منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۶
شناسه خبر: 210771
گروه :خبر
13940505000309_PhotoA

نیروهای مقاومت لبنان موفق شدند با پیشروی مؤثر در شهر زبدانی در غرب سوریه، سپس موافقت با درخواست آتش‌بس ۴۸ ساعته تروریست‌ها، شدت فشار محاصره بر شهرک‌های «فوعه و کفریا» را کاهش دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سه‌شنبه‌شب اخبار توافق نیروهای مقاومت لبنان (حزب‌الله) در شهر «زبدانی» سوریه با تروریست‌های «احرار الشام» برای آتش‌بس 48 ساعته منتشر شد.

این آتش‌بس از صبح امروز چهارشنبه آغاز شده و شامل توقف عملیات نظامی در شهر زبدانی در ریف دمشق (غرب سوریه) مقابل آتش‌بس تروریست‌ها و حمله آنان به شهرک‌های شیعه‌نشین محاصره شده «الفوعه» و «کفریا» در شمال استان ادلب (شمال غرب سوریه) است.

طبق گزارش روزنامه السفیر لبنان، این آتش‌بس پس از پیشروی حزب الله و ارتش سوریه در زبدانی و رسیدن به مرکز شهر اتفاق افتاد. مذاکره آتش‌بس از طریق یک وابسته میان گروهک‌های «احرار الشام» متحد گروهک «جبهه النصره» (شاخه القاعده در سوریه) با حزب‌الله انجام شد.

یک منبع نزدیک به مذاکرات از طرف معارضان گفت که «توافق بر سر آتش‌بس حاصل شد اما نکات دیگری هم هست که مذاکره بر سر آن ادامه دارد».

یک منبع نزدیک به دمشق نیز با تایید این موضوع گفت که در مدت آتش‌بس برخی مجروحان که حال وخیمی دارند به عقب منتقل می‌شوند و مذاکرات، مسائل دیگری را نیز شامل خواهد شد.

مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» وابسته به معارضان خارج‌نشین سوریه، نیز گزارش کرد که «گفت‌وگوها برای خارج شدن افراد مسلح از زبدانی و ارسال کمک‌های غذایی [و دارویی] به الفوعه و کفریا که هزاران نفر در آن محاصره شده‌اند، ادامه دارد».

به گفته این مرکز، برخی افراد مسلح نپذیرفته‌اند که زبدانی را ترک کنند اما مذاکرات میان احرار الشام و حزب‌الله از طریق یک واسطه ادامه دارد.

جزئیات آتش‌بس

به گزارش فارس، منابع مطلع از مذاکرات آتش‌بس می‌گویند که پس از پیشروی سریع حزب‌الله و ارتش سوریه در مرکز شهر زبدانی در شبِ چهارشنبه، و مشخصا تسلط حزب‌الله بر نقاط «حی المحطه» و مسجد امام علی و ساختمان «ام تی ان» و تسلط ارتش سوریه بر ساختمان «8 مارس» و ساختمان‌های اطراف آن در غرب شهر، گروه‌های مسلح مانند احرار الشام پیشنهاد آتش‌بس را مقابل آتش‌بس تروریست‌ها در فوعه و کفریا را مطرح کردند.

طبق این آتش‌بس، توقف درگیری از ساعت 6 صبح امروز آغاز شده تا مجروحان به عقب منتقل شوند و به وضعیت حاد انسانی مردم فوعه و کفریا رسیدگی شود.

گفته می‌شود توافق کلی حاصل شده اما هنوز جزئیات بیشتر آن منتشر نشده که پس از آتش‌بس وضعیت چگونه خواهد شد.

فوعه و کفریا، دو شهرک شیعه‌نشین در شمال استان ادلب که بیش از 4 ماه است در محاصره کامل گروه‌های مسلح وابسته به جبهه النصره به سر می‌برند، در دو هفته گذشته هدف شلیک مداوم و مکرر راکت و موشک‌ها و خمپاره‌های گروه‌های تروریستی بودند که برای کاستن از فشار حملات مقاومت در شهر زبدانی، این دو شهرک را زیر آتش گرفته بودند.

روز سه‌شنبه نیز ارتش سوریه در عملیاتی کاملا دقیق و سریع، کنترل خود بر 11 مجتمع در شمال شهر زبدانی و در شرق را محکم کرد و این امر به وارد آمدن تلفات سنگین به تروریست‌های احرار الشام و جبهه‌ النصره منجر شد و آنان را بشدت تحت فشار قرار داد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است