منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۵ - ۸:۵۴
شناسه خبر: 363888
گروه :خبر
%d8%b9%d9%83%d8%b3-%d8%b3%d8%b9%d9%8a%d8%af%d9%8a

استاد ادبیات و مولف هرمزگانی با اشاره به اینکه حقوق نویسندگان استان رعایت نمی شود ؛ افزود:هرمزگان نیز باید مانند سایر استان های کشور مرکز هرمزگان شناسی فعال داشته باشد و به دور از سیاست و در دست فرهنگ دوستان و فرهنگ شناسان باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛سهراب سعیدی استاد ادبیات ، روزنامه نگار، مولف ، پژوهشگر موفق هرمزگانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ کده در خصوص آثار و تالیفات خود ؛ اظهار کرد: چاپ سی و پنج جلد کتاب ازسال 84 تا 95 فعالیت 11 ساله ام بوده است که تعدادی از آن کتاب ها عبارتند از فرهنگ مردم میناب، لالایی، بازی‌ها وسرگرمی‌های میناب، صنایع دستی و پنج شنبه بازار میناب، قصه‌ها و افسانه‌های مردم هرمزگان، تاریخ ادبیات میناب، چیستان های هرمزگان، رخش بی‌سوار ، و سوگواره ها و… می باشد.
وی به چاپ کتاب اخیر خود اشاره کرد و افزود: کتاب فرهنگ مردم هرمزگان دارای سه فصل و حدود 527 ص است در فصل اول به کلیات پرداخته ام و از جغرافیا، موقعیت، تاریخ و اماکن دیدنی مردم هرمزگان سخن رفته است، فصل دوم به آداب و رسوم مردم هرمزگان اختصاص داده ام و از این منظر به چند خصیصه‌ی فرهنگی هرمزگان در چند گفتار پرداخته شده و در نهایت فصل سوم ادبیات شفاهی است که به صورت کلی به ویژگی‌ها و جنبه‌های آن در استان هرمزگان اشاره شده است.

سعیدی در ادامه بیان کرد: ویژگی های این کتاب این است که به آداب و رسوم شهرهای مختلف استان هرمزگان اشاره شده است و تلاش چندین ساله ام بوده است و این کتاب در سال 1395 در انتشارات دارالتفسیر قم به چاپ رسیده است.
نویسنده هرمزگانی به آثار در دست چاپ خود اشاره کرد و گفت:  از رودکی تا بهمنی ، تعزیه خوانی در میناب ، موسیقی ، ترانه و شروه در هرمزگان، مقاله بنویسیم، دفتر چهارم از قصه ها و افسانه های مردم هرمزگان، کاغذ پاره های دفترم بوی شعر می دهد( شعر) ، امام رضا در شعر شاعران هرمزگان و….از جمله کتابهای است در دست چاپ دارم.

وی با بیان اینکه در سال هایی که کسی کتاب نمی خواند استقبال از کتاب های من خوب بوده و حتی بعضی از آن ها به چاپ چهارم هم رسیده است؛ تصریح کرد:  مردم فرهنگ عامه و آداب و رسوم خود را دوست دارند هر چند خودشان گنجینه فرهنگ عامه اند اما وقتی فرهنگ خود را ثبت شده در دل کاغذ می بیندد خوشحال می شوند و استقبال می کنند.

استاد ادبیات و مولف هرمزگانی افزود: در عرصه نویسندگی به عناوینی از جمله به چهره مفاخر فرهنگی هرمزگان، پژوهشگر برتر هرمزگان، پژوهشگر برتر جوان کشور در حوزه آموزش و پرورش، معلم پژوهنده، مشاور برتر، مقام اول مقاله نویسی نزسا، مقام اول داستان نویسی فرهنگیان هرمزگان ، مقام دوم شعر فرهنگیان هرمزگان و…. اشاره کرد که توانسته ام دست یابم.
سعیدی ، نبود یک پخش کننده قوی و حرفه ای است و تبلیغات نامناسب را یکی از مشکلات پیش روی نویسندگان و محققان در استان دانست و خاطر نشان کرد: حقوق نویسندگان استان رعایت نمی شود ؛ چندی پیش یک کتاب من و کتابی از خانم پوردریایی اسکن و چاپ شد و فرد خاطی نیز هنوز به فعالیت غیر قانونی ادامه می دهد و این جور عمل ها جدای از بین رفتن حق الناس، انگیزه را برای نوشتن از آدمی می گیرد.

وی با بیان اینکه مهمترین افتخار خود را در نویسندگی استفاده از مطالب کتاب هایم در کتب درسی متوسطه اول و دوم است؛ اظهار کرد:حوزه فعالیت من ادبیات فارسی، ادبیات کودکان ، فرهنگ عامه ، گویش و ادبیات شفاهی است.

پژوهشگر موفق هرمزگانی اذعان کرد: در دوران تحصیل خود همیشه در ذهن داشتم زوایای مبهم تاریخ و فرهنگ شهر (و استان) خود را آشکار کند، از این رو تأسف می‌خوردم که چرا تا به حال در مورد این منطقه ( هرمزگان ) پژوهش و کار فرهنگی انجام نشده است، پس این شد که به کارهای پژوهشی روی آوردم و حاصل آن همه فعالیت شبانه روزی آثاری است که در 35 جلد چاپ شده و کتاب دیگری که در دست تدوین و چاپند.

این هنرمند هرمزگانی بیان کرد: امید می رود مردم فرهنگ دوست هرمزگان کتاب های تازه تالیفم را نیز چون گذشته در مطالعه گیرند و مایه دل گرمی مرا فراهم آورند هر چند در گذشته این حق شناسی را بجای آورده اند.

وی ابراز کرد: کاش روزی برسد که هرمزگان نیز مانند سایر استان های کشور مرکز هرمزگان شناسی فعال داشته باشد تا مجبور نشویم برای چاپ کتاب هایی که فرهنگ ، هویت و شناسنامه هرمزگان است یک شخص از جیب خود سرمایه گذاری کنند و یا حداقل مرکز هرمزگان شناسی به دور از سیاست و در دست فرهنگ دوستان و فرهنگ شناسان باشد.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد سواحل مکران ما را به چهارگوشه جهان وصل می کند/ احداث بزرگترین موج شکن کشور در جاسک توسط ارتش درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور