منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۹
شناسه خبر: 293810
گروه :خبر
index.jpg123

مقام معنوی حضرت فاطمه زهرا(س)، قطعا برای هیچ انسان غیر معصومی قابل درک و بیان نیست و او در حقیقت مجمع همه خیراتی است که روز به روز از سرچشمه دین نبوی، بر همه بشریت و بر همه خلایق فرو می ریزد،ما باید خودمان را به این مرکز نور نزدیک کنیم ونزدیک شدن به مرکز نور، لازمه و خاصیتش، نورانی شدن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، به نقل از رودان نیوز؛ سراسر زندگی انبیاء و اوصیای الهی ومعصومین (ع) مبارزه در راه اعلای کلمه توحید و استقرار حکومت الهی در جامعه بوده و ما باید زندگی آنان را بعنوان درس و اسوه فرا بگیریم، و در بین همه آنان وجود حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها آنچنان درخشندگی دارد که بنا به روایتی در بحارالانوار (نور او برای ملائکه آسمان ، نظیر نور ستارگان از برای اهل زمین می درخشد ) ومیتوانیم از این ستاره درخشان ، راه به سوی خدا و راه بندگی و راه زندگی را پیدا کرده و در آن مسیر حرکت کنیم .

 

با عرض تسلیت شهادت این بانوی بزگوار وبا استفاده از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص آن حضرت، گوشه هایی از این زندگی سراسر نور را مرور میکنیم و مقام معنوی حضرت فاطمه زهرا(س)، قطعا برای هیچ انسان غیر معصومی قابل درک و بیان نیست و او در حقیقت مجمع همه خیراتی است که روز به روز از سرچشمه دین نبوی، بر همه بشریت و بر همه خلایق فرو می ریزد،ما باید خودمان را به این مرکز نور نزدیک کنیم ونزدیک شدن به مرکز نور، لازمه و خاصیتش، نورانی شدن است .

 

باید با عمل و نه با محبت خالی ، نورانی بشویم، عملی که همان محبت و همان ولایت و همان ایمان، آن را به ما املاء میکند و از ما می خواهد، واین گذشت و ایثار و تشبه و تخلق به اخلاق آن حضرت را لازم دارد.

 

به همین منظور گوشه هایی از زندگی معمولی و ظاهری آن حضرت را که میتواند الگوی ما در زندگی باشد، مورد توجه قرار می دهیم ، بخشهایی مانند: عبادت و بندگی ، جهاد و مبارزه ، دانش و سخنوری ، فداکاری و شوهرداری ،مادری و همسری، مهاجرت و حضور در همه میدان های سیاسی ونظامی و انقلابی.

 

۱- مسئولیت پذیری :

هنگامی که پیامبر دعوتش در مکه علنی کرد و مردم به تدریج به آن حضرت می گرویدند ، بزرگان طاغوت مثل ابولهب و ابوجهل و دیگران دیدند هیچ چاره ای ندارند جر اینکه پیامبر و همه مجموعه دورو برش را از مکه اخراج کنند وهمه آنها از مکه بیرون رفته و در ملکی به نام شعب ابی طالب که جناب ابی طالب در یک دره کوچک نزدیک مکه داشتند اسکان گزیدند و سه سال زندگی با خانواده و بچه های بزرگ و کوچک در یک شکاف کوه با روزهای گرم وشبهای بسیار سرد همراه با تحمل گرسنگی و تشنگی، یکی از دوره های بسیار سخت پیامبر بود و همه سختی ها بردوش او فشار می آورد ودر همین اثنا، وقتی که نهایت شدت روحی برای پیامبر بود.

 

جناب ابی طالب که پشتیبان پیامبر و امید او محسوب می شد، و خدیجه کبری که اوهم بزرگترین کمک روحی برای پیامبر به شمار می رفت، در ظرف یک هفته از دنیا رفتند، یعنی پیامبر تنهای تنها شد . در این شرایط فاطمه زهرا (س) که یک دختر شش ، هفت ساله است ، مثل یک مادر، مثل یک مشاور، مثل یک پرستار برای پیامبر بوده ، وآنجا بوده که گفتند فاطمه ام ابیها، مادر پدرش است .

 

آیا این نمی تواند برای یک جوان الگو باشد ؟ که نسبت به مسائل پیرامونی خودش زود احساس مسئولیت کند و سرمایه عظیم نشاطی را که در وجود اوست ، خرج کند برای اینکه غبار کدورت و غم را از چهره ی پدری که مثلا حدود پنجاه سال از سنش می گذرد و تقریبا پیر مردی شده است پاک کند. آیا این نمی تواند برای یک جوان الگو باشد؟

 

۲- فداکاری:

همسری مردی که تمام زندگیش جهاد فی سبیل الله بود ودر تمام قریب به یازده سال زندگی مشترک ، هیچ سالی ، بلکه هیچ نیم سالی نگذشت که این شوهر ، کمر به جهاد فی سبیل الله نبسته و به میدان جنگ نرفته باشد و این زن بزرگ و فداکار، همسری شایسته یک مرد مجاهد ویک سرباز و سردار دائمی میدان جنگ را نکرده باشد.

 

۳ – شخصیت علمی:

در محیط علم هم یک دانشمند والاست ، آن خطبه ایکه فاطمه زهرا (س) در مسجد مدینه، بعد از رحلت پیغمبر ایراد کرده است ، خطبه ای است که به گفته علامه مجلسی ، بزرگان فصحا و بلغا و دانشمندان باید بنشینند کلمات و عبارات آن را معنا کنند . این قدر پر مغز است ، از لحاظ زیبایی هنری،مثل زیباترین و بلندترین کلمات نهج البلاغه است .آیا اینکه فاطمه زهرا(س) با آن مصیبتها و سختیها به مسجد می آید، در مقابل انبوه جمعیت، با حجاب سخنرانی می کند که آن سخنرانی ، کلمه به کلمه اش در تاریخ می ماند، نمی تواند برای یک دختر جوان الگو باشد ؟

 

۴ – احسان به مستمندان:

وقتی پیغمبر پیرمرد مستمندی را به در خانه امیرالمومنین فرستاد که برو حاجتت را از آنها بخواه ؛ فاطمه زهرا (س) تخته پوستی را که حسن و حسین روی آن می خوابیدند و به عنوان زیر انداز فرزندان خود در خانه داشت و چیزی جز آن نداشت ، به سائل داد و گفت: ببر بفروش واز پول آن استفاده کن . این شخصیت جامع الاطراف فاطمه زهر(س)است . این الگوی زن مسلمان است.

 

۵ – بی اعتایی به زخارف دنیا و تجملات:

ذره ای از لذت های دنیا و تشریفات و تجملات و چیزها یی را که دل دختران جوان و زنها متوجه آنهاست ، به خود راه نمی دهد .

 

 

۶ – خدمت گذاری به مردم:

در عین مشکلات محیط و زندگی ، مثل کانونی برای مراجعات مردم و مسلمانان و دختر کارگشای پیغمبر است .

 

 

۷ -همسرداری:

امیرالمومنین در باره فاطمه زهرا (س) فرمود : یک بار این زن در طول دوران زناشویی ، مرا به خشم نیاورد و یک بار از دستور من سرپیچی نکرد .

 

 

۸ – عبادت:

به قدری در محراب عبادت می ایستاد که پاهایش ورم می کرد . امام حسن مجتبی (ع) می گوید : شبی – شب جمعه ای – مادرم به عبادت ایستاد و تا صبح عبادت کرد . وقتی در محراب عبادت می ایستاد ، هزاران فرشته مقرب خدا ، به او خطاب و سلام می کردند و تهنیت می گفتند.

 

 

۹ – فعالیت سیاسی:

در برخوردش با حوادث سیاسی مهم بعد از رسول اکرم (ص) به مسجد می آید وسخنرانی و موضعگیری ودفاع می کند و حرف می زند؛ و یک جهادگر به تمام معنا و خستگی ناپذیر و محنت پذیر و سختی تحمل کن است .

 

 

۱۰ – مقام معنوی:

– رسول اکرم (ص) فرمود: روز قیامت امیرالمومنین مردان مومن را وفاطمه زهرا زنان مومن را به بهشت الهی راهنمایی می کنند، او هم پایه و هم سنگ امیرالمومنین است.

 

 

نتیجه:

هدف از اشاره به ابعاد بسیار کوچکی از مقامات وشخصیت و سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) این است که با مقایسه سبک زندگی خودمان با آن حضرت و تشخیص اینکه همه مشکلاتمان ناشی از فاصله ای است که با آن زندگی داریم تلاش کنیم در حد توان ، خودمان رابه آن اسوه نزدیک کنیم و هر زن مسلمانی که به این نتیجه می رسد باید در راه فرزانگی و علم تلاش کند، در راه خود سازی معنوی و اخلاقی تلاش کند، در میدان جهاد و مبارزه ، از هر نوع جهاد و مبارزه ای -پیش قدم باشد، نسبت به زخارف دنیا و تجملات کم ارزش، بی اعتنا باشد، عفت و عصمت و طهارتش در حدی باشد که چشم و نظر هرزه بیگانه را به خودی خود دفع کند، در محیط خانه،دل آرام شوهر و فرزندانش باشد، مایه آرامش زندگی و آسایش محیط خانواده باشد.

 

در دامن پر مهر و پر عطوفت و با سخنان پر نکته ومهرآمیزش، فرزندان سالمی را از لحاظ روانی تربیت کند، انسان های خوش روحیه، انسان های سالم از لحاظ روحی و اعصاب، در دامان او پرورش پیدا کنند و مردان و زنان و شخصیت های جامعه را به وجود آورد. این، آن الگوی زن اسلامی است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان