منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۴
شناسه خبر: 330629
گروه :خبر
1938477

بیش از هشتاد درصد جمعیت بشاگرد دچار بیکاری آشکار و پنهان هستند و این بیکاری علل و عوامل بسیاری دارد، که از جمله می توان به کوهستانی بودن حدود 90 درصد منطقه، کم توانی زمین، شرایط نامطلوب اقلیمی و ناهمواری طبیعی اشاره کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از  بشاگرد نیوز ؛ بیش از هشتاد درصد جمعیت بشاگرد دچار بیکاری آشکار و پنهان هستند و این بیکاری علل و عوامل بسیاری دارد، که از جمله می توان به کوهستانی بودن حدود 90 درصد منطقه، کم توانی زمین، شرایط نامطلوب اقلیمی و ناهمواری طبیعی اشاره کرد.

 

اموال و دارایی خانوار در بشاگرد آن قدر در سطح پایین است که بازده و میزان درآمد حاصله تقریبا برابر با هیچ می باشد. معیشت اصلی آنان وابسته و منحصر به چند حلب خرما و چندتایی بز است که با شیر اندکش به زحمت کشکی درست می کنند، بلکه قوت لایموت فرزندان تامین گردد.

 

منطقه در انزوای کامل است و حتی کمتر با نواحی جمعیتی اطراف خود، از جمله جاسک و میناب در ارتباط است، لذا به جز افراد محدودی که هر ساله و اغلب به صورت فصلی، روستای خود را به قصد یافتن کار در بیرون منطقه ترک می کنند، بقیه مجبور هستند در منطقه بمانند و به مشاغلی محدود و ساده، چون کشاورزی و دامداری ناپایدار، حصیربافی خودمصرفی، چوپانی و یا بیگاری برای طبقات بالاتر تن دردهند.

 

در اغلب روستاهای بشاگرد به جز تعدادی از روستاهای سرحدی شمال شرق بشاگرد که عموما دامداری بدون کشاورزی است، کار کشاورزی و دامداری در کنار هم صورت می گیرد. اگر چه کارهای کشاورزی بیشتر اختصاص به مردان دارد، اما زنان نیز نقش زیادی در آن ایفا می کنند. از طرف دیگر به جز طبقات بالای اجتماعی؛ یعنی خان، رئیس و بلوچ کاره، که صاحب زمین و آب هستند، بقیه روی زمین دیگران کار می کنند.

 

از مشاغل دیگر موجود در منطقه چوپانی را می توان نام برد. چوپانان این منطقه در طی نسل ها به این شغل اشتغال پیدا کردند و از نظر طبقاتی مجاز نیستند به جز این کار، شغل دیگری داشته باشند. این افرد غالبا از خود دامی ندارند، بلکه در تمام مدت برای دیگران چوپانی می کنند. حقوق چوپانان بسیار ناچیز بوده و مستمری آنان یک دست لباس، یک جفت کفش و مختصری آرد می باشد که سالیانه از طرف صاحبان دام داده می شود.

 

یکی از رایج ترین مشاغل در منطقه بافت حصیر است که به واسطه استفاده از کپر، بیشتر برای تهیه زیرانداز داخل یا پوشش بیرونی کپر کاربرد دارد، بافت حصیر از برگ نخل های زینتی خودرو که در زبان محلی “پیش” نام دارد انجام می گیرد. بافندگان حصیر را اغلب زنان تشکیل می دهند، مردان هم مواد اولیه حصیر، یعنی برگ های نخل های خودرو پیش را جمع آوری می کنند.

 

با توجه به فقدان راه و نبود ارتباط آسان با بیرون، تولیدات اضافی حصیر را فقط برخی دلالان سودجو به بهایی بسیار پایین می خرند و بعد خودشان در شهرها به چندین برابر قیمت می فروشند. افرادی نیز برای یافتن کار به میناب، جاسک و بخش های اطراف همچنین بندرعباس می روند. در فصل صید ماهی، عده زیادی از جویندگان کار به آبادی های صیادی سرازیر می شوند تا به عنوان خدمه در لنج ها مشغول شوند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است