منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۵
شناسه خبر: 184155
گروه :خبر
image246282

بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی بریتانیا حزب “محافظه‌کار” دیوید کامرون، نخست‌وزیر فعلی این کشور توانست با کسب اکثریت مطلق آرا بدون نیاز با ائتلاف با احزاب دیگر، پنج سال دیگر در قدرت بماند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،  کامرون گفته است نخست‌وزیر تمام مردم بریتانیا خواهد بود و برای اتحاد این کشور تلاش می‌کند. کامرون ظهر امروز (جمعه) برای دیدار با الیزابت دوم، ملکه بریتانیا به کاخ باکینگهام رفت و ملکه به وی تشکیل دولت جدید را اعلام کرد.

این اولین بار در ۲۳ سال گذشته است که محافظه‌کاران توانسته‌اند اکثریت مطلق را در مجلس عوام بریتانیا به دست آورند.

 

در همین حال اد میلیبند، رهبر حزب اصلی مخالف یعنی حزب کارگر نتایج را “ناامید کننده” خوانده و شکست در انتخابات را پذیرفته است. بر اساس تازه‌ترین خبرها وی پس از اعلام نتایج و شکست حزبش، از رهبری حزب کارگر استعفا کرده است. هم‌چنین نیک کلگ، رهبر لیبرال دموکراتها و نایجل فاراژ، رهبر حزب استقلال بریتانیا نیز با شکست در انتخابات، کناره‌گیری کردند.

آخرین نتایج شمارش آرای انتخابات پارلمانی انگلیس به شرح زیر است:

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی بریتانیا
آخرین بروزرسانی: تاریخ: جمعه 18 اردیبهشت – ساعت: 18:04
حزب محافظه‌کار: 330 کرسی
حزب کارگر: 232 کرسی
حزب ملی اسکاتلند: 56 کرسی
حزب لیبرال دموکرات: 8 کرسی
حزب استقلال بریتانیا (یوکیپ): 1 کرسی
سایر احزاب: 23
منبع: روزنامه گاردین

پارلمان بریتانیا دارای 650 کرسی و اکثریت مطلق آن 326 کرسی است.

نتایج نظرسنجی پس از انتخابات از رای‌دهندگان نیز نشان می‌داد که حزب محافظه‌کار بریتانیا با کسب 316 رای نزدیک به اکثریت قاطع است، اما برای تشکیل دولت به ائتلاف با حزبی کوچکتر نیاز دارد.

رهبران احزاب اصلی در انتخابات بریتانیا

به نوشته روزنامه گاردین، نظرسنجی پس از انتخابات از کسانی به عمل می‌آید که از حوزه‌های رای‌گیری خارج می‌شوند و از آنها پرسیده می‌شود که دقیقا به چه کسی رای داده‌اند. براساس آن، حزب محافظه‌کار 316 کرسی، حزب کارگر 239 کرسی، حزب ملی اسکاتلند 58 کرسی، حزب لیبرال دموکرات 10 کرسی، حزب استقلال بریتانیا (یوکیپ) 2 کرسی و سایر احزاب 25 کرسی به دست می‌آوردند.

با این حال شمارش آراء از زمان پایان رای‌گیری در ساعت 10 شب پنج‌شنبه به وقت محلی آغاز شد و عصر جمعه نتایج نهایی مشخص می‌شود.

انتخابات سرنوشت‌ساز پارلمان انگلیس برای تعیین تکلیف 650 کرسی روز پنجشنبه آغاز شد. رقابت میان اد میلیبند از حزب کارگر و دیوید کامرون از حزب محافظه‌کار٬ از تنگاتنگ‌ترین رقابت‌های انتخاباتی بریتانیا در یک قرن گذشته بود.

شهروندان در انگستان٬ اسکاتلند٬ ولز و ایرلند شمالی که زیر چتر بزرگ بریتانیا گرد هم آمده‌اند٬ پنج‌شنبه در بریتانیا به پای صندوق‌های رای رفتند و در واقع در برهه‌ای حساس و سرنوشت‌ساز از تاریخ این کشور تکلیف یکی از تنگاتنگ‌ترین رقابت‌های انتخاباتی این کشور در صد سال گذشته را روشن کردند.

رهبر حزبی که بیشترین کرسی‌های پارلمان را کسب کند ( یعنی حزب محافظه‌کار)٬ نخست‌وزیر آتی بریتانیا است. حزب محافظه‌کار٬ حزب کارگر٬ حزب لیبرال‌ دموکرات٬ حزب استقلال بریتانیا (یوکیپ) و حزب سبزها٬ از مهم‌ترین مدعیان این دوره انتخابات سراسری بریتانیا بودند.

 

انتخابات بریتانیا

رای‌گیری در بریتانیا از ساعت 7 صبح روز پنج‌شنبه به وقت محلی آغاز شد و تا ساعت 10 شب به وقت محلی ادامه داشت. در این رای‌گیری برای اولین بار شهروندان این امکان را یافته‌اند که از طریق اینترنت هم بتوانند برای شرکت در انتخابات ثبت‌ نام کنند. نزدیک به 50 میلیون تن واجد شرایط شرکت در انتخابات این دوره‌ بودند.

نرسیدن حزب محافظه‌کار به اکثریت موجب می‌شد تا پارلمان معلق (Hung Parliament) ایجاد شود. پارلمان معلق به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن هیچ یک از احزاب نتوانند اکثریت کرسی‌های مجلس عوام بریتانیا را در اختیار گیرند. به این حالت که در آن دولت نمی‌تواند بدون حمایت آرای سایر احزاب قانون تصویب کند، پارلمان معلق گفته می‌شود.

وضعیت پارلمان معلق باعث می‌شد تا دولت ائتلافی یا دولت اقلیت و یا انحلال پارلمان در دستور کار قرار گیرد. در همین حال، باور عمومی بر این است که دولت برخاسته از شرایط پارلمان معلق، دولتی موثر و قوی نیست. این نکته به ویژه در میان گردانندگان امور اقتصادی طرفداران بیشتری دارد و بنابراین پاسخ بازار به دولت ائتلافی منفی است.

 

مری بلک جوان‌ترین نماینده پارلمان بریتانیا در بیش از سیصد سال اخیر است. این دانشجوی بیست ساله توانست داگلاس الکساندر، یکی از مهم‌ترین استراتژیست‌های حزب کارگر را شکست دهد

عمر کوتاه دولت‌های اقلیت و یا ائتلافی باعث می‌شود تا حزبی که رهبری این نوع از دولت‌ها را بر عهده دارد نتواند برنامه‌هایش را به طور کامل اجرا کند، چرا که ناگزیر است برخی از برنامه‌هایش را به خاطر حفظ حمایت احزاب حامی خود کنار بگذارد و همین امر از میزان اعتماد و یا حمایت از آن می‌کاهد.

در انتخابات پیشین در سال 2010 حزب محافظه‌کار با کسب 10/7 میلیون رای توانست 307 کرسی پارلمان را به دست آورد و به این ترتیب دیوید کامرون با ائتلاف با لیبرال‌ دموکرات‌ها به نخست‌وزیری رسید.

یک تفاوت مهم این انتخابات با انتخابات گذشته این است که ملی‌گرایان اسکاتلندی که خواستار جدایی این کشور از بریتانیا هستند٬ سومین حزب بزرگ پارلمان خواهند بود. حزب ملی‌گرای اسکاتلند با کسب ۵۶ کرسی از ۵۹ کرسی اسکاتلند در مجلس عوام بریتانیا به یک پیروزی تاریخی دست یافته است. این حزب توانست ۴۰ کرسی کارگر و ۱۰ کرسی لیبرال دموکرات را به خود اختصاص دهد.

تکلیف دولت جدید بریتانیا باید تا 18 مه و پیش از تشکیل جلسه مجلس عوام مشخص شود. ملکه الیزابت قرار است روز 27 ماه مه (ششم خرداد) برنامه دولت جدید را رسما در پارلمان بخواند. ملکه در بریتانیا رسما ریاست هیات دولت را برعهده دارد٬ اما این فقط عنوانی صوری است و وی با انتصاب نخست‌وزیر قدرت سیاسی را تفویض می‌کند.

در همین حال به گزارش بی.بی.سی نتیجه انتخابات بریتانیا می‌تواند عواقب شدیدی برای آینده عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا و همچنین یکپارچگی بریتانیا داشته باشد. دیوید کامرون وعده داده است که در روابط کشورش با اتحادیه اروپا بازنگری کند و موضوع باقی ماندن در این اتحادیه را به همه‌پرسی بگذارد.

هم‌چنین با وجود آنکه همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا در اواخر تابستان گذشته رای نیاورد، موفقیت حزب ملی‌ اسکاتلند در این انتخابات، فشار برای برگزاری یک همه‌پرسی دیگر را افزایش می‌دهد.

 

جورج گالووی، از نمایندگان جنجالی پارلمان بریتانیا، کرسی‌اش را در این دوره از انتخابات به نسیم شاه، نماینده حزب کارگر واگذار کرد. گالوی در پی شکست در این دوره از انتخابات گفت که برای شرکت در انتخابات بعدی برنامه‌ریزی می‌کند

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند