منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۵
شناسه خبر: 222698
گروه :خبر

درحالی شورای پول و اعتبار بانک ها را مکلف کرده تا سود سپرده های کوتاه مدت کمتر از یک سال زیر ۲۰ درصد باشد که هم اکنون این نرخ در تعدادی از بانک های خصوصی دقیقاً ۲۰ درصد و بعضاً بالاتر هم شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، شورای پول و اعتبار هشتم اردیبهشت ماه سال جاری به انتظار فعالان اقتصادی و بانکی‌ها پایان داد و به تصمیم گیری در خصوص نرخ سود بانکی پرداخت.

براساس  تصمیم شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت حداکثر 20 درصد و نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای نیز حداکثر 21 درصد تعیین شد.البته شورا در آن مقطع تصمیم گیری برای تعیین سپرده های کمتر از یکسال را به بانک ها واگذار کرد.
برهمین اساس و بعد از توافق بانکی ها، بنا شد که نرخ سود سپرده روزشمار کمتر از سه ماه حداکثر 10 درصد، نرخ سود سپرده روزشمار 3 ماه تا 6 ماه 14 درصد، نرخ سود سپرده روزشمار 6 ماه تا 9 ماه 16 درصد، نرخ سود سپرده روزشمار 9 ماه تا 12 ماه 18 درصد باشد.
به گزارش تسنیم، پیش از این نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار یک‌ساله 22 درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار 9 ماه تا یک سال 20 درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار 6 ماه تا نه ماه 18 درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار سه ماه تا شش ماه  14 درصد و نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی 10 درصد بود.
بنابراین بانک ها مکلف هستند که نرخ سود روزشمار را کمتر از 20 درصد تعیین کنند ولی از همان روزهای نخست بعد از اعلام جدیدترین تصمیم سودی شورای پول و اعتبار خبر آمد که رقابت بانک ها بر سر سپرده های کوتاه مدت کمتر از یکسال به اوج رسیده است.
اما حال و بعد از گذشت 6 ماه از سال 94 مراجعه به شعب بانک های دولتی و خصوصی نشان میدهد که کماکان بانک ها با اعلام سودهای جذاب برای سپرده های روزشمار در تلاش برای جذب مشتری بیشتر هستند.
اعلام سودهای 20 درصد و بالاتر از آن برای سپرده های کوتاه مدت و روزشمار درحالی در نظام بانکی شدت گرفته که بانک های پیشتاز تلاش می کنند این سودهای رنگی را در قالب طرح های ویژه به مشتریان خود بپردازند.
یکی از بانک های خصوصی رسماً در اطلاعیه ای که روی درب شعب خود نصب کرده، از پرداخت سود ماهانه 24 درصد در این بانک خبر می دهد و از این طریق جذب مشتری می کند.
بانک دیگری که بین بانک های اصل چهل و چهاری جای دارد با تعیین کف و سقف مشخص به پرداخت نرخ سود روزشمار می پردازد؛ در این بانک برای سپرده های زیر 20 میلیون تومان سود 10 درصد، بین 20 تا 50 میلیون سود 18 درصد و سپرده های یک میلیارد سود 20 درصد بعنوان روزشمار پرداخت می شود.
همچنین در یکی از بزرگترین بانک های دولتی نیز رقابت برای پرداخت سود روزشمار بالا به چشم می خورد در این بانک برای سپرده های بالای 100 میلیون تومان روزشمار 20 درصد پرداخت می شود.
یکی از بانک های خصوصی اما روش دیگری را انتخاب کرده و برای سپرده های روزشمار با کف 5 میلیون تومان سود 19.5 درصد، کف 10 میلیون تومان سود 20 درصد و 30 میلیون تومان سود 22 درصد پرداخت می کند.
سود روزشمار 20 درصد در تعدادی از بانک های خصوصی مرسوم شده و راه رقابت انها در این مسیر تعیین کف و سقف برای سپرده گذاری است، بگونه ای که یکی از بانک های خصوصی با اعلام سود روشمار 20 درصد به مشتریان خود اعلام می کند برای سپرده های کمتر از 100 میلیون تومان سود 22 درصد و بیشتر از 100 میلیون تومان سود 24 درصد می پردازد.
یکی دیگر از بانک ها اما گوی سبقت را در این میان از سایر رقبای خود در بخش خصوصی گرفته و در قالب طرحی ویژه به مشتریان خود سود روزشمار 25 درصد پرداخت می کند، البته این بانک تأکید دارد این سود هر سه ماه یک بار به حساب مشتریان واریز می شود.
این تخلفات در حالی زیر سایه نظارت بانک مرکزی ادامه دارد که ساکنان برج میرداماد قبلاً به دفعات اعلام کرده بودند که مانع از تخلفات سودی بانک ها می شوند و در صورت مشاهده هر گونه تخلفی پرونده بانک مربوطه را به هیئت انتظامی بانک ها ارجاع خواهند داد.
البته رئیس کل بانک مرکزی چندین بار از ارجاع پرونده چند بانک به این هیئت خبر داده ولی در پاسخ به اینکه سرانجام این پرونده ها چه شده و بانک های متخلف مشمول چه جرایمی شدند تا کنون توضیحی داده نشده است.
هر چند اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی در ارتباط با تخلفات سودی بانک ها به تازگی اعلام کرده که گزارشی در همین ارتباط تهیه شده و به شورای پول و اعتبار ارائه خواهد شد.
تخلف بانک ها در رعایت نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار البته مورد جدیدی نیست و هر چند وقت یکبار و البته مدتی بعد از اعلام تازه ترین سیاست های مقام پولی در این حوزه، اخبار تخلف بانکی ها در این حوزه مطرح می شود ولی اینبار هم باید منتظر ماند و دید که مقام ناظر چه اقدامی برای برخورد با این تخلفات انجام خواهد داد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است