منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۳
شناسه خبر: 187721
گروه :خبر
سگ ولگرد1

وجود سگ‌های ولگرد در جاسک آسایش و امنیت مردم را بر هم زده و چهره خیابان‌ها و معابر شهر را مخدوش کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مکران نیوز،این روزها با گذر از برخی کوچه ،خیابانها و محلات جاسک شاهد تعداد زیادی از سگ های ولگرد در سطح شهر هستیم که این مسئله باعث به مخاطره افتادن سلامت عمومی شهروندان شده است.

سگ از جمله اولین حیواناتی است که به وسیله بشر اهلی شد و به نوعی انسان برای بهتر زیستن، این حیوان باوفا را به خدمت گرفت اما اگر زندگی این حیوان به درستی مدیریت نشود از حیوانی مفید به موجودی بسیار مضر تبدیل و می تواند گزند و زیان جسمی، روحی و مالی را به انسان وارد کند، این موضوع زمانی خود را نشان می دهد که سگ ولگرد محسوب شود.

وجود گله‌ی سگ‌ها در برخی از نقاط شهر به ویژه حاشیه مسکن مهر،محله یکبنی،لوران،مقسا ،سرریگ،غریب آباد و نیز در کنار اداره هایی همچون فرمانداری و اداره شیلات و جنب فنس نیروی دریایی ارتش، باعث ایجاد رعب و وحشت برای مردم این مناطق شده  و علاوه بر آنموجب نگرانی شهروندان به خصوص خانواده هایی شده که فرزندان خردسال داشته و این خانواده ها از شیوع برخی بیماری ها به واسطه این سگ ها واهمه دارند.

خانم زارعی یکی از اهالی  جاسکی با ابراز گلایه از مسئولین گفت :سگهای  ولگرد تهدیدی جدی برای شهروندان به ویژه کودکان و سالمندان هستند.

وی افزود: این افراد جزو اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه بوده و زودتر از دیگر افراد دچار بیماری ها می شوند.

زارعی با اشاره به اینکه بیشتر دانش آموزان به دلیل نزدیکی مدارس ابتدایی و راهنمایی در این مناطق پیاده تردد می کنند، اظهار کرد: یکی از نگرانی های والدین وجود سگهای  ولگرد به ویژه در ساعات اول صبح و نزدیک غروب آفتاب است.

یکی دیگر از شهروندان جاسکی نیز یادآور شد: مدتی است  تعداد سگ های ولگرد در جاسک خصوصا محله یکبنی  افزایش یافتهو شاهد رفت و آمد آزادانه این حیوانات در معابر و خیابان ها هستیم .

عبدالمجید مرادی  با اشاره به اینکه این حیوانات هر روز در اطراف ما  آزادنه تــردد می کنند، افزود: خوشبینانه ترین حالت که شهروندان از گاز گرفتگی این حیوانات در امان باشند، جولان سگ های ولگرد در شهر نگرانی و نارضایتی مردم را موجب شده است.

بر اساس این گزارش، دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد که در ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تصویب شد،از سوی نیکزاد معاون سابق هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور جهت اجرا از سوی شهرداری هاو دهیاری های سراسر کشور به استانداری ها ابلاغ شده است.

دستورالعمل کنترل جمعیت سگهای ولگرد پس از حدود یک سال جلسات و بحث و تبادل نطر نمایندگان سازمانهای عضو ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان که به میزبانی دفتر هماهنگی خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برگزار شد،بهمن ماه 87 به تصویب رسید.

اهداف تهیه این دستورالعمل عبارتست ازکنترل بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان از طریق شناسایی کانون تجمع سگهای ولگرد و کنترل جمعیت آنها با انتخاب روش مناسب و ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی درخصوص رعایت اصول بهداشتی در مواجهه با حیوانات مزاحم( با اولویت سگ‌های ولگرد ).

مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگهای ولگرد، شیوع بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان ، افزایش آن در جمعیت دامی و انسان و انتقال بسیاری از بیماری‌ها از سگ به انسان است و از جمله مهمترین آنها می‌توان به بیماریهایی نظیر هاری، کیست هیداتیک، سالک،کالاآزار،لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره نمود که برضرورت اجرای دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد بیش ازپیش تاکید می ورزد.

 

همچنین سگهای ولگرد بعنوان یکی از عوامل اصلی حمله و گزش به انسان مطرح هستند که در موارد عدیده‌ای گزش انسان توسط سگ ( بدون انتقال بیماری ) منجر به مرگ بالاخص در اطفال می‌گردد و موجب سلب آسایش عمومی در شهرها و روستاها شده و به عنوان یکی از مهمترین عوامل آلوده‌کننده پارکها و تفرجگاه‌ها مطرح است و سگها دارای قابلیت و پتانسیل تولید مثلی بسیار بالا بوده و به همین علت جمعیت سگهای ولگرد در صورت اجرا نشدن برنامه‌های کنترل و مبارزه، سریعاً افزایش یافته که مخاطرات فراوانی برای شهروندان به دنبال خواهد داشت.

بر اساس این دستورالعمل مرکز کنترل جمعیت حیوانات مزاحم باید دارای محل نگهداری حیوانات مزاحم باشد که در شهرداریهای دارای مجوز کارگروه استانی ایجاد می شود و این محل باید در خارج از محدوده مناطق مسکونی که به تایید کارگروه شهرستان رسیده باشد مکان یابی شده و واجد مشخصات خاصی باشد .

معضل سگ‌های ولگرد تاکنون در جاسک رفع نشده و حضور آزادانه آنها در سطح شهر  پذیرفتنی نیست ، انجام اقدامات اساسی در جهت کنترل اصولی این حیوانات، از سوی دستگاههای ذیربط ،  ضروری به نظر می رسد؛امید است مسئولین مربوطه در این باره اقدامی جدی انجام دهند تا شاهد به خطر افتادن سلامتی و یا جان شهروندان نباشیم.

 

 

انتهای پیام/م

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد