منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۴۰
شناسه خبر: 338383
گروه :خبر
3a7b04b849ca3a5da9bdc7afc0609ba7

امروزه یکی از اساسی ترین معضلی که می تواند برای هر کشوری پیش آید کشیده شدن جوانان به سمت اعتیاد و مصرف مواد مخدر می باشد که خانواده به عنوان یک جامعه کوچکتر در این راستا مهم ترین نقش را جهت بازدارندگی ایفا می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ معضلات اجتماعی در هر جامعه ای چه پیشرفته و چه عقب مانده، چه مذهبی و چه غیر مذهبی، از خطرناکترین مشکلات به شمار می رود که حتی می تواند باعث نابوی آن جامعه شود زیرا جامعه را چیزی جز تک تک افرادی که در آن مشغول زندگی هستند تشکیل نمی دهد.

 

 

یکی از مهلک ترین آسیب های اجتماعی برای هر جامعه ای شیوع اعتیاد در بین جوانان و نوجوان پسر و دختر است که متاسفانه با ورود مواد مخدر صنعتی و جدید و رواج آن ها در بین این قشر شاهد افزایش آن می باشیم.

 

 

هنگامی که در جامعه کار و اشتغال زایی برای جوانان و افراد فراهم باشد، فرهنگ آن ایجاد خواهد شد به طوری که افراد و جوانان با توجه به فراهم بودن زمینه کار در راه سازندگی جامعه و رشد شخصی خود به رقابت می پردازند و این رقابتی سالم در جهت آبادانی کشور و بهبود وضعیت فرد است اما وضعیت معیشتی نامناسب خانواده ها و بیکاری باعث یاس و ناامیدی جوانان شده و آنان برای رهایی از این اختلال روانی، به مصرف مواد مخدر روی می آورند.

 

 

هنگامی که افراد جامعه از اکثر امکانات رفاهی، معیشتی، شغلی محروم باشند این باعث سردرگمی و شروعی برای روی آوردن به اعتیاد است که آن ها فکر می کنند این درد مضاعف التیامی برای دردهایشان می باشد و  اینگونه هست که قشر جوان جامعه رو به زوال و نابودی کشانده می شوند.

 

 

ایجاد امکانات معیشتی و رفاهی برای همگان مخصوصا جوانان یکی از وظایف مهم دولت است ، برای تحقق رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و مقابله با اعتیاد بسیار موثر بوده و مسوولان باید با پرداخت تسهیلات در امر کارآفرینی و اشتغالزایی از گسترش پدیده شوم اعتیاد در جامعه پیشگیری کنند.

 

 

اشتغال و امکانات معیشتی در جامعه حاضر فقط صرف وقت جوانان در جهت سازندگی برای ساعات محدود نیست و با نگاهی واقع بینانه تر در می یابیم که اشتغال یک نوع سرگرمی مفید برای جوانان محسوب نمی شود تا به واسطه آن وقت خود را از توجه به اعتیاد مصون دارند، بلکه اشتغال مساله زندگی و بودن و یا نبودن را پیش روی جوانان ایرانی قرار می دهد.

 

 

کسانی که به طور مکرر در معرض فشارهای عصبی و محیطی قرار دارند، بیشتر از بسیاری از افراد در جامعه  در معرض خطر گرایش به اعتیاد هستند، موقعیت‌هایی همانند کنکور، از دست دادن نزدیکان، شکست‌های عاطفی، مالی، شغلی، تحصیلی، انتخاب همسر و… ممکن است در زندگی هر جوانی پیش آید که هر کدام از این ها می تواند علت های مختلفی برای گرایش به اعتیاد در نوجوانان جامعه ی ما است. اضطراب، افسردگی شدید، پرخاشگری و رفتارهای ضد اجتماعی، زمینه ‌ساز بروز اعتیاد هستند.

 

 

خانواده ها در واقع مهم ‌ترین رکن اساسی در کنترل بلوغ زودرس کودکان تلقی می‌شود و هرچه این کانون مهم تنزل پیدا کند بلوغ زودرس و به دنبال آن آسیب‌های اجتماعی ناشی از بلوغ زودرس در جامعه افزایش پیدا می‌کند که اعتیاد و گرایش نوجوان به سمت روابط غیر اخلاقی با جنس مخالف از مهم‌ترین آسیب‌های ناشی از بلوغ زودرس محسوب می‌شود.

 

 

والدین وظیفه دارند که با ایجاد فضای امن و آرام و مملو از محبت مسائل مربوط به بلوغ را با مشورت پزشک متخصص و به صورت دوستانه با کودک خود مطرح کنند و هرگز نباید تصور کنند که صحبت کردن در این زمینه یک رفتار غیر اخلاقی و نامناسب است چرا که اگر کودک از شرایط بلوغ و بحران‌های دوران بلوغ آگاه شود درگیر مسائل و تنش‌های این دوران نمی‌شود.

 

 

محبت کردن و احترام گذاشتن به فرد نوجوان در مکان های مختلف باعث ایجاد اعتماد به نفس و آرامش در وجود فرد در معرض خطر می باشد، که در واقع مشکلات و آسیب‌های ناشی از بلوغ زودرس در کودکان از زمانی آغاز می‌شود که کودک از طرف خانواده مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد و برای پیدا کردن جواب سوالات خود به سمت جامعه گرایش پیدا می‌کند.

 

 

تحقیق و گزینش مدرسه فرزند برای ادامه تحصیل وی و کمک به انتخاب دوست به شیوه های دوستانه، کنترل کردن غیر مستقیم رفت و آمد و روابط نوجوان در راه های مختلف یکی از وظایف مهم والدین برای عدم گرایش او به اعتیاد می باشد. گروه هم سالان یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که در تربیت مناسب کودکان و نوجوانان باید کنترل شود چرا که بسیاری از کودکان پس از ورود به گروه هم سالان خود به سمت سیگار، قلیان، رفتارهای ناهنجار خیابانی و در ‌‌‌‌نهایت مصرف مواد مخدر و حتی مواد محرک روی می‌آورند.

 

 

آخرین مرحله گرایش نوجوان به مواد مخدر، اعتیاد به مواد است در این مرحله وابستگی روانی و جسمانی به وجود می‌آید و فرد برای پاسخ دادن به وابستگی‌های خود دست به هرکاری می‌زند لذا در این مرحله است که رفتار‌های ناهنجار آسیب‌های اجتماعی آغاز می‌شود گاهی پرهزینه بودن مواد، زمینه سرقت و حتی قتل را فراهم می‌کند.

 

 

سرآغاز اکثر آسیب‌ها، دوره نوجوانی و جوانی است و معمولا جمع دوستان و گروه همسالان می تواند بستر اصلی شروع یک آسیب محسوب می‌شود. یکی از آسیب‌های جدی که جوانان و نوجوانان را تهدید می‌کند، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی است که معمولا در شب‌نشینی‌های دوستانه اتفاق می‌افتد.

 

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها