منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۵
شناسه خبر: 272639
گروه :خبر
بحران کم آبی _001

معضل کم‌‌آبی از گذشته مطرح بوده که عوامل متعددی در بحرانی‌تر شدن این معضل سهیم بوده‌‌اند اما کاهش میزان بارندگی‌ها را می‌توان از جمله علل اصلی آن برشمرد که این امر در نهایت فرجامی جز خشکسالی درپی نخواهد داشت .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، معضل کم‌‌آبی از گذشته به خصوص در طی سال‌های اخیر در کشور به خصوص کلانشهرهای آن مطرح بوده که عوامل متعددی در بحرانی‌تر شدن این معضل سهیم بوده‌‌اند اما کاهش میزان بارندگی‌ها را می‌توان از جمله علل اصلی آن برشمرد که این امر در نهایت فرجامی جز خشکسالی در پی نخواهد داشت.

در واقع خشکسالی باعث کاهش کیفیت محیط زیست شده و عاملی برای برخی پیامدهای اجتماعی شامل درگیری بین استفاده‌کنندگان از آب،‌ کاهش کیفیت زندگی و مسئله مهاجرت از روستا به شهر و مهاجرت از کشور است و  این خطر جدی تا چندین نسل بعدی نیز باقی خواهد ماند و برای همین باید از همین امروز آن را جدی گرفت.

سال گذشته شاهد کاهش جدی بارندگی در بیشتر نقاط کشور بودیم که این موضوع در هرمزگان نمود بیشتری داشته و طبق گزارش های اعلام شده از سوی هواشناسی میزان بارندگی‌ها در این استان در مقایسه با سال قبل‌تر حدود 85 درصد کاهش دارد.
این کاهش برای هرمزگان که بیش از 16 سال است با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند بسیار دردناک بوده و در عین حال زنگ خطر را برای مساله تامین آب این استان به صدا درآورده است.

16 سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن 365 حلقه چاه آب آشامیدنی، 18 دهنه چشمه و قنات، 100 حلقه چاه و کاهش آب 135 حلقه چاه بین 30 تا 70 درصد شده است.

قائم مقام وزیر نیرو گفت: استان هرمزگان در سال‌جاری با حدود ۶۰ درصد بحران، رتبه نخست خشکسالی در کشور را دارد.

وی افزوده است : بارندگی‌ها در بندرعباس و در واقع در هرمزگان ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش داشته و در بعضی از نقاط استان تا ۷۵ درصد شاهد کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته بوده‌ایم ، بنابراین افت شدید بارش‌ها در وضعیت ذخایر آبی شهر بندرعباس تاثیرگذار بوده است.

برای رفع مشکل کم آبی بندرعباس پروژه‌های مختلفی تعریف شده که از جمله مهم‌ترین آنها پروژه آب شیرین کن یک هزار مترمکعبی این شهر است که تیرماه سال 91 کلنگ احداث آن به زمین خورده و قرار است که مرحله اول آن با ظرفیت 20 هزار مترمکعب در شبانه روز، هفته دولت سال آینده به بهره‌برداری برسد.

در شرایط فعلی که هنوز فصل گرما آغاز نشده است تامین 3600 لیتر آب در ثانیه برای شهرهای استان با کمبود مواجه است، در حالی که این نیاز در تابستان به 4100 لیتر در ثانیه خواهد رسید.

آب شرب مورد نیاز مردم روستا با شرایط حادتری مواجه است به نحوی که در حال حاضر 400 روستای استان با تانکر آبرسانی می‌شود.

وضعیت آبخوان‌های استان متاثر از خشکسالی‌ها و اضافه برداشت‌های سنوات گذشته بحرانی است که از مجموع 168 حلقه آب شرب شهرهای استان 58 حلقه چاه بطور کامل خشک و 67 حلقه چاه با کاهش آبدهی و شوری آب مواجه شده‌اند و تنها 43 حلقه چاه قادر به آبدهی هستند.

آبخوان‌های زیرزمینی منبع اصلی تامین آب استان هستند و در حال حاضر 15 درصد آب شهرهای استان از طریق آب شیرین کن، 5 درصد از طریق خط محرم، 30 درصد از طریق سد استقلال و 50 درصد از طریق چاه‌ها تامین می‌شود.

بحران آب در 12 شهر استان از جمله شهرهای بندرعباس، بندرخمیر، بستک، جناح، تخت، قلعه قاضی، سیریک، گروک، گوهران بشاگرد، رویدر، بیکا، زیارتعلی، سندرک و احمدی از هم اکنون آغاز شده است.

عبور از این خشک سالی سخت تنها با تدبیر مسئولان و همراهی مردم می تواند میسر شود.

انتهای خبر/ پ

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است