منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۷
شناسه خبر: 323061
گروه :خبر
تربیت

یک کارشناس مذهبی گفت: ریشه تمام ارزشهای اخلاقی در معرفت دینی است و هر چه معرفت کامل تر ایمان فرد قوی تر است ؛ ما باید از امامان معصوم(ع) شیوه تربیت اسلامی را بیاموزیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ مرضیه باقری ،کارشناس مذهبی استان ، در گفتگو با خبرنگار سوریاس با بیان این‌که خانواده به عنوان هسته اولیه سایر نهادهای اجتماعی به شمار می آید  اظهار کرد:خانواده کوچک ترین نهاد اجتماعی است و به عنوان هسته اولیه سایر نهادها اجتماعی به شمار می آید به همین دلیل میزان موفقیت و سهم افراد برای ایفای نقش در واحدهای بزرگ اجتماعی ، بستگی تام به نحوه رشد ، تربیت و شکوفایی استعدادهای آنان در نهاد مقدس خانواده دارد .

وی عنوان کرد: خانواده محل رشد و بالندگی استعدادها و بروز خلاقیت ومهد تربیت انسان ها و سرچشمه محبت ها وعاطفه ها است چنان که اسلام آن را محبوب ترین نهاد ها نزد خداوند معرفی کرده است .
این کارشناس مذهبی گفت: با توجه به اصول و ارزش های اسلامی ، خانواده را می توان این گونه تعریف کرد که نهاد مقدسی که بر اساس ضوابط معقول و مشروع زوجیت زن و مرد بنیان نهاده می شود و کارگرد اصلی آن توالد و تناسل و تربیت نسل جدید و سکون و آرامش اعضاء بوده و قیمومیت آن نیز برعهده مرد می باشد.
وی بیان کرد:تربیت دینی از دو کلمه تربیت و دینی تشکیل شده است و تربیت در لغت به معنای پرورانیدن یا پرورش آمده است و ما عمدتا تربیت را فرآیندی می دانیم که با استفاده از استعدادهای فرد تغییراتی در او به وجود می آید .
صدیقه باقری گفت: و واژه دین در لغت به معنای آیین ، طریقت و شریعت بوده و در اصطلاح عبارت است از مجموعه اصول ، قواعد و دستوراتی که از سوی خداوند به انسان داده شده است که شناخت و ایمان و عمل سه عنصر اساسی آن می باشد.

 

این کارشناس مسائل دینی خاطرنشان کرد: نخستین عنصر موثر در دینداری و تدین ، علم به اصول و قواعد ضروری دین است و فرد متدین باید معرفت دینی را از طریق استدلال و برهان عقلی دریافت کند .
باقری به عنصر دوم که ایمان است اشاره کرد و گفت: عنصر دوم در دین التزام قلبی انسان به باورها و اصول مسلم دینی است و به کسی که به خدا وند اعتقاد قلبی ندارد متدین نمی گویند و ریشه تمام ارزشهای اخلاقی ، ایمان به معرفت دینی است و ایمان مبتنی بر شناخت و معرفت که هر کس معرفتش کامل تر ایمان قوی تری دارد .

 
وی بیان کرد: عنصر سوم دین ، عمل به احکام دینی است یعنی فرد باورهای دینی اش را در مرحله عمل نیز آشکار سازد و عملی از نظر اسلام ارزشمند است که ناشی از ایمان راسخ به اصول دین و ارزشهای مذهبی است .

 

 

این کارشناس دینی گفت: مهم ترین وظیفه والدین و مربیان تربیتی این است که فرزندان عزیز  را در محیط خانواده و مدرسه در سه بعد شناخت و ایمان و عمل به باید ها و نباید ها آموزش دهند .

 
وی عنوان کرد: شاید کمتر کسی درباره ضرورت و لزوم تربیت دینی شک کند ؛ زیرا با اندکی تفکر روشن می شود که سعادت انسان در گرو تربیت دینی است و تربیت دینی می تواند ارتباط آفریده با آفریدگار را مستحکم تر کند و او را به پذیرش تعهد و قبول مسئولیت وا دارد و انگیزه بعثت انبیا نیز در اصل بر همین هدف استوار است .

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است