منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۷
شناسه خبر: 247164
گروه :خبر

با گذشت ۲۰ روز از آغاز نام نویسی فروش خودرو با تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی،خریداران همچنان بلاتکلیف هستند، خبری از پرداخت سود خواب پول مشتریان نزد خودروسازان نیست و دعوای بانک مرکزی و خودروسازان مانع تحویل به موقع خودرو شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، ثبت نام برای عرضه خودروهای اقساطی با تسهیلات بانکی 25 میلیون تومانی از 18 آبان ماه آغاز شد و در زمان جمع کردن پول از خریداران، خودروسازان اعلام کردند که خودروها را در مدت یک هفته تا یک ماه به متقاضیان تحویل خواهند داد. همچنین مسئولان وزارت صنعت و بانک مرکزی، اعلام کردند که در این طرح، خودروها فروش فوری خواهند شد و در مدت زمان کوتاهی به خریداران تحویل داده می‌شوند.

این مسئله عاملی برای ترغیب مردم به خرید خودروهای اقساطی شد و در مدت 6 روز، 110 هزار نفر برای خرید خودروهای انباشت شده در پارکینگ خودروسازان اقدام کردند. به این امید که بتوانند در مدت یک هفته تا یک ماه خودروی خود را تحویل بگیرند.

این در حالی بود که اختلاف نظر خودروسازان و بانک مرکزی در همان روزهای ابتدایی اجرای طرح به کش‌مکشی بین مسئولان این دستگاه‌ها تبدیل شد که در نهایت دود آن به چشم خریداران رفت. این اختلاف نظر از آنجا ناشی شد که مسئولان بانک مرکزی خواستار ارائه تضمین از سوی خودروسازان برای پاس شدن چک های بانکی مشتریان هستند و می‌گویند خودروسازان حاضر به ظهرنویسی چک‌های مشتریان نیستند.

ظاهراً این کش‌مکش همچنان ادامه دارد و مسئولان دولتی و خودروسازان هنوز بر سر چگونگی انجام کار و تحویل خودروها به مردم به توافق نرسیده‌اند زیرا همچنان خبری از فاکتور شدن خودروهای ایران خودرو و سایپا نیست و همچنان تحویل خودرو به مشتریان ممنوع است.

مدیر فروش یکی از نمایندگی‌های ایران خودرو در این مورد به خبرنگار فارس گفت: هنوز بخشنامه‌ای برای تحویل خودروهای اقساطی به ما ابلاغ نشده است.

وی ادامه داد: ممکن است بعضی نمایندگی ها، خودرو بدون سند و پلاک به مشتریان تحویل دهند ولی این کار هیچ سودی برای مشتریان ندارد.

مدیر فروش یکی از نمایندگی‌های سایپا نیز در این مورد به فارس گفت: بخشنامه‌ای برای تحویل خودروها از سوی سایپا ابلاغ نشده و هنوز کار تحویل این خودروها آغاز نشده است.

خبرگزاری فارس هفته گذشته نیز خبری در مورد تحویل خودروهای امانی بدون سند و پلاک به مشتریان منتشر کرده بود.

* چه کسی سود خواب پول مشتریان را محاسبه می کند؟

تأخیر در تحویل خودروها در حالی اتفاق افتاده که خودروسازان می‌گویند محاسبه مدت زمان تعیین شده برای تحویل خودرو در قراردادهای فروش اقساطی از زمانی آغاز خواهد شد که بانک مرکزی اعتبار تعیین شده برای فروش خودروها را به حساب خودروسازان واریز کند.

به این ترتیب هر چقدر زمان تا موقع واریز اعتبار به حساب خودروسازان بگذرد، جزو مدت مشخص شده برای تحویل خودرو نخواهد بود و در نتیجه بعید است که سودی بابت خواب مبلغ پیش پرداخت به مشتریان پرداخت شود.

این در حالی است که مبلغ قابل توجهی بابت پیش پرداخت مشتریان توسط خودروسازان جمع آوری شده که باید سود خواب این پول در حساب خودروسازان محاسبه شود.

در بخشنامه مربوط به فروش خودروهای اقساطی سایپا هیچ اشاره‌ای به سود تأخیر نشده و مطلبی در مورد اینکه مبلغی بابت تأخیر در تحویل خودرو به مشتری پرداخت خواهد شد، نیامده است.

در بخشنامه فروش ایران خودرو نیز آمده است که اگر خودروساز در تحویل خودرو تأخیر داشته باشد، سود سالانه 18 درصدی به مشتری پرداخت می‌شود،البته این مسئله در حالی مطرح شده که خودروسازان معتقدند تأخیر در تحویل خودرو به دلیل تأخیر بانک مرکزی در پرداخت اعتبار به خودروسازان است و به این ترتیب تأخیر ایجاد شده را متوجه خودروساز نمی‌دانند. در نتیجه بعید است که سودی بابت تأخیر در تحویل خودرو به مشتری پرداخت شود.

* ادامه بدقولی‌های دولت

در کنار بدقولی مسئولان دولتی و خودروسازان درباره تحویل فوری خودروسازان باید به تغییرات ایجاد شده در مورد شرایط فروش خودروهای اقساطی با وام بانکی نیز اشاره کنیم. کاهش مدت زمان تقسیط خودروها از 7 سال به 4 سال، توقف یک باره ثبت نام برای فروش خودرو و اجرای طرح در 6 روز به جای 6 ماه و عدم تحویل سفته به جای چک بانکی از دیگر بدقولی‌های اتفاق افتاده در فروش این خودروها بود.

در هر حال، نحوه برخورد دولت و خودروسازان به عنوان مجریان مرحله اول بسته خروج از رکود، موجب سلب اعتماد مردم برای مشارکت در طرح‌های دولتی خواهد شد.

در نتیجه باید دید بسته ضد رکود دولت تا چه حد موفق خواهد بود و آیا می‌تواند رکود ایجاد شده در بازارهای اقتصادی کشور را برطرف کند یا سایه این رکود همچنان بر سر اقتصاد کشور خواهد ماند و با دست نگه داشتن عده‌ای برای خرید خودرو از بازار و امید به تحویل خودرو در قالب بسته دولت، تشدید رکود در بازار ادامه خواهد داشت؟

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر