منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۴
شناسه خبر: 315279
گروه :خبر
13950215000736_PhotoA

زمانی آمریکا شما را تحریم می‌کند، زیر بار نمی‌روید و چوب عزت و استقلال خود را می‌خورید؛ این قابل تحمل است اما زمانی شما را تحریم می‌کنند و خودتان هم باید تحریم را اجرا کنید آن هم با بخشنامه خودتان؛ این دیگر قابل تحمل نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، برجام امضا شد تا آمریکا فشار اقتصادی بر دولت ایران را مقابل امتیازهای هسته‌ای که می‌گیرد، کمتر کند.

گذشته از اینکه این فشار کم شد یا نشد یا به تناسب امتیازها کم شد یا خیر، آمریکا فشار اقتصادی بر بازوهای نظامی ایران را بشدت افزایش داده است. کاملا آشکار هم این کار را می‌کند.

سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان پس از برجام هدف تشدید فشارهای آمریکا قرار گرفته‌اند. در آذرماه، اعلام شد که کنگره آمریکا طرح شماره «H.R 4258» را بررسی خواهد کرد که عنوانش «مقابله با ستیزه‌جویی و نظامی‌گری دولتی آیت‌الله» (QASSAM)» است و هدفش افزایش فشار اقتصادی بر یک بازوی نظامی ایران یعنی سپاه.

نویسندگان این طرح می‌گویند هدف از آن «اعمال تحریم علیه هر مجموعه‌ای است که سپاه پاسداران انقلاب ایران، به هر دلیلی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، بیش از 20% در آن ذینفع است». پیش از این، آمریکا شرکت‌هایی را تحریم می‌کرد که سپاه بیش از 50% در آن‌ها سهم داشت (جزئیات بیشتر در این باب اینجا و اینجا و اینجا).

همزمان، حزب‌الله نیز هدف این تحریم اقتصادی قرار گرفت. باراک اوباما در 18 دسامبر 2015 قانون تحریم حزب‌الله به شماره «2297» را امضا کرد. پیش از اوباما، این قانون در کنگره با اجماع تصویب شده بود. این قانون آمریکا، بانک‌ها و موسسات مالی را که روشن شود با حزب‌الله همکاری می‌کنند، تحریم می‌کند (جزئیات بیشتر درباره تحریم حزب‌الله اینجا و اینجا و اینجا).

مقصود کلام در اینجا چیزی نیست که در بالا گفته شد. نکته‌ در بیروت است که آه از نهاد هر آدم میهن‌پرستی بلند می‌کند. همزمان با سفر «اسرائیل کاتص» وزیر اطلاعات اسرائیل به آمریکا برای بررسی تحریم بیشتر حزب‌الله در کنگره، بزودی «دانیل گلاسر» معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم هم وارد بیروت می‌شود.

مأموریت گلاسر این است که قانون تحریمی آمریکا را برای مسئولان سیاسی و اقتصادی لبنان تشریح کند و به آنان بگوید چطور حزب‌الله را یعنی گروهی را که دارد از حیثیت لبنان، سلامت و حاکمیت آن مقابل اسرائیل حمایت می‌کند، تحت فشار اقتصادی قرار بدهند.

آه از نهاد، اینجا بلند می‌شود که «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی لبنان روز سه‌شنبه (3 می) بخشنامه‌ای صادر کرده که به بانکهای لبنانی دستور می‌دهد چطور با این تحریم آمریکایی علیه حزب‌الله همکاری کنند که تا حزب‌الله بیشتر تحت فشار قرار بگیرد.

بپذیریم یا نپذیریم، فقدان استقلال سیاسی و تبعیت از آمریکا، نتیجه‌ای جز این حقارتی که امروز بیروت دچارش است، نیست؛ بیروتی که در روزگار حقارت سران عرب، در میان پایتخت‌های عربی، با حزب‌الله به قله شرافت و غیرت و عزت رسیده بود و اگر نبود حزب‌الله، اسرائیل تا الان کل لبنان را نه فقط بیروت را، اشغال کرده بود.

اگر میخواهید این حقارت را بهتر حس کنید، تصور کنید که دولت آمریکا، گلاسر را که در راه بیروت است، می‌خواست به تهران بفرستد تا برای دولت جمهوری اسلامی تشریح کند که چطور باید تحریم سپاه را اجرا کند و توضیح دهد که چطور خنجر تحریم اقتصادی را در بازوی خود فرو کنید تا در آینده نزدیک، اگر واشنگتن خواست به تهران سیلی بزند، ایران نتواند از خود دفاع کند.

بخشنامه «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی لبنان علیه حزب‌الله در عین حال که نشان‌دهنده میزان مظلومیت این حزب مقاوم در کشور خودش است، نشان‌دهنده اوج حقارتی است که بیروت به دلیل تبعیت از عربستان و آمریکا تحمل می‌کند.

ریاض سلامه 66 ساله تحصیلکرده رشته اقتصاد در دانشگاه آمریکایی بیروت است. او عضو صندوق بین‌الملل پول هم بوده و طی چند سال به عنوان بهترین رئیس بانک مرکزی در دنیای عرب یا خاورمیانه طی سالهای 1996 تا 2009 انتخاب شده و به دلیل عملکرد صادقانه‌اش در تعامل با غرب شایسته جوایزی چون یورومانی (EUROMONEY) و جایزه نشریه «د  بَنکِر» (The Banker) شده است.

گلاسر و امثال این آمریکایی به تهران نخواهند آمد. استقلال در تهران مانع است که طعم خفت بیروت را به ما بچشانند و تحریم ما را با دست خودمان اجرا کنند.

مایه عبرت و تأمل است که بازوان نظامی جمهوری اسلامی را وقتی با ابزار نظامی نمی‌توانند قطع کنند، از ابزار اقتصاد استفاده می‌کنند. همانطور که موشک‌های ایران سبب ناکارآمدی حربه نظامی علیه تهران شده، پس باید در اقتصاد نیز موشک به آسمان فرستاد تا حربه اقتصادی نیز بی‌اثر شود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است