منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۲
شناسه خبر: 219081
گروه :خبر
13940107000336_PhotoA

منابع رسانه‌ای در لبنان می‌گویند که نشست چهارشنبه‌شب کابینه، برای پایان دادن به بحران زباله‌، بر خلاف انتظارها، با حصول توافق‌های اولیه به پایان رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نشست کابینه لبنان برای پایان دادن به بحران زباله‌ها در پایتخت این کشور چهارشنبه‌شب برگزار شد و بر این اساس، «أکرم شهیّب» مامور حل این بحران شده است.

به گزارش وبگاه خبری «العربی الجدید»، در این جلسه فوق‌العاده، کابینه لبنان با با طرح «اکرم شهیب» برای حل بحران زباله موافقت کرد و بر این اساس شهیب، فعال کردن نقش شهرداری‌ها زیرنظر وزارتخانه‌های ذی‌ربط را ارائه کرد.

بنا بر پیشنهاد شهیب دو مرکز دریافت زباله در منطقه «سرار» در «عکار» و «المصنع» در سلسله شرقیه» و مرکز جمع‌آوری زباله «صیدا» فعال خواهد شد و برای فعال کردن مرکز دفع زباله «رأس العین» در «صور» در جنوب لبنان نیز شورای توسعه و عمران تلاش خواهد کرد.

همچنین توافق شد که زباله‌های بیروت و جبل لبنان که از اواسط ژوئیه (اواخر تیرماه) انباشته شده به مدت یک هفته به مرکز دفع زباله «الناعمه» منتقل شود تا از آن برای تولید برق استفاده شود.

اکرم شهیّب وزیر کشاورزی لبنان، وابسته به ائتلاف «14 مارس» و حزب «سوسیالیست ترقی‌خواه» به ریاست «ولید جنبلاط» سیاستمدار مشهور لبنانی و رهبر دروزی‌های این کشور است.

شهیب در دولت‌های «رفیق الحریری» و «سعد الحریری» وزیر امور محیط زیست و امور مهاجران بوده است.

دولت لبنان بیش از یک ماه است که به دلیل اختلافات سیاسی میان احزاب و جریان‌های سیاسی از انجام امور خدماتی و مسئولیت‌های کشوری‌اش ناتوان مانده است و بر همین اساس دولت نتوانست زباله‌ها را از خیابان‌های پایتخت جمع کند.

همین مسئله منجر به بروز اعتراضات خیابانی علیه دولت لبنان شده و این اعتراضات تا آنجا پیش رفت که معترضان با تشکیل کمپین‌هایی با نام‌های «بویتان درآمد» (اشاره به بوی زباله‌های انباشته شده) و «می‌خواهیم محاکمه کنیم»، ساختمان وزارت محیط زیست این کشور را به اشغال خود درآوردند.

بیش از 450 روز است که لبنان رئیس‌جمهور ندارد و طبق قانون، مصوبات هیأت دولت باید پس از تأیید رئیس‌جمهور به سازمان‌ها و اداره‌ها بخشنامه شود؛ اما در نبود رئیس‌جمهور بخشنامه مؤثری نیز صادر نمی‌شود و «تمام سلام» نخست وزیر لبنان در این مدت با دور زدن قانون و تفسیرهای متعدد از قانون اساسی توانسته اندک مصوباتی را از دل هیأت دولت برای اجرا بخشنامه کند؛ اما با افزایش مشکلات و کاهش خدمات دولت مردم دیگر این وضعیت را تحمل نکردند و به خیابان‌ها آمدند.

حل بحران لبنان این روزها بیش از هر شخص و جریانی در دست جریان موسوم به «۱۴ مارس» است؛ جریانی که در کنارِ فقدان گزینه‌ای برای عبور از بحران، به گزینه‌ جریان مقاومت، برای انتخاب رئیس جمهور جدید نیز بی‌اعتنایی می‌کند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است