منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷
شناسه خبر: 178264
گروه :خبر
فاطمه زهرای

کارشناس مسائل دینی بهترین سیره برای زنان را سیره فاطمی دانست و گفت: حضرت زهرا علیه السلام از جلوه های بارزه اطاعت پذیری و تبعیت از مقام امامت و ولایت هستند .

سعیده سلمان پور، استاد حوزه و کارشناس مسائل دینی در گفتگو با  سوره یاس  به تشریح برخی از ابعاد وجودی و ویژگی های شخصیتی حضرت زهرا (س) پرداخت و گفت: درباره شخصیت ، مقام معنوی و سیره رفتاری فاطمه زهرا (س) هرچه گفته شود باز قطره ای خواهد بود از اقیانوس بی کران فضائل ایشان .

وی با اشاره به ابعاد شخصیت حضرت زهرا (س) که از فهم قاصر و محدود ما فراتر است افزود: حضرت زهرا (س) در پرتو تعالیم عالی اسلام و مکتب تربیتی محمدی (ص) و کانون گرم علوی (ع) به زیور دانش و معرفت ، کمالات نفسانی و معنوی و فضائل اخلاقی تربیت شده اند و سروری زنان عالم و همتایی مقام ولایت علوی را از آن خود ساخت .

سلمان پور اطاعت پذیری و تبعیت ازمقام نبوت و امامت را از ویژگی های بارز حضرت زهرا(س) دانست و گفت: از جلوه های بارز سیره فاطمی (س) اطاعت پذیری و تبعیت ایشان از مقام نبوت و امامت است .

 این استاد حوزه در ادامه تشریح ویژگی های شخصیتی حضرت زهرا(س) افزود: سیره دخت پیامبر (ص) در اطاعت پذیری از مقام امامت و ولایت همچون مقام نبوت الگوی شایسته ای برای پیروان آن حضرت است . او مقام امامت را مانند مقام نبوت امری الهی و انتصابی و علی (ع) را قطب و محور آن می دانست و اطاعت پذیری تکلیف مدارانه فاطمه (س) از مقام ولایت در همه عرصه های زندگی آن حضرت اعم از خانودگی و سیاسی متجلی بود .
سلمان پور تصریح کرد: حیا و عفت دو نیروی درونی هستند که انسان را از ارتکاب اعمال ناشایست باز می دارند . این دو خصلت به اقتضای خلقت و طبیعت زنان ، در وجود آنان بیشتر است و بر رعایت و حفظ آن توصیه شده است .

این کارشناس مسائل دینی در ادامه بیان کرد:  حجاب و رعایت حیا و عفاف برای زنان نه تنها یک ضرورت اجتماعی است بلکه برای سلامت و حفظ عفت عمومی جامعه لازم است و مهم ترین راهکار حفظ کرامت و شخصیت انسانی زنان در عرصه های گوناگون است و حضرت زهرا (س) کامل ترین اسوه و الگوی حیا ، عفت و حجاب است .

این کارشناس مسائل دینی به جلوه های صبوری و تحمل حضرت زهرا اشاره کرد و گفت: حضرت زهرا (س) در برابر دشواریها زندگی ، موضع صبوری و تحمل و برداشتن آنها از سر راه خود بود . و در پرتو صبوری و بردباری کوشید تا مسائل و مشکلات را حل کند و ایشان در برابر بداندیشی و نابکاری دشمنان صبر و تحمل مثال زدنی داشتند و از دیگر نمودهای صبوری و بردباری حضرت زهرا (س) تحمل او در برابر کینه توزی و نابکاری دشمنان ولایت است .

سلمان پور با بیان اینکه فاطمه (س) به عنوان دختر رسول خدا (ص) و همسر امیرمومنان (ع)بود افزود: حضرت زهرا (س) زهد و ساده زیستی را برگزید .این منش و روش در همه ابعاد زندگی او متجلی بود . در خانه پدر ، در مهر و جهیزیه اندک ، در خانه ساده همسر ، در بخشش لباس عروسی و گلوبند با برکت ، همان که گرسنه ای را سیر کرد ، برهنه ای را پوشاند ، فقیری را بی نیاز ساخت و بنده ای را آزاد کرد .

وی در ادامه این مطلب تصریح کرد: در زهد حضرت زهرا (س) همین بس که همچون همسرش علی (ع) به آسانی از دنیا گذشت و به همه مظاهر آن پشت کرد و برسر قرب حق تعالی و رضوان او و زندگی جاوید آخرت دنیا را رها کرد .
انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است