منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۱
شناسه خبر: 317143
گروه :خبر
13941021000519_PhotoA

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به رایزنی‌های در جریان در خصوص دور جدید نشست گروه تماس درباره سوریه که قرار است اواخر اردیبهشت در وین برگزار شود، عنوان کرد: حضور ایران در این نشست در حال بررسی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حسین جابری‌انصاری سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران اعیاد شعبانیه و روز پاسدار و جانباز را تبریک گفت.

جابری‌انصاری در پاسخ به سؤال خبرنگار درباره برگزاری نشست گروه تماس سوریه در اواخر اردیبهشت ماه در وین و حضور ظریف در این نشست عنوان کرد: رایزنی‌ها برای دور جدید این نشست در جریان است و این مطلب به جمهوری اسلامی منتقل شده و در حال بررسی است.

وی با بیان اینکه ما عضو فعال کمیته تماس بین‌المللی سوریه بودیم،‌ خاطرنشان کرد: بر اساس سیاست‌های کشور که تاکید بر حل سیاسی بحران سوریه بوده، در این روند مشارکت کرده و مشکلات این روند را در رایزنی‌های دوجانبه و چند جانبه اعلام کرده و به این مسیر ادامه خواهیم داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: موفقیت ایده‌ مطرح و مصوبات تصویب شده در نشست‌های بین‌المللی در ارتباط با سوریه منوط به این است که مشکلات موجود در مسیر راه در ارتباط با آتش‌بس، دولت وحدت ملی، گفت‌وگوهای سوری – سوری و حرکت در مسیر رجوع به آراء ملت سوریه رفع شود.

 جابری‌انصاری گفت: ایران با ادامه این سیاست اصولی خود با موضوع نشست‌های بین‌المللی و گروه تماس سوریه به تعامل خود ادامه می‌دهد.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اظهارات مسرور بارزانی رئیس سازمان اطلاعات اقلیم کردستان عراق مبنی بر اینکه زمان جدایی کردستان عراق از این کشور فرا رسیده و نیاز به رایزنی‌ها با ایران و ترکیه است، خاطرنشان کرد: استقلاب، وحدت و تمامیت ارضی عراق ضامن منافع آحاد مردم این کشور و همه کشورهای منطقه و جهان است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خطر اصلی که عراق و ملت آن را تهدید می‌کند، تروریسم و افراط‌گرایی برشمرد و افزود: امیدواریم نخبگان و جریانات سیاسی عراق با درک این شرایط خطیر و توجه به مسئله و خطر اصلی که عراق را تهدید می‌کند به گفت‌وگوهای ملی بین جریان‌های مختلف کمک کرده و آن را در جهت استمرار حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و مقابله کارآمد با جریان‌های تروریستی و تحقق منافع ملت ایران تسهیل کنند.

وی اضافه کرد: به دلیل شرایط خاص در عراق، ایران همه طرف‌های عراقی را به رعایت موازین و رویکردهای قانونی و انجام گفت‌وگوهای ملی برای حل و فصل اختلافات داخلی تشویق می‌کند.

جابری‌انصاری تاکید کرد: رویکردهای گروهی، حزبی، قومی و مذهبی حلال مشکلات عراق نیست و نمی‌تواند در خدمت ثبات و امنیت عراق قرار گیرد.

خبرنگاری با اشاره به اظهارات نخست‌وزیر سابق ارمنستان مبنی بر اینکه ارمنستان دارای تسلیحات هسته‌ای است و باید این تسلیحات را کامل کند، از سخنگوی وزارت خارجه درباره تجهیز کشورهای همسایه ایران به این سلاح‌ها سؤال کرد که وی با بیان اینکه وظیفه  نداریم در ارتباط با اظهارنظر مقامات غیرمسئول، موضع کشور را اعلام کنیم، افزود: موضع ایران در واکنش به اظهارات مقامات مسئول سایر کشورها مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه موضع ایران در مورد گسترش سلاح‌های کشتار جمعی در منطقه و جهان شفاف است، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی از سال‌ها قبل پیشتاز طرح موضوع منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی بوده و در تمامی نشست‌های بین‌المللی این موضوع را به عنوان سیاست ثابت خود پیگیری کرده و در این مسیر این سیاست ادامه می‌یابد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه این سلاح‌ها منافع هیچ دولتی را تامین نمی‌کند، یادآور شد: خطرات این سلاح‌ها برای کشورهای جهان بسیار بیشتر از منافع محتملی است که ممکن است مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به سلاح‌های کشتار جمعی و هسته‌ای رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد: این رژیم تمامی مقررات و قوانین بین‌المللی را در این زمینه صراحتا و آشکارا نقض کرده و این موضوع باید در دستور کار نشست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و سیاست‌های کشورها قرار گیرد.

جابری‌انصاری در پاسخ به سؤالی در خصوص تحولات در یمن با بیان اینکه مداخله نیروهای خارجی فقط به پیچیده‌تر بحران‌های جاری در منطقه منجر می‌شود، عنوان کرد:‌ این موضع ثابت جمهوری اسلامی است. بحران‌های جاری باید از طریق گفت‌وگوها بین طرف‌های درگیر در این بحران‌ها و در مسیر راه‌حل سیاسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: مسئولیت دولت‌های منطقه نیز این است که به این توافق کمک کرده و تسهیل‌کننده گفت‌وگوها بین طرف‌های درگیر باشند و در راستای حل سیاسی این بحران‌ها به طرف‌های درگیر کمک بدهند.

 سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما از ابتدا طرفدار حل سیاسی بحران یمن از طریق گفت‌‌وگوهای سیاسی بودیم و امیدواریم زمینه‌های توافق بین فرزندان ملت یمن فراهم شود.

وی افزود: کشورهایی که با مداخله گسترده خود وضعیت یمن را به این نقطه بحرانی رسانده و باعث کشتار گسترده در یمن و تخریب زیربناهای این کشور شدند با پایان دادن به این سیاست و تسهیل گفت‌وگوهای یمنی – یمنی امکان موفقیت گفت‌وگوهای آشتی در درون یمن را فراهم کنند.

جابری‌انصاری در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص تعامل وزارت خارجه با نمایندگان جدید مجلس با بیان اینکه سازوکارهای قانونی در این زمینه وجود دارد، اظهار داشت: قوانین کشور در مورد وظایف ذاتی قوای کشور به ویژه مجلس و قوه مجریه وجود دارد و نیازی به هیچ راهکار فوق‌العاده و سازوکار جدیدی نیست.

وی همکاری دولت با مجلس را مستمر خواند که به گفته وی در مقاطع مختلف ادامه داشته است،‌افزود:‌امیدواریم این همکاری و تعامل با مجلس در دوره جدید در خدمت منافع ملت ایران و اهداف راهبردی جمهوری اسلامی به طور جدی‌تر و شفاف‌تر دنبال شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه وزارت خارجه و دولت آمادگی کامل برای این تعامل مثبت را دارند، به نشست‌های اخیر بین نمایندگان منتخب با رئیس‌جمهور و با حضور وزیر خارجه و مسئولان کشوری اشاره کرد و آن را نمادی از آمادگی کامل وزارت خارجه برای حرکت در مسیر تعامل حداکثری در راستای خدمت به مردم برشمرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی درباره سفر مقتدی صدر به ایران و دیدار با مقامات ایرانی گفت که مقتدی صدر در مقطع اخیر هیچگونه سفر رسمی به ایران و دیدارهای رسمی نداشته است.

وی در عین حال یادآور شد: البته برخی از بستگان ایشان در شهرهای ایران سکونت دارند و رفت و آمد مستمری توسط ایشان در مقاطع مختلف به ایران بدین منظور انجام شده است.

جابری‌انصاری بار دیگر تأکید کرد: هیچ سفر رسمی برای رایزنی و گفت‌وگوهای رسمی با مقامات ایرانی توسط مقتدی صدر در مقطع اخیر انجام نشده است.

ادامه دارد..

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان