منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۲
شناسه خبر: 184522
گروه :خبر

وزیر بهداشت گفت: برای جبران کمبود ۵ هزار پزشک در شبکه، حقوق این افراد را ۴ تا ۵ برابر کردیم اما حداکثر ۱۵۰۰ پزشک جذب شدند، حتی برای مناطق محروم مرزی حقوق ۱۵ میلیون تومانی می‌دهیم اما هنوز کمبود پزشک داریم.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سید حسن قاضی زاده هاشمی، در”بیست و ششمین کنگره سالانه جامعه پزشکان متخصص داخلی افزود: طرح ساماندهی دانشکده های پزشکی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید. بر این اساس قرار شد دانشکده جدیدی تاسیس نشود و دانشکده های موجود به دانشکده های بین المللی، ملی، استانی و دانشکده هایی که مجاز به جذب دانشجو نیستند، تقسیم شدند.

وی افزود: در دولت قبل در ظرف کمتر از 6 ماه به 26 دانشکده پزشکی برای تاسیس دانشکده های دندانپزشکی و… مجوز داده شده بود که خوشبختانه با مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی امید می رود، ساماندهی پذیرش دانشجویان رشته پزشکی به مرحله اجرا درآید.

وی ادامه داد: از موارد مهمی که می بایست در مورد رشته پزشکی مد نظر قرار داد به غیر از آموزش دانش و پرورش مهارت های پزشکان، توجه به بحث اخلاق پزشکی است که در این میان نقش انجمن های پزشکی می تواند، بسیار پررنگ باشد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: انجمن های علمی در حوزه پزشکی می توانند در حوزه های مصرف منطقی دارو، جلوگیری از نوشتن آزمایش ها و تصویر برداری های متعدد از سوی پزشکان نقش پررنگی را ایفا کرده در خدمت نظام سلامت باشند.

وی ادامه داد: هر چند این رویکرد در برخی انجمن های علمی دنبال می شود، اما متاسفانه انجمن های علمی به جای پرداختن به مسایل علمی بیشتر به فعالیت های صنفی رو آورده اند.

وزیر بهداشت با ابراز نگرانی از اینکه ادامه این وضعیت آینده این قشر را تهدید کند، گفت: هنوز هم بر اساس نظر سنجی ها جایگاه پزشکان در مقایسه با سایر حرف و مشاغل در رتبه دوم و در مواردی سوم قرار دارد که حفظ این جایگاه نیازمند تغییر در برخی رویکردهاست.

وی خاطر نشان ساخت: در قالب طرح تحول نظام سلامت، فعالیتهای مفیدی به ویژه در مناطق محروم و دور دست صورت گرفته، اما هنوز مشکلات و کمبودها مردم در حوزه بهداشت و درمان زیاد است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه اقدام های دولت و مجلس در زمینه طرح تحول نظام سلامت، اقداماتی شایسته و در خور است، ابراز امیدواری کرد، این طرح تداوم پیدا کند که لازمه آن حمایت همه جانبه از سوی همگان از این طرح از مقام معظم رهبری گرفته تا قوای سه گانه و… است.

وی در مورد اقدام های حمایتی طرح تحول نظام سلامت از پزشکان گفت: پیش از اجرای این طرح در برخی مناطق حتی پزشک نداشتیم که پس از طرح، پزشک عمومی در آنجا مستقر شد.

وی گفت: همچنین پیش از اجرای این طرح، دریافتی پزشکان عمومی در سیستان و بلوچستان بین یک میلیون و 400 هزار تا یک میلیون و 600 هزار بود.

به گفته وزیر بهداشت، این تصور وجود داشت که 15 تا 20 هزار پزشک عمومی بیکار در کشور وجود دارد که تصمیم گرفتیم با افزایش حقوق این افراد به 4 تا 5 برابر بتوانیم، حداقل کمبود 5 هزار پزشک را جبران کنیم. اما حداکثر پزشکی که توانستیم از این مسیر جذب کنیم به کمتر از هزار و 500 نفر رسید.

وی ادامه داد: برای جذب این پزشکان در برخی مناطق مانند مناطق مرزی، رقم حقوق تا 15 میلیون تومان افزایش پیدا کرد که در برابر مخاطرات و ناملایماتی که حضور در این مناطق دارد، این رقم حق آنان بوده در واقع این پزشکان پول خون و جانشان را می گیرند.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: با وجود این تمهیدات، کمتر از هزار و 500 پزشک جذب شدند که مشخص شد یا آمار 15 تا 20 هزار پزشک بیکار صحیح نیست یا اینکه درآمد پزشکان عمومی ما بیشتر از این حرف هاست یا اینکه با وجود  فارغ التحصیلی، این دانشجویان کشور را ترک کرده اند، احتمال دیگر مبادرت این پزشکان به مشاغل دیگر با درآمد بیشتر است و از دیگر احتمالات، نداشتن اعتماد نسبت به امکانات ارایه شده به آنان است.

بیست و ششمین کنگره سالانه جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران که از روز سه شنبه 15 اردیبهشت ماه در مرکز همایش های رازی تهران آغاز به  کار کرد، روز جمعه 18 اردیبهشت ماه به کار خود پایان داد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است