منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۰
شناسه خبر: 304233
گروه :خبر
کریمی ۱۲۹۰۶۵

پژوهشگر هرمزگانی ساکن پارسیان اخراج اشغالگران از خلیج فارس را نشان دهنده استکبار و استعمار ستیزی ساحل نشینان جنوب کشور دانست و گفت: مردم جنوب نسبت به تسلط بیگانه بر خاکشان حساسیت داشته‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ نصرالله کریمی پژوهشگر و صاحب چندین تألیف در خصوص خلیج فارس در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار داشت: پرتغالی ها اولین قومی بودند که پای آنان به آب های نیلگون خلیج فارس باز شد.

 

البو کرک سردار پرتغالی در ربیع الاول 913 قمری دهم اوت ۱۵۰۷ میلادی با ۶ کشتی جنگی ۴۸۰ ملوان و سپاهی از هندوستان به طرف هرمز حرکت کردند و در سپتامبر 1507 به جزیره هرمز رسیدند، ابتدا تلاش در تسلیم حکمران هرمز داشتند ولی چون موفق نشدند هرمز را به توپ بسته و به تصرف در آوروند.

 

آزاد سازی هرمز پس از 117سال در فوریه 1622میلادی 1031 قمری امام قلی خان سردار ایرانی با ۴۰ هزار مرد جنگی و 300 شناور که توسط چند ناو جنگی کمپانی هند شرقی انگلیس حمایت می شدند به هرمز حمله کردند و سرانجام موفق شدند برای همیشه پرتغالی ها را از خلیج همیشه فارس بیرون برانند.

 

روز فتح جریره هرمز
۲۱ جمادی الثانی 1031قمری/  ۶ مه 1622 میلادی / ۱۲ اردی بهشت 1021شمسی

 

چون ۱۲ اردی بهشت مصادف با روز معلم بود هیات دولت در تاریخ 84/4/21 به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی روز 10اردیبهشت را روز ملی خلیج فارس نامگذاری کرد و ناگفته نماند دو سال بعد از خروج پرتغالی ها پای هلندی ها به بهانه تجارت به خلیج فارس باز شد و در شهر های بندر عباس، لار، شیراز، اصفهان، کرمان و بوشهر دفتر تجارت زدند.

 

هلندی‌ها جزیره خارک را به تصرف خود در آوردند و سرانجام میر مهنای بندر ریگی در سال 1180 قمری برای همیشه هلندی ها را هم از خلیج فارس بیرون کرد و در سال ۱۲۳۴ ق با اجازه فتحعلی شاه قاجار پای انگلیسی ها به خلیج فارس باز شد و در جریره قشم در محلی به نام باسعیدو پایگاه زدند.

 

تا سال1311 خورشیدی این منطقه را جزو خاک خود می دانستند و پرچم انگلیس بر فراز باسعیدو بر افراشته بود و ایران حق احتزاز پرچم در این منطفه را نداشت و در زمان پهلوی اول پس از تشکیل نیروی دریایی دریادار بایندر فرمانده نیروی دریایی ایران دستور به تصرف پایگاه نظامی انگلیسی ها در قشم را صادر کرد.

 

ناوبان جعفر فزونی در سال 1312 با ناو پلنگ این پایگاه را به تصرف درآورد و پرچم ایران بر افراشته شد و این اقدام موجب کشمکش بین ایران و انگلیس گردید و سر انجام در 27بهمن 1314شمسی باسعیدو رسما تخلیه شد و پرچم انگلیس از جزایر هنگام، هرمز و بوشهر و چراغ دریایی برداشته شد و باسعیدو پس از ۱۰۱ سال به خاک ایران باز گشت.

 

نصر الله کریمی در پایان اضافه کرد: مردم ایران به ویژه ساحل نشینان جنوب همواره نسبت به حفظ حاکمیت سرزمینی خود حساسیت داشته‌اند و امروز باید گفت حفاظت از نام خلیج فارس حفاظت از هویت ملی ایرانیان است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است