منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۷
شناسه خبر: 317175
گروه :خبر
hormoz

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: از روزی که به این عالم آمدی خودت را میهمان آنها بدان. اگر هم اذیت شدی به حساب آنها بگذار، عیب ندارد. خودت را مال آنها بدان آنها افراد دور و بر خودشان را خیلی دوست دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: از روزی که به این عالم آمدی خودت را میهمان آنها بدان. اگر هم اذیت شدی به حساب آنها بگذار، عیب ندارد. خودت را مال آنها بدان آنها افراد دور و بر خودشان را خیلی دوست دارند. پیغمبر خدا(ص) کم گریه می‌افتاد. یک پیر مردی در منزل حضرت خدمتکار بود. آن پیر مرد پیامبر(ص) را خیلی اذیّت می‌کرد؛ بد خلقی می‌کرد. اصحاب پیامبر(ص) از او بدشان می‌آمد. بارها به حضرت عرض می‌کردند که: یا رسول الله، او را بیرون کنید. پیر شده است، اسباب زحمت شماست. حضرت سری تکان می‌داد و می‌گذشت.

این بود تا وقتی که آن پیر مرد مرحوم شد. اصحاب خیلی خوشحال شدند. چون هر وقت به آن جا می‌رفتند چیزی به آنها می‌گفت و از او اذیّت می‌دیدند. با این وجود حضرت در مرگ او گریه می‌کرد. گفتند: یا رسول الله، همه ما راحت شدیم شما برایش گریه می‌کنی؟! فرمود: او برای اخلاق من خیلی نافع بود. اخلاقی که خدا به من داده بود سزاوار این مرد بود.

یک نفر همدانی بود که پول زیادی داشت. شب‌ها که می‌خواست بیرون برود پول‌ها را در جل می‌گذاشت و داخل خاکروبه‌های منزلش می‌انداخت. وقتی بر می‌گشت آن را از داخل خاکروبه‌ها در می‌آورد. می‌گفت: هیچ دزدی نمی‌آید خاکروبه‌ها را بگردد. به او می‌گفتم: یک خاکروبه کِش خوش شانس هم بیاید خاکروبه‌ها را با آن پول‌ها بردارد و برود. می‌گفت: اگر قسمتش باشد باز عیب ندارد. من کار خودم را کرده‌ام.

کتاب طوبی محبت – ص 177
مجالس حاج محمد اسماعیل دولابی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند