منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۲
شناسه خبر: 253808
گروه :خبر
79523_575

داستان تکراری شکار غیرمجاز پرندگان نادر و پدیده قاچاق پرندگان در بندرلنگه حکایت تکراری محیط زیست این دیار است تا پرواز پرنده هایی که سهم آسمان ایران هستند اسیر دست شیوخ عرب شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مروارید نیوز ، بندرلنگه به دلیل داشتن محیط های طبیعی و کوهستان از دیر باز تاکنون جایگاه بسیاری از گونه های مختلف مثل پرندگان، پستانداران حیوانات نادر و کمیاب بوده اما بی توجهی به زیستگاه های جانوری حیوانات موجود در منطقه آنان را در معرض خطر جدی قرار داده است.

آهوی جبیر که زمانی در طبیعت شهرستان با رنگ زیبا و منحصر به فرد زیبایی خاصی را به طبیعت بندرلنگه پدید می آورد اکنون با کاهش جدی جمعیت در وضعیت نابسامانی قرار دارد و عدم توجه اداره محیط زیست به زیستگاهای منحصر به فرد شهرستان باعث شده شکارچیان و افراد سودجو حیوانات نادر را شکار و این زیستگاه ها را رو به نابودی بکشانند .

عبدالرحمن از اهالی روستای چاه درویش در گفتگو با مروارید نیوز می گوید : در منطقه دشت ارمک ، چاه درویش و لاوران که زیستگاه پرنده مهاجر به نام هوبره (حباره) که از اواخز مهر ماه تا پایان بهمن به این منطقه مهاجرت می کند که به دلیل جولان شکارچیان در منطقه روزانه ده ها قطعه از این پرنده بی رحمانه شکار می شود  و هیچ کس به این ماجرا رسیدگی نمی کند.

وی افزود : در کوه های این منطقه زیستگاه های 200 نوع از حیواناتی کوهی از قبیل قوچ ، میش ، بز ، پازن ، آهو جبیر می باشد که بر اثر شکار غیر مجاز هم اکنون به گله ی ۲۰عددی تبدیل شده اند که بی شک تا چند مدت دیگر نسل این حیوانات در این منطقه منقرض خواهد شد .

این داستان تکراری شکار غیرمجاز پرندگان نادر در کنار استمرار پدیده قاچاق پرندگان و قاچاق آنها به آن سوی آبهای جنوبی حکایت تکراری محیط زیست این دیار است تا پرواز پرنده هایی که سهم آسمان ایران هستند اسیر دست شیوخ عرب شود.

براساس گفته های مردم محلی روستاهای بندرلنگه ؛ فصل های ابتدایی پاییز که می شود پای شکارچیان و قاچاقچیان پرندگان به زیستگاه پرندگان مهاجر باز می شود شکارچیانی که از کشور های حاشیه خلیج فارس به طمع زنده گیری این پرنده ها کیلومترها راه را آمده اند تا وسیله تاراج داشته های طبیعی این مرز و بوم باشند.

جالب آنجاست که زنده گیری و قاچاق این پرنده ها صرفا به عنوان ابزاری برای سرگرمی و تفریح شیوخ عرب محسوب می شود تا به نوعی در رقابتی با هم هر کدام پرنده خاص و کمیاب تری را اسیر دست سرگرمی خود کنند.

 

انتشار اخبار دستگیری این افراد طی سالهای گذشته همواره در صدر اخبار حوزه محیط زیست بوده است ولی همواره پای این پرسش در میان است که چرا تدبیری جدی برای مقابله با این معضل صورت نمی گیرد؟ معضلی که نسل پرنده های مهاجر را با چالش جدی مواجه کرده و چرخه طبیعت را مختل می کند.

 

82997721434988747979

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است