منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ - ۹:۵۴
شناسه خبر: 268942
گروه :خبر
فروچاله
 

نگرانی مینابی ها از سونامی فروچاله ها؛

خطر بلعیده شدن تهدیدی برای ساکنان شهرستان میناب+ تصاویر

فروچاله هایی که تا کنون سفر چند کارشناس زمین شناسی برای برنامه ریزی و رفع مشکل دشت میناب به این شهرستان در پی داشته همچنان منازل مسکونی را تهدید می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از میناب جنوب ، شهرستان میناب دومین شهر بزرگ استان هرمزگان که روزی آن را شهر پرآب می‌دانستند حالا دیگر آن را شهر فرو چاله‌ها می‌نامند.سد استقلال میناب که به‌عنوان یکی از منابع ذخیره آبی در استان محسوب می‌شد و تامین آب شرب مردم بندرعباس و کشاورزان و باغداران میناب را بر عهده داشت در وضعیت بدی قرارگرفته و دیگر توان تأمین آب مرکز نشینان استان را ندارد.

 

در همه جای دنیا با توجه به اینکه ذخیره آب زیر زمینی در زیر زمین طولانی است و برداشت از آبهای زیر زمینی دارای سیکل ۱۴۰۰ساله است باعث می شود در ساختار مدیریتی آبها زیر زمینی نسبت به آبهای سطحی  زمان بیشتر صرف شود  اما در کشور ما عمده توان خود را بر مدیریت آبهای سطحی گذاشته و ازمدیریت  آبهای زیر زمینی غافل شده اند که نتیجه آن هم باعث به وجود آمدن چنین پیامدهایی شده است.

 

در پی بارندگی های اخیر و روان شدن سیلابها در دشت میناب  شدت گرفتن و پیشروی پدیده زیست محیطی  در بین ساکنین روستاها و با ایجاد فروچاله ها با عمق و عرض بیشتر به یک وضعیت بحرانی نسبت به قبل   در دشت میناب نگرانی مردم و ساکنین روستاهای میناب را به همراه داشته است.

 

توسعه فروچاله ها می تواند بحرانی را در این منطقه ایجاد کند که دیگر هیچ وقتی برای جبران آن نباشد، لذا  باید هر چه سریعتر مانند بقیه شهرهای دیگر  چاره اساسی برای رفع معضل و بحران بوجود آمده در شهر میناب اندیشیده شود.

 

استفاده‌ بی‌رویه از آب و ذخایر زیرزمینی باعث فرسایش و مرگ خاک شده که این اتفاق ایجاد فروچاله هایی در  بستر دشت میناب شده است بطوری که پیشروی این پدیده زیست محیطی تا جایی بوده که نگرانی مردم ساکنین روستاها را برانگیخته است.

 

این پدیده زیست محیطی را عزم کارشناسان را برای رفع این بحران به شهرستان میناب در پی داشته است تا کنون منجر به قطع خطوط شبکه آبرسانی تعدادی از چاهای انتقال آب به بندرعباس با تدابیر مسئولان شهرستانی همراه بوده است.

مردم روستاهای شهر میناب که شب را با ترس و واهمه صبح می کنند که مبادا فرونشست های زمین خانه و خانواده هایشان را در کام خود فرو ببرد و تعدادی دیگر با پیشروی فروچاله ها در منازل مسکونی  قادر به زدندگی کردن با این شرایط بحرانی نبود مهاجرت به شهر و روستاهای را در دستور کار خود قرار داده اند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی