منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۵
شناسه خبر: 268870
گروه :خبر
13940911000309_PhotoA

سناتورهای آمریکایی روز چهارشنبه حمایت خود را از برداشت نزدیک به 2 میلیارد دلار از حساب بانک مرکزی ایران اعلام کرده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، چند سناتور آمریکایی با امضای بیانیه‌ای موسوم به «دادگاه‌یار» حمایت خود را از برداشت 1.75 میلیارد دلار به افرادی که «قربانیان تروریسم ایران» خوانده می‌شوند، اعلام کرده‌اند.

طرح‌های «دادگاه‌یار»، طرح‌هایی هستند که با هدف کمک یا ارائه مشورت‌های تخصصی در یک پرونده قضایی به دادگاه ارائه می‌شوند. پیش از این 226 قانونگذار مجلس نمایندگان آمریکا با امضای چنین طرحی خواستار پرداخت غرامت به قربانیان بمب‌گذاری بیروت شده بودند.

«تد کروز»، «کریس کونس»، «لیندسی گراهام» و «شلدون وایت‌هاوس» سناتورهایی هستند که طرح دادگاه‌یار روز چهارشنبه را امضا کرده‌اند.

اقدام قانونگذاران آمریکا همزمان با  برگزاری جلسه رسیدگی دیوان عالی آمریکا به شکایت بانک مرکزی ایران از برداشت پول از اموال بلوکه شده‌اش صورت گرفته است.

روز چهارشنبه گزارش شده بود دادگاه عالی فدرال آمریکا قرار است دادخواست ایران در مورد حکم برداشت از اموال بلوکه شده بانک مرکزی ایران را بررسی کند.

دستگاه قضایی آمریکا سال 2007 در حکمی مقرر کرده بود به خانواده‌های قربانیان این انفجار غرامت 2.65 میلیارد دلاری پرداخت شود.

این حکم در سال 2014 تائید و قرار شد به بهانه پرداخت غرامت، نزدیک به 2 میلیارد دلار از محل مبالغ بلوکه‌شده بانک مرکزی ایران برداشت شود. این مبلغ در حال حاضر در حسابی در سیتی بانک نیویورک نگهداری می‌شود.

بانک مرکزی، سپس با استناد به قراردادی بین ایران و آمریکا در سال 1955 که به موجب آن واشنگتن از برداشت از این حساب منع شده، درخواست تجدید نظر در حکم صادر شده را کرد.

اما از سوی دیگر، کنگره، سال 2012 با قانونی با عنوان «کاهش تهدیدهای حقوق بشر ایران و سوریه» صادر کرده که مجوز برداشت از حساب بانک مرکزی و پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان این حمله را می‌دهد.

بانک مرکزی ایران می‌گوید کنگره با تصویب این قانون، بر خلاف اصل تفکیک قوا عمل کرده و بر نتیجه پرونده‌ای که در قوه قضائیه آمریکا در حال بررسی بوده، اثر گذاشته است.

یران هر گونه دخالت در انفجار سال 1983 در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در بیروت که به مرگ 241 سرباز آمریکایی منجر شد را رد کرده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است