منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۵۲
شناسه خبر: 342141
گروه :خبر
13

معاون فنی سازمان محیط زیست هرمزگان اظهار کرد: در چهار ماه اخیر سال جاری آتش سوزی در منطقه کوه باز رخ داده که حدود دو هکتار از اراضی جنگلی منطقه طعمه حریق شد و بالغ بر 240میلیون تومان خسارت بر محیط زیست هرمزگان برجای گذاشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛آتش مهم ترین دشمن طبیعت می باشد که در محدوده ای هر چند کوچک بزرگترین خسارات و عوارض زیستی را با خود به همراه دارد؛ طبق برآورد ها  آتش‌ سوزی ها در جنگل ها و مراتع عامل انسانی دارد که سهل انگاری و بی توجهی انسان ها مهم ترین عامل در بروز آتش سوزی در طبیعت است.

استان هرمزگان با نوار ساحلی گسترده در حاشیه خلیج فارس دارای مساحتی بالغ بر  هفت میلیون و200 هزار هکتار می باشد که از این رقم شش میلیون و 900 هزار هکتار از ارضی  جزو عرصه های منابع طبیعی است همچنین یک میلیون و 80 هزار هکتار آن جنگل ، چهار میلیون و 93هزار هکتار مرتع و یک میلیون و 565 هزار هکتار آن را بیابان تشکیل می دهد.

سالانه میزان قابل توجهی از اراضی طبیعی و جنگل های استان هرمزگان به دلیل گرما و خشکی هوا و به واسطه بی احتیاطی گردشگران طعمه حریق می شود که خود آثار زیان باری را برای اکوسیستم طبیعی این استان بهمراه دارد.

منطقه گنو و شهرستان حاجی آباد از عمده مناطق کوهستانی و جنگلی استان محسوب می شود سالانه شاهد حجم گسترده از آتش وسوزی است که به دلیل صعب العبور بودن مسیر و نبود امکانات ویژه اطفاء حریق خسارات آتش سوزی در این منطقه روبه فزونی است.

میثم قاسمی، معاون فنی سازمان محیط زیست استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز اظهار کرد: در چهار ماه اخیر سال جاری آتش سوزی در منطقه کوه باز رخ داده که حدود دو هکتار از اراضی جنگلی منطقه طعمه حریق شد.

وی با بیان اینکه خسارت ناشی از آتش سوزی بالغ بر 240میلیون تومان برآورد شده است، افزود:گرمای هوا، خشکسالی های پی در پی و بی احتیاطی گردشگران عامل آتش سوزی اخیر بوده است.

قاسمی به اشاره به کاهش میزان آتش سوزی های سال اخیر نسبت به سال گذشته تصریح کرد: آتش سوزی منطقه کوه باز باعث تخریب زیستگاه جانواران منطقه شد و خزندگان و پرندگان بیشترین آسیب را متحمل شده است.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور