منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۶
شناسه خبر: 367552
گروه :خبر
img12262175

عملیات احداث فرهنگ سرای در استان هرمزگان در سال1386 توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل امور روستایی استانداری آغاز شد که پس از پیشرفت 70 و برخی 90 درصد نزدیک به 9 سال است که به صورت نیمه کاره رها شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده ؛ ساخت و تکمیل فرهنگسراهای روستایی در استان هرمزگان دچار چالش است و بسیاری از اهالی فرهنگ به عدم جانمایی مناسب آن و نیمه کاره و غیر فعال بودن آنها اذعان دارند.

 طولانی شدن دوره ساخت پروژه‌های  فرهنگی در هرمزگان اهالی فرهنگ را چشم انتظار نگه داشته است و عدم اعتبار دلیل عدم اتمام این پروژه‌‌های فرهنگی نیمه‌کاره است، این در حالی است که این امر به نوعی حبس سرمایه در ساختمان های نیمه‌ساز نیز تلقی می‌شود.

ساخت فرهنگسراهای روستایی طی توافق‌نامه صورت گرفته بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل امور روستایی استانداری از سال ۸۶ آغاز شده که هزینه مراحل ساخت آن از تعهدات اداره کل امور روستایی و هزینه تجهیز آن نیز از تعهدات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

روستاها تقویت کننده شهرها بوده اند و امروزه ما نیز باید به این نقش روستاها توجه ویژه داشته باشیم و توجه به فرهنگسراهای روستایی باعث دلگرمی جوانان و نوجوانان و گرایش آن‌ها به فرهنگ صحیح می‌شود که یکی از وظایف ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی جذب جوانان است.

جهت دهی فعالیت های فرهنگی و هنری و همچنین ایجاد مکان مناسب فرهنگی هنری ، موجب توانمند سازی و ایجاد اشتغال برای هنرمندان این شهرستان می شود که یکی از اهداف ایجاد فرهنگسرا های روستایی درسطح شهرستان ها است.

در سال های 92 مسئولین ارشاد شهرستان ها از آغاز ساخت فرهنگسراهایی روستایی خبر می دادند که پیشرفت چشمگیری در آن سال ها داشت اما یکباره به دلایل نامعلومی راکد ماند و نیمه کاره رها شده اند.

در 29 اردیبهشت ماه سال 92 بود رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب از آغاز ساخت فرهنگ سرای روستایی شهید آبس رنجبر حکمی و بندر تیاب خبر داد.

کمبود اعتبار مهمترین علت عدم بهره برداری فرهنگسراهای روستایی در هرمزگان است

رضا اوژند رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب گفت:معاون استاندار و مدیرکل امور روستایی استانداری مبلغ 500 میلیون ریال را برای به پایان رسیدن فاز دوّم فرهنگ سرای روستایی حکمی اختصاص داده است.

همچنین در 14 تیر سال جاری مصطفی کریمی زاده  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در مصاحبه ای اختصاصی با خبرنگار آذینی اظهار کرد: در شهرستان سیریک و در سال 1386 عملیات احداث دو باب فرهنگسرای روستایی در روستاهای بزرگ و پرجمعیت شهرستان روستاهای میشی و شهید مردان آغاز شد که هنوز بعلت عدم تخصیص اعتبارات کافی بلااستفاده مانده است.

وی افزود: فرهنگسرای روستایی شهرستان هر کدام با زیربنای 400 متر مربع شامل قسمت‌های اداری، کتابخانه ، سالن آمفی تئاتر ، نگارخانه ، مدیریت ، نگهبانی  است که دارای  پیشرفت فیزیکی 90 درصدی است که در صورت واگذاری اعتبار لازم برای تکمیل آنها امکان استفاده و افزایش فضای هنری، فرهنگی شهرستان بهبود و اثرگذار تر خواهد شد.

عملیات احداث فرهنگ سرای در استان هرمزگان در سال1386 توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل امور روستایی استانداری آغاز شد که پس از پیشرفت 70 و برخی 90 درصد نزدیک به 9 سال است که به صورت نیمه کاره رها شده است.
صمد صابری مسئول دفتر فنی اداره ارشاد استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده در خصوص نیمه کاره ماندن فرهنگسراهای روستایی در استان هرمزگان ؛ افزود: فرهنگسراهایی روستایی در هرمزگان به دلیل عدم اعتبار نیمه کاره رها شده اند.
صابری با اشاره به آمار فرهنگسراهای روستایی در هرمزگان ؛ اظهار کرد: 45 فرهنگسرای روستایی در استان هرمزگان وجود دارد که از این تعداد 7 الی 8 فرهنگسرا فعال هستند.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: در شهرستان بستک 6 فرهنگسرای روستایی؛ در شهرستان بشاگرد 1 فرهنگسرای روستایی؛ در بندرعباس 3 فرهنگسرای روستایی ؛ در شهرستان بندر لنگه 2 فرهنگسرای روستایی؛ در شهرستان پارسیان 1 فرهنگسرای روستایی؛ در شهرستان جاسک 1 فرهنگسرای روستایی؛ در فارغان 2 فرهنگسرای روستایی، در شهرستان خمیر 1 فرهنگسرای روستایی؛ در شهرستان رودان 6 فرهنگسرای روستایی ؛ در شهرستان سیریک 2 فرهنگسرای روستایی؛ در شهرستان قشم 6 فرهنگسرای روستایی و همچنین در شهرستان میناب 11 فرهنگسرای روستایی وجود دارد.
 انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد آمریکا با نقض برجام بار دیگر دشمنی خود با ایران را اثبات کرد / استکبار بداند که برجام برای ما مقدس نیست/ وادادگی دولت با عزت انقلاب اسلامی سازگاری ندارد اگر برجام را نقض کنند آن را به آتش می کشیم/ تربیت دانشجوی انقلابی در دانشگاه ها یک ضرورت است افزایش ۲۰ درصدی سهم حمل و نقل ریلی/ رشد ۸۲ درصدی تخلیه و بارگیری کانتینری در هرمزگان شهدا مدافعان همیشگی انقلاب اسلامی ایران هستند/ حضور شهیدان گمنام در سواحل نیلگون خلیج فارس نشان دهنده ثبات و امنیت است امام رضا(ع) در ایران باعث تقویت پیوند بین امت با ولایت شده است/ علمای اهل سنت امام رضا(ع) را معدن علم و عرفان می دانند تشییع پیکر ۲ شهید گمنام در بخش بندزرک+ تصاویر شهدای گمنام را شهدای خوشنام بنامیم/ مردم ایران در راه انقلاب ثابت قدم مانده اند نگرانی مردم بشاگرد از بی توجهی مسئولان /برخی مایل نیستند بشاگرد امام جمعه داشته باشد ایران نقطه عطف جهان اسلام است/ بدترین نقض حقوق بشر در آمریکا رخ می دهد/ داعش برگرفته از پلیس آمریکا است