منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۰
شناسه خبر: 275307
گروه :خبر
bc420174-cec6-47a3-ada5-21a8c72df228

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار کرد:در صورتی که دانشگاهها در زمینه توسعه فناوری دریایی مورد نیاز کشور اقدام کنند مورد حمایت قرار می گیرند که این امر تلاش بیشتر دانشگاهها و مراکز صنعتی در حوزه صنایع دریایی را می طلبد.

محمد سعید سیف، دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز بابیان اینکه توجه مسولان به عرصه دریا کم است و باید گسترش یابد،گفت:تمام سازمان ها باید در راستای ترویج قانون گذاران و بخش اجرایی به عرصه دریا در راستای توسعه فعالیت های سازمان ها درحوزه دریافعالیت نمایند.

 

وی با اشاره به کاربرد های دریا در زمینه های نفت و گاز، بنادر، کشتی سازی، بخش های نظامی، گردشگری و حمل و نقل اظهار کرد:امنیت دریایی و حضوردر آب های ازاد، توسعه فعالیت های شیلاتی، بهره برداری از منابع نفت و گاز ، توسعه حمل و نقل ، سیاست های جمعتی و توسعه سواحل از ضرورت های توسعه دریا در کشور است.

 

سیف با بیان اینکه در 20سال گذشته در زمینه نفت و گاز به خودکفایی دست یافته ایم، افزود: در زمینه کشتی سازی علی رغم ابهامات و ناملایمتی های این بخش و در زمان تحریم ها کشتی های زیادی ساخته شده که نشان از خودکفایی صنعتی دارد.

 

وی با تاکید بر فعالیت دانشگاهها و شرکت های دانش بنیان در زنجیره تولید تصریح کرد: آموزش عالی کشور در سال های اخیر توسعه چشمگیری داشته به نحوی که در زمینه تربیت نیروی مهندسی مقام سوم دنیا را دارا است.

 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: بیش از 230هزار مهندس در سال تربیت می شوند که جایگاه  ژاپن و کره بعد از ایران قرار دارد.

 

وی اظهار کرد: در 12سال گذشته بیش از 9هزار و 500نفر در مقاطع مختلف تربیت شدند که در رشته های فنی مهندسی در حوزه دریایی تنها 32دهم درصد را به خود اختصاص داد که متناسب با جایگاه دریایی ایران نیست.

 

سیف با اشاره به چالش های صنعت دریایی در کشور گفت: تامین مدیریت و بهره وری نیروی انسانی، مشکلات اقتصادی ، عدم تکمیل زیر ساخت ها وجذب تقاضا باید در صنعت دریایی مرتفع شود تا صنعت وارد عرصه تولید شود.

 

وی با تاکیدبر اینکه دانشگاهها باید وارد عرصه پژوهش شوند و شرکت های دانش بنیان به تولید بپردازند، اظهارکرد:18 شرکت دانش بنیان در کشور ثبت شده که تنها یک مورد آن در استان هرمزگان حضور دارد که این امر نشان دهنده ضعف مدیریت در توسعه سواحل کشور است.

 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به انجام تفاهم نامه سه جانبه بین وزارت علوم ، وزارت دفاع و معاونت علمی فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: تاکنون سه طرح ارائه شده و طی ماههای آینده فعالیت های تولدی خود را آغاز خواهند کرد.

 

 

وی ادامه داد: در صورتی که دانشگاهها در زمینه توسعه فناوری دریایی مورد نیاز کشور اقدام کنند مورد حمایت قرار می گیرند که این امر تلاش بیشتر دانشگاهها و مراکز صنعتی در حوزه صنایع دریایی را می طلبد.

 

سیف با بیان اینکه در کشور و اسان هرمزگان  آمار نامه وجود ندارد، خاطرنشان کرد:فعالان حوزه دریایی باید اطلاعات توانمندی های دریایی استان را تهیه نمایند همچنین طرح توسعه دریایی استان باید پیگیری شود.

 

 

 

انتهای پیام/م

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است