منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۶
شناسه خبر: 211373
گروه :خبر

بانک جهانی در بخشی از گزارش اخیر خود موسوم به اثرات اقتصادی لغو تحریم های ایران به موضوع آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران پرداخته و نوشته است: ارزش و نحوه آزادسازی دارایی های خارجی بلوکه شده ایران به موضوعات داغ سیاسی در تهران و پایتخت های کشورهای غربی تبدیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا به نظر می رسد تعداد کمی از ناظران ایده ای روشن در مورد این داشته باشند که چه مقدار از سرمایه ایران در نتیجه قرارداد هسته ای احتمال دارد آزاد شود. به نظر می رسد انگیزه های سیاسی از این نوع در پشت این برآوردهای گوناگون باشد.
این گزارش افزود: در ایران از زمانی که توافق هسته ای تاریخی با غرب در ۱۴ ژوئیه اعلام شد بیانیه های ضد و نقیضی در مورد حجم کل این دارایی وجود داشته است. دامنه برآوردهای این سرمایه ی ملی از ۲۰ میلیارد دلار تا ۱۸۰ میلیارد دلار آمریکا تخمین زده می شود. آمار و ارقام بزرگتری عموما از طرف منتقدان محافظه کار دولت در مجلس بیان شده است. مقامات دولت روحانی عموما از سوی دیگر مقدار این سرمایه را بسیار کمتر برآورد می کنند.
در غرب سوالاتی نیز در مورد ارزش کل این وجوه و همچنین در مورد کاری که ایران ممکن است با آن سرمایه انجام دهد مطرح شده است.
باراک اوباما رئیس جمهور در ابتدا این سرمایه را حدود ۱۰۰میلیارد دلار برآورد کرد. او اخیرا این مقدار را به نصف کاهش داد و حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار برآورد کرد.
مخالفان توافق هسته ای برآوردی مشابه و یا بیشتر از این کرده اند و ابراز نگرانی کردند که این پول برای ایران مانند هدیه ای با ارزش است که این کشور از آن برای حمایت از جنگ های نیابتی خود در خاورمیانه استفاده می کند. آنها به این نتیجه رسیده اند که به عبارت دیگر ایران به احتمال زیاد به نیرویی جسور در عراق، لبنان و سوریه تبدیل خواهد شد و باعث ایجاد مشکلات بیشتری برای ایالات متحده و متحدان آن می شود.
*سرمایه های بلوکه شده ی ایران واقعا چه مقدار است؟
بانک جهانی در ادامه گزارش خود نوشت: طیف دارایی ها و سرمایه ها و سرمایه گذاری های ایران بسیار گسترده است و قسمتی از آن که در نتیجه تحریم های اقتصادی کشورهای غربی بلوکه شده در چندین کشور و در زمان های مختلف بوده است. تاریخ برخی از این بلوکه شدن ها به انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ برمی گردد.
برآوردهای ضد و نقیضی که در مورد ارزش دارایی های ایران که ظرف یک سال پس از اجرای توافق هسته ای آزاد می شود تا حدودی به این دلیل است که انواع مختلفی از دارایی وجود دارد: برخی از آنها بسیار آسان بازیابی خواهد شد، در حالی که به احتمال زیاد بقیه این دارایی ها گره خورده خواهد ماند. جزئیات این موضوع مبهم است.
این نهاد بین المللی افزود: به طور کلی ارزش تمام دارایی های ایران که از سال ۱۹۷۹ مسدود شده به احتمال زیاد بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است. با این حال دارایی هایی که بعد از توافق هسته ای آزاد خواهد شد دارایی هایی هستند که اخیرا به دلیل برنامه هسته ای ایران مسدود شده بود. این تنها بخشی از کل دارایی های مسدود شده ایران است و احتمالا شامل هیچ یک از آن دارایی هایی که در ایالات متحده دارد نمی شود.
در داخل ایران آمار و ارقام متناقض از دارایی های بلوکه شده ایران منجر به انتقادات شدیدی شد که در طی آن بانک مرکزی ایران اقدام به انتشار اطلاعات با جزئیات بیشتری در مورد ارزش و ترکیب آن دارایی ها کرد.
دقیق ترین و جامع ترین رقم توسط غلامعلی کامیاب ارایه شده است. این مقام بانک مرکزی مجموع ارزش دارایی های خارجی ایران که در نتیجه تحریم های اخیر مسدود شده را حدود ۸۹.۶ میلیارد دلار تخمین زده است که به استثنای آن دارایی هایی است که در ایالات متحده بلوکه شد و وضعیت آنها بعد از توافق تغییر نخواهد کرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است