منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۱
شناسه خبر: 206984
گروه :خبر
IMG-20150801-WA0025

نوازنده دف بستکی با اشاره به اینکه موسیقی بستک یکی از غنی ترین موسیقی های استان هرمزگان است گفت: موسیقی در استان رشد کافی نداشته است و با اینکه بیشترین تأثیر از موسیقی گرفته می شود ولی کمترین بودجه و توجه براش رقم میخورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، احمد رحیم خواننده و نوازنده دف بستکی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده هرمزگان با بیان اینکه زندگی اکثر اهالی موسیقی در استان تامین نمی شود اظهار کرد : آن طور در شان موسیقی است به خود موسیقی اهمیت داده نمی شود و تأثیر این هنر در زندگی نادیده گرفته شده است و این موسیقی غنی چون سبک های مختلفی از موسیقی سنتی فولکور که در استان وجود دارد.

 
خواننده بستکی بیان داشت :مهمترین عامل عدم پیشرفت موسیقی بومی سنتی هرمزگان محرومیت ها و نبود امکانات لازم و کم توجهی به این مقوله است که باعث شده این هنر به بار نشیند آن طور که لایق  است در عرصه کشوری و جهانی باید معروف کرد نشون نداده نشده است.

 

نوازنده دف بستک با اشاره به اینکه اثری در زمینه تواشیع خوانی هیچوقت بخاطر نبود امکانات و حمایت  نتوانستم ضبط و پخش کنم هرچه بود همان اجراهایی که به صورت زنده ضبط شده بوده دارم ، گفت : هرچه اثر در این زمینه بعد از گذشت  بیش از یازده سال دارم فعالیت فقط بصورت زنده بودهاست  و نزدیک به سه سال است که شروع به ضبط آثارم کرده ام.

 

نوازنده دف بستک افزود : اولین اثر در زمینه تواشیع با سرودهای اسلامی کار چراغ اهدنا بود که عید فطر سال نود و سه پخش کردم .

 

وی با بیان اینکه مسائل و مشکلات در این حوزه برای اکثر هنرمندان بستکی وجود دارد نبود لوازم و امکانات ، نبود اساتید خبره برای آموزش صحیح  و مهمترین مسئله نبود حمایت مالی می شود نام برد تصریح کرد:کارهای هنری بخصوص هنر موسیقی بدون حمایت مالی از فرد ادامه کار امکان پذیر نیست .

 

رحیم بیان کرد: موسیقی یک هنر است که باعث کاهش ناهنجاری ها در جامعه می شود موسیقی در هرمزگان هم چنان به قوت خود ادامه می دهد و غیر قابل گسستنی استو نمی توان آن را از زندگی مردم حذف کرد.

 

وی یکی از دلایلی که مردم به موسیقی های نواحی دیگه و سبک های مختلف موجود روی آوردند این است که هنرمندان هر خطه نتوانند نیاز موسیقی مردم رو برطرف کنند و رضایت مردم رو به دست آوردند عنوان کرد.

 

خواننده و نوازنده دف بستک یکی دیگر از دلایل کمرنگ شدن هنر موسیقی به تفکرات کل جامعه بستگی دارد که دید آنها نسبت به موسیقی عوض شود واین یک مسئله تقربا غیر ممکن می باشد ، دانست و خاطر نشان کرد: نوع حمایت مسئولین و دیدگاه آنها نسبت به موسیقی ، چگونگی معرفی و شناساندن موسیقی ناب هرمزگانی به تمام مردم ایران و دنیا، حمایت از هنرمندان فعال عرصه موسیقی و اینکه خود هنرمندان و فعالان موسیقی چه مقدار دانش درست و صحیح از موسیقی داشته باشند تا بتوانند به خوبی نیازهای مردم رو مطابق میل آنها و به صورت صحیح تهیه و اجرا کنند در پررنگ شدن هنر موسیقی موثر خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه از طرف مسئولین نیاز به حمایت بیشتری از فعالان عرصه موسیقی به چشم می آید ، افزود: امید است که مسئولین همینطور که حمایت داشتند حمایت بیشتری برای موسیقی بخصوص موسیقی هرمزگانی داشته باشند تا بهتر این هنر ناب رو پرورش داد و ارائه خوب و بی عیب و نقصی رو داشته باشد.

خواننده بستکی گفت : اولین سازی که با آن نوازنده شدم ساز دف بود و دلایل علاقه مندی این بود در شهر ما ساز دایره عربی مرسوم است و در جشن ها و مراسم ها استفاده فراوانی دارد و مخصوصا در اقوام ما تعداد زیادی نوازنده این ساز وجود دارد و از دوران کودکی با این ساز آشنا بودم.

 

رحیم با بیان اینکه من در اوایل ورودم به عرصه هنری فقط خواننده بودم خاطرنشان کرد : بعدها به دلیل نوازندگی ساده نوازندگانی که باهم همکاری داشتیم منو راضی نمی کرد موقعیتی برام پیش اومد که خودم دف رو به صورت حرفه ای آموزش ببینم و جز دف با ساز دیگه ای کار نکردم تا بتوانم هم به همگروهام آموزش بدم هم کیفیت فعالیت خودم و گروه رو افزایش دهم.

 

به گزارش فرهنگ کده ،احمد رحیم آثار هنری اش را با نام های ،کار فریاد بی صدا که در سال 92 که کار پاپ با متن شعر با گویش محلی بستکی و با محتوای اجتماعی بود ضبط و پخش کرد ،در سال 93 کار چراغ اهدنا رو پخش کرد ، سال 94 به مناسبت مبعث پیامبر کار محمد(ص) و برای عید فطر کار رسالت رو به بازار داد، تولید کرده است و در حال حاضر چند کار دیگه که اکثرا مضمون های عرفانی و اجتماعی رو دارد در دست ساخت دارد.

 

انتهای پیام/

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است