منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۶
شناسه خبر: 265339
گروه :خبر
Untitled

روستای تم بابل یکی از روستای محروم شهرستان میناب می باشد که در بخش سندرک ودر 55 کیلومتری شهرمیناب قرار دارد این روستا که در قالب منطقه توتنگ شناخته می شود هنوز در محرومیت بسر می برد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ؛ روستای تم بابل یکی از روستای محروم شهرستان میناب می باشد که در بخش سندرک ودر 55 کیلومتری شهرمیناب قرار دارد این روستا باروستاهای تم پریان، چرت بنی( قائم آباد) ،شریش، او دویی،گنبد سرخ و درجک همجوار می باشد که در قالب منطقه توتنگ شناخته می شود هنوز در محرومیت بسر می برد.

بهرامی مسئول شورای روستای «تم بابل » جوانی که با دلی پردرد در این گفتگو حاضر شده بود از موقعیت،مشکلات و دغدغه های اهالی این روستاها گفت: با کسب تکلیف این بار می خواهم از روستایی بگویم که از شمال بخش به بخش توکهور و هشت بندی، شرق به کوهای بشاگرد از غرب به بخش مرکزی شهرستان میناب و از جنوب به بخش سندرک منتهی می شود.

وی اظهار کرد:هم اکنون 37 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می گذرد ولی متاسفانه ما شاهد پیشرفت در بخش وبالطبع روستاهای محروم سندرک نیستیم بعد از این همه سال اهالی روستای تم بابل وروستاهای محروم با کنار آمدن با این محرومیت تارک دنیا شده اند.

بهرامی گفت: بخش سندرک زمانی با دارا بودن 70روستا، دارای وسیع ترین زمین های زراعی و مراتع این بخش بود ولی به دلیل نبود اعتبارات و کمبود منابع ونبود زیرساختهای لازم هم اکنون روستاهای محروم  زیادی را در خود جای داده و به دلیل خشکسالی های متوالی و پراکندگی روستاهای این بخش متاسفانه درشدید ترین محرومیت ها بسر می برد.

 

وی بااشاره به حضور نماینده مردم شرق استان سید عبدالکریم هاشمی درمجلس شورای اسلامی در سال گذشته دراین منطقه اشاره کرد وگفت: قول مساعد نماینده مردم میناب در مجلس شورای اسلامی در ریشه کن کردن محرومیت در روستاهای بخش برای مردم مسرت بخش بوده که امیدوارم این قول ها جامعه عمل بپوشد و بعداز مدتها شاهد رشد مناطق محروم باشیم .

از دست محرومیت ها به ستوه آمده ایم

بهرامی، ضمن ابراز خرسندی از توجه فرماندهی سپاه شهرستان میناب و تقدیر ویژه از فرمانده سپاه میناب که با نبود خانه بهداشت اقدام به ایجاد جامعه بسیج پزشکی،احداث دو باب مسجد در روستاهای تم بابل و درجک و احداث دو پایگاه بسیج در روستاهای اودوئی و شیریش وتصویب پی گیری برای احداث سالن ورزشی رزمی با اعتبار 2میلیارد ریال در روستای تم بابل جهت استفاده مشترک جوانان روستاهای منطقه کرده اند گفت: حمایت مسئولین ذیربط می تواند جوانان و مردم مناطق محروم را به آینده امیدوار نماید.

این عضوشورای اسلامی روستای «تم بابل» در ادامه مشکلات و کمبودهای روستاهای منطقه را اینگونه بیان نمود:طبق آمار سرشماری سال 1390 ؛ روستای تم بابل با برخورداری از 74 خانوار و جمعیتی بالغ بر 350 نفر در 30 کیلومتری مرکز بخش(سندرک)  و 55 کیلومتری مرکز شهرستان (شهر میناب)واقع است.

عضو شورای اسلامی «تم بابل» با بیان اینکه  تاکنون پل ارتباطی با مسئولین اندک و کم بوده در خصوص پاره ای از مشکلات اهالی این روستا تصریح کرد: این روستا هابا وجود جوانان با استعدادی که در منطقه وجود دارندفاقد هر گونه امکانات ورزشی ، رفاهی و معیشتی می باشند و اگر شما اگر روستاهای دیگر را در نظر بگیریدنسبتاً مشکل، کمبود آب شرب، برق و جاده مناسب و ساخت اماکن ورزشی،معضل بهداشت روستاها از اعم خواسته های مردم محروم روستا می باشد اما شدت تقاضا فرق می کند.

وی افزود: با اینکه فاصله زیادی تا مرکزشهرستان میناب (شهر میناب) نداریم ،اما نگاه های سرد برخی مسئولین طی این سالها که به درازا نیز کشیده شده در رفع دغدغه هایمان موجب شده تا از دست محرومیت ها به ستوه بیاییم.

بهرامی افزود: با وجودمشکلات عدیده با همت مردم روستا و دلسوزانی که خود در روستاها آستین همت را بالا زده اند باپیگیری های مستمر و مداوم با توجه به کوهستانی بودن منطقه و نبود زمین مسطح با هزینه شخصی افراد دلسوز روستا و دهیاران و شوراهای اسلامی اقدام به تسطیح زمین ورزشی در روستای تم بابل نموده ایم.

بهرامی اظهار کرد: ورزش منطقه بطوری محروم می باشدکه بعد از 37 سال از عمر انقلاب اسلامی که می گذرد فقط جوانان ما ورزش را در تلویزیون و رادیو را نامش را شنیده اند و هیچ گونه امکانات ورزشی چه از زیرساخت ها و چه دیگر امکانات در دسترسشان نبوده و نیست تا بتوانند اوقات فراغت غنی را داشته باشند وبه دلیل همین کمبود ها متاسفانه جوانان منطقه با روی اوردن به اعتیاد این بلای خانمانسوز در حال اتش زدن به جوانی و زندگی خودشان می باشند که خوشبختانه در بهبوهه تبلیغات نمایندگان مجلس شورای اسلامی وخبرگان رهبری در کشور می باشیم از نمایندگان عزیزی که بعنوان نمایندگان ما در مجلس شورای اسلامی (خانه ملت) حضور داشته اند و یا عزیزان دیگری که قصدورود دوباره به انتخابات را دارند و یا کاندیداهای جدیداین پست مهم استدعا می نمائیم با نگاهی متفاوت ازسالیان گذشته در زدودن فقر و محرومیت منطقه پای در راه خدمت به مردم بگذارند.
بهرامی اظهار داشت: ایا بعد از 37 سال از تداوم این انقلاب که به رهبری خمینی کبیر و با هدایت های مقام معظم رهبری در حال پیشروی می باشد آیا این جوانان محروم مناطق نباید کمترین توقعات را از مسئولین امر داشته باشند؟ مگر رهبر عزیزمان در دیدار با دانجشویان نگفتند ؛که در هر شرایطی با نگاه واقع بینانه به دنبال آرمانها باشید/ تکلیف گرایی هیچ منافاتی با دنبال نتیجه بودن ندارد و نگاه به همین تکلیف گرایی بعد از مدتها باعث محرومیت روستای تم بابل و روستاهای بخش سندرک شده است و حال مسئولین امر با دقتی بیشتر اگر به این سخنان مقام معظم الله نگاه کنند با ید ببینند که مردم و جوانان بخصوص قشر ضیعف و محروم منطقه ارمانهای انقلاب و راه امام خمینی را بیشتر به کار بسته اند و با   حمایت های همه جانبه خود از انقلاب و مسئولین نظام همیشه با مشتی آهنین بر دهان یاوه سران و دشمنان این  مردم و انقلاب کوبیده اند پس حالا وقتش است که با نگاهی ویژ و خاص به مناطقی مانند بخش سندرک و روستاهای اطراف باقی مانده دینشان را به مردم و انقلاب اداء نمایند.
جوانان را با حمایت خودزیر سایه نظام نگه دارید
بهرامی بیان داشت: مسئولین گذشته شهرستان با تمامی چالش هایی که در بحث خدمت به منطقه انجام داده اند ولی به دلیل گسترگی منطقه و پراکندگی روستاهای منطقه و امکانات و اعتبارات اند ک با مشکل مواجه بوده اند که این اعتبارات و منابع اندک حتی خود شهر سندرک را نتوانسته جوابگو باشد و هنوز که هنوز می باشد شهر سندرک با فقر و محرومیت مواجه می باشد چه رسد به روستاها و منطقه توتنگ .
بهرامی ادامه داد: در آخرین بازید و دیدار نماینده مردم شرق استان و شهرستان میناب از منطقه توتنگ و روستای تم بابل طرحی را جهت ساخت زمین ورزشی روستایی از ماده 180 جهت اجرای پروژه 036 روستایی با اعتبار تخصیص داده شده 47 ملیون تومان که در شورای شهرستان نیز این طرح مصوب گردیده و مرحله فاز اول آن نیز به پایان رسیده است.

وی تاکید نمود : همان طوری که قول همکاری نماینده مردم در مجلس در فاز اول این پروژه به سرانجام رسیده امیدواریم فاز دو این طرح نیز با حمایت ورزش و جوانان استان،شهرستان و فرمانداری ویژه هر چه سریعتر به انجام برسد تا جوانان منطقه شاهد بهر برداری این پرژه باشند.

وی ادامه داد : متاسفانه با روند کندی در حال پیگیری می باشد که امیدواریم با نگاه خاص مسئولین شهرستان واستان جهت رشد و ترقی منطقه این طرح و طرح های دیگر به نتیجه مطلوب برسد،که امیدواریم با حمایت شخص معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان علیرضا پادامن ،مدیر کل ورزش و جوانان استان جناب آقای دانشور و  اداره ورزش و جوانان شهرستان میناب و حمایت های این عزیزان ما شاهد اجرایی شدن این پروژه در روستای تم بابل باشیم.
بهرامی رئیس شورای اسلامی تم بابل بیان نمود:معضل اعتیاد به دلیل نبود امکانات مناسب رفاهی،ورزشی و معیشتی باعث گردیده که ماشاهد روز افزون به خیل معتادین در روستاها باشیم که مایه تاسف است با وجود مسئولین دلسوز بومی در منطقه جوانان ما زندگی خود را به تباه بکشانند.

وی در ادامه ضمن تشکر و تقدیر از بخشدار بخس سندرک شهریار رنجبری گفت: حمایت های بخشدار منطقه همیشه باعث دلگرمی ما بوده ولی متاسفانه همیشه دست تنها بوده اند.

بهرامی اظهار داشت:به جرات می توان گفت اندک خدمات داده شده به مناطق و روستاها با پیگیری مسئولین شوراهای روستاها و دهیاران  پر تلاش و در راس آن بخشداری بخش سندرک که خود بومی استان نیز می باشند پیگیری گردیده است.

وی با نگرانی زیاد با اشاره به اینکه چندین سال است که روستاهای منطقه فاقد خانه بهداشت مناسبی می باشند افزود:محرومیت منطقه بطوری شدت گرفته که در بحث بهداشت ما از کمترین امکانات بهداشتی برخوردار هستیم و با وجود سرما که در این فصل بشترین بیکاری ها وامراض مختلف فصلی را همیشه در منطقه به همراه داشته ما از یک خانه بهداشت مناسبت محروم می باشیم که امیدوارم مسئولین امر با پیگیری و حمایت خود نسبت به دایر کردن خانه بهداشت در روستا ی تم بابل اقدام نمایند.

ابراهیم بهرامی عضو شورای روستای تم بابل افزود: حقیقت این است که آبادی روستاها ی منطقه سندرک نیازمند همت جهادی مسئولین بخصوص مسئولین بومی منطقه است تا ما شاهد رشد فقر زدایی و محرومیت زدایی در منطقه باشیم.،. چرا که دست تنها همانطور که تاکنون نتوانستیم، نمی توانیم کاری از پیش ببریم.

عدم ساماندهی آب های سطحی، بر مشکلات جاده و کوچه ها دامن زده است
بهرامی گفت: در سالهای نه چندان دور این منطقه رتبه اول باغداری را با وجود عبور رودخانه پر آب توتنگ در بخش و منطقه سندرک دارا بوده که به دلیل خشکسالی های پی در پی و با وجود آفات جارو جادوگر و نگاه سرد مسئولین به مناطق محروم و برداشت بی رویه آب های
سطحی و زیر زمینی از رودخانه و دشت متاسفانه محرومیت گریبانگیر بخش و روستاهای تابعه شده وتمام روستاها را فراگرفت که ما هم اکنون شاهد هیچ گونه باغداری در منطقه نمی باشیم .

وی با اذعان به کمبود آب کشاورزی و محدودیت آبرسانی به اندک باغات روستاها ، خاطر نشان کرد: حدود 2 ساال است که در حال خدمت در شورای اسلامی روستا به اهالی تم بابل هستم و جدا از آمار اعلام شده سرشماری سال 1390 ، هم اکنون بصورت متمرکز و نیمه متمرکز منطقه توتنگ دارای 3000 نفر اهالی می باشد که چشم انتظار یاری رساندن مسئولین و تقاضای بهبود شرایط را داریم.

وی با اشاره به دست اندازهای جاده خاکی روستا، از نابسامانی وضعیت کوچه ها گفت و تشریح کرد: عدم ساماندهی آب های سطحی، بر مشکلات جاده و کوچه ها دامن زده است و کمبود آب شرب از دیگر دغدغه های ما است که تاکنون مسئولین ذیربط به آن توجهی نداشته اند.
مردم کمبود امکانات را از چشم مسئولین می بینند
بهرامی ضمن اظهار گله مندی از عدم نظارت و نحوه عملکرد برخی مدیران شهرستان در امر خدمت رسانی به مناطق محروم شهرستان بخصوص بخش سندرک و روستاهای اطراف افزود:تم بابل ، در لغت به معنای کاشت درخت نخل توسط شخص به نام بابل در این روستا در یک 3قرن گذشته می باشد و این مصداقی پر واضح ازدیرینه ایی باشکوه در منطقه را می رساند که متاسفانه این تاریخ و دیرینه هم اکنون با محرومیت و محدودیت های حیاتی رو بروست.

منابع بخش سالامت در بخش و روستاها توزیع نشده
رئیس شورای اسلامی روستای تم بابل در ادامه گفت: با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، عزم دولت و خواسته ریاست محترم جمهوری و همچنین همراهی مجلس در حوزه سلامت در سال گذشته و امسال وزارت بهداشت و درمان عزمی را آغاز کرده که بتواند تحولی را در نظام  سلامت به وجود بیاورد.

وی گفت: با برقراری نظام تحول سلامت  ،ما در بخش بهداشت در روستاها  شاهد کاهش هزینه های مردم به حد اقل ها خواهیم رسید که امیدواریم با پیگیری مسئولین مرتبط مردم محروم منطقه شاهد این تحول در زندگی روزمره خود باشند.

وی افزود:عدم توجه به بهداشت روستا و بخش به دلیل محرومیت منطقه باعث شده که بستر سازی مناسبی جهت شیوع انواع بیماریها در روستا صورت پذیرد که این مهم باید در اولویت کار مسئولین شهرستان قرار گیرد.

بهرامی تصریح کرد: در نظام تحول سلامت با توجه به منابعی که در اختیار مرکز بهداشت شهرستان از سوی استان قرار گرفته توزیع عادلانه ای صورت نگرفته است.
کادر فنی مراکز درمانی نیازمند آموزش های تخصصی اند
بهرامی با اشاره به فرسوده بودن خانه بهداشت کنونی خاطرنشان کرد: ما برای ارتقاء وضعیت سلامت در روستاهای محروم باید سه موضوع را در پیش بگیریم، نکته اول این است که به لحاظ تخصصی و فنی و کادری باید آموزش های لازم داده شود و از نگاه فنی همه کارکنان شاغل در بحث بهداشت منطقه توانایی های لازم را داشته باشند.

وی در ادامه گفت: نکته دوم در این بحث این است ما باید برنامه خوبی برای معضلات بزرگی که در مجموعه وجود دارد داشته باشیم و یک توزیع عادلانه ای برای ارائه خدمات در سراسر بخش سندرک و روستاهای محروم ان در نظر بگیریم.
وی افزود: نکته سوم تامین منابع مالی برای تکمیل خانه های بهداشت و تجهیز و بازسازی این مراکز بهداشت و درمان در روستاها و کنترل بیماری هامی باشد.

وی بیان داشت:از آنجا که بخش زیادی از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی شهرستان را روستائیان تشکیل می دهند، می توان با توسعه خانه های بهداشت و مراکز درمانی روستایی، ضمن کاهش مراجعه کنندگان به بیمارستان های شهری و ارائه خدمات در مرکز به روستائیان، از فشاری که روی پرسنل بیمارستان ها ایجاد شده کم کرد و خدمات مطلوب تر و با دقت بیشتری را در روستاها ارائه داد.
راه های نامناسب روستایی به مرکز بخش و شهر میناب باعث تلفات جانی می باشد 

رئیس شورای اسلامی روستای تم بابل افزود: وضعیت راه های ارتباطی روستانشینان با مرکز بخش (شهر سندرک) و شهر میناب( مرکز شهرستان میناب) بسیار نامناسب و تردد در این جاده های خاکی بسیار خطر ناک است و بدلیل نبود آب نماها در مسیر و نبود پل ارتباطی بین جاده ایی در منطقه ما هرساله در فصل بارندگی شاهد خرابی راهها و راه بندان و حتی گاهی اوقات شاهد خسارات جانی در منطقه بوده ائیم.
وی همچنین با بیان اینکه فراهم نبودن زیرساخت های توسعه تاثیرات مستقیم و غیرمستقیمی در عقب ماندگی روستاها دارد، اظهارداشت: توسعه آسفالت جاده های روستایی نقش مهمی در شکوفایی منطقه خواهد داشت.

وی اضافه نمود:نبود جاده های مناسب روستایی چالش اساسی روستاها به بخش و بخش به شهر میناب می باشد که امیدواریم با نگاه خاص مسئولین امر این مهم به سرانجام برسد متاسفانه به دلیل نبود زیر ساخت های لازم به ویژه راه آسفالته مناسب ظرفیت های مهم بخش و روستاها برای ایجاد اشتغال و پویایی اقتصادی کمترین بهره برداری صورت گرفته است.

 

بهرامی بیان داشت: عدم توجه به زیرساخت های لازم در مناطق روستایی به ویژه مناطق محروم باعث کوچ روستائیان از روستاها وخالی شدن روستاها گردیده است.
وی تصریح کرد:به هر ترتیب اهمیت روستا و روستانشینی در اقتصاد کشور برکسی پوشیده نیست. در گذشته های نه چندان دور اکثریت مردم در روستاها زندگی می کردند و از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی وزنه ای تعیین کننده محسوب می شدند. تولیدات روستایی علاوه بر تامین نیازهای داخلی به عنوان مهمترین اقدام صادراتی نیز بوده است.

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است