منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۳
شناسه خبر: 181953
گروه :خبر
13940210000236_PhotoA

طرح جدید کنگره آمریکا که مسلح کردن مستقل عشایر و کردهای عراق را در نظر دارد، خشم مقامات عراقی و شخصیت‌های شیعه و سنی عراق را برانگیخته است.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پس از مطرح شدن طرح کمیته سیاست خارجی کنگره آمریکا مبنی بر مسلح کردن کردها و عشایر اهل سنت عراق، مقامات و شخصیت های عراقی واکنش شدیدی به این طرح نشان داده‌اند. طبق این طرح دولت آمریکا به طور مستقل با کردها و عشایر عراقی رابطه برقرار خواهد کرد و مقامات عراقی می‌گویند این طرح یعنی اینکه کردها و عشایر اهل سنت در نظر آمریکایی‌ها کشورهای مستقلی هستند.

آن‌ها این طرح را مقدمه‌ای برای تجزیه عراق به سه بخش شیعه، سنی و کردستان می‌دانند.

به گزارش شبکه المیادین، جمعیت علمای اهل تسنن عراق در بیانیه‌ای اعلام کرده است که به شدت طرح کنگره آمریکا را که در راستای تکه تکه کردن عراق است، رد می‌کنیم.

همچنین به گزارش روزنامه‌ الشرق الاوسط، با وجود توضیحات سفارت آمریکا مبنی بر اینکه دولت آمریکا قصد ندارد حاکمیت عراق را زیر پا بگذارد، اما مقامات دولت و پارلمان عراق کماکان نسبت به تصویب این طرح خشمگین هستند؛ مخصوصا اعضای ائتلاف ملی به عنوان بزرگترین ائتلاف پارلمان عراق، واکنش شدیدی به این طرح داشته‌اند.

وزارت خارجه عراق روز گذشته در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن چنین طرحی، آن را ناقض حاکمیت ملی عراق توصیف کرد.

وزارت دفاع عراق نیز به شدت این طرح را رد کرده و وزیر دفاع این کشور طرح کنگره را نافی استقلال عراق خوانده است.

در این راستا «مقتدی صدر» رهبر جریان الصدر نیز تهدید کرده است که در صورت اصرار کنگره و دولت آمریکا بر این طرح منافع آمریکا در عراق را مورد هدف قرار خواهد داد و گفته است که این طرح مقدمه‌ای برای تجزیه عراق است.

«بهاء الاعرجی» نائب رئیس پارلمان عراق نیز گفته است: کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا طرحی را پیش کشیده است که باعث بدنامی آمریکا می‌شود و در عراق نیز دو دولت را به وجود خواهد آورد و ما اجازه نمی‌دهیم در سیادت و عزت عراق خدشه‌ای وارد شود.

این فشارها و عکس‌العمل‌های مقامات عراقی باعث شده است تا وزارت خارجه آمریکا اعلام کند که هر گونه کمکی به طرف‌های عراقی با واسطه دولت بغداد انجام خواهد گرفت.

پیش ازین بارها برخی قبائل همسو با عربستان سعودی در استان الانبار برای دریافت کمک‌های نظامی به آمریکا سفر کرده بودند و مقامات کنگره به آن‌ها قول کمک‌های نظامی داده‌اند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان