم، حکم به تعطیلی هم بدهد اما این وضعیت خوبی نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،  حجت الاسلام هادی صادقی عصر شنبه در نشست خبری که برای نخستین بار در فضای مجازی میان خبرنگاران و معاون قوه قضائیه برگزار شد به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.
وی در مورد مجوز کنسرت ها گفت: پیشنهاد می کنم برای هماهنگی این مراجع اقدامی صورت گیرد. ممکن است وزارت ارشاد مجوزی صادر کند اما از طرف دیگر تجربه نیروی انتظامی و دادستانی می گوید که مثلا اگر چنین کنسرت هایی قرار است در این شهر برگزار شود پیرامون آن ممکن است تخلفاتی صورت گیرد. این مراکز مسئولیت پیشگیری از جرم را دارند. و آنها هم حق دارند که پیشگیرانه عمل کنند. دادستانی می تواند برای جلوگیری از جرم، حکم به تعطیلی هم بدهد اما این وضعیت خوبی نیست. پیشنهاد ما این بود که مراجعی که می خواهند کنسرتی را برگزار کنند، مجوز دهند و پیشاپیش با دادستانی و نیروی انتظامی هماهنگ کنند. تمام شرایط را بسنجند و بعد از اینکه پیش بینی کردند که مشکلی نیست، آن وقت مجوز صادر شود.

معاون فرهنگی قوه قضائیه در مورد خلاءهای قانونی در موضوع اسید پاشی گفت: می توان با قوانین موجود هم با تدابیری که در مسایل امنیتی و انتظامی اتفاق می افتد و نوع اطلاع رسانی که از مجازات های در حال حاضر صورت می گیرد بازدارندگی کار را بالا برد. در عین حال به دلیل خشونت بیش از حدی که در این عمل وجود دارد بهتر است که قوانین شفاف تر و روشن تری برای این موضوع وضع شود.

وی در پاسخ به خبرنگار مهر در مورد بی احترامی برخی قضات به مردم و اینکه آیا قضات بی ادب جریمه می شوند، گفت: دو نکته را باید لحاظ کرد اینکه مردم هم باید احترام همکاران را نگهدارند. آنها هم مشغول انجام وظیفه اند باید طبق قانون عمل کنند. و همکاران ما هم گاهی شکایت دارند که مردم هم رعایت نمی کنند و همین باعث بی احترامی متقابل می شود. اگر بی احترامی از هریک از همکاران دیدند می توانند به سه مرجع رجوع کنند هم سامانه تلفنی قوه قضائیه وجود دارد که به آن پیام ارسال کنند و هم به حفاظت و اطلاعات مراجعه کنند و هم رسما طرح شکایت به دادستانی انتظامی قضات ببرند.

صادقی در مورد سر درگمی اهالی موسیقی در برگزاری کنسرت ها هم گفت: مرجع اعطای مجوز وزارت ارشاد است اما وزارت ارشاد هم باید ملاحظات قانونی را از همه ابعاد در نظر بگیرد. و چون مراجع دیگری برای رسیدگی به تخلفات حوزه موسیقی وجود دارد، برای آنکه تداخلی بین مراجع مذکور و وزارت ارشاد پیش نیاید مثل دادستانی و نیروی انتظامی در مقابل مجوز ارشاد را لغو نکنند باید هماهنگی بین مراجع بوجود بیاید.

معاون قوه قضائیه در مورد جایگاه قضا و اینکه برخی قضات این منسب را رعایت نمی کنند، گفت: این سئوال مبهم است و مفهوم آن مشخص نیست. ممکن است مواردی پیدا شود که بعضی شئون را رعایت نمی کنند. ولی در اکثر موارد قضات شئون قضاوت را رعایت می کنند.

وی ادامه داد: همچنین در کنار کارگاه های اخلاق حرفه ای مباحث دیگری هم وجود دارد. از جمله مواعظ اخلاقی، و یا بحث های دیگر سنجشی از وظعیت رفتاری و ارتباطی همکاران داریم و در مواضعی که نیازمند باشد معاونان فرهنگی در سراسر کشور ورود می کنند، تذکر می دهند و تلاش می کنند که اصلاح رفتاری و ارتقاء ارتباطی صورت بگیرد.

صادقی گفت: نکته دوم اینکه معاونت فرهنگی که برای ارتقاء شان و منزلت دستگاه قضائی و خود قضات برنامه هایی دارد و روی اخلاق حرفه ای قضاوت کار می کند و در سراسر کشور هم برای ارتقای اخلاق حرفه ای همه همکاران از جمله قضات برنامه های وسیعی را گذاشته در سال گذشته ۴۰ کارگاه مهم اخلاقی حرفه ای در سراسر کشور داشتیم در سال جاری نیز ۱۵ کارگاه دیگر نیز داشتیم که شیوه های حرفه ای اخلاق قضاوت آموزش داده می شود، بحث گفتگو می شود و تمرین می شود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند