منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۸:۵۶
شناسه خبر: 255737
گروه :خبر
image435450

نابسامانی توزیع و بازار محصولات کشاورزی سالهاست درآمد و دسترنج کشاورز را به باد می‌دهد، واسطه‌ها و دلالان مشقت یکسال کشاورزان را یک‌شبه به بهای ناچیز می‌خرند این مسئله باعث شده انگیزه تولید کمرنگ شده و در مقابل دلالی و واسطه‌گری به شدت توسعه یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مکران نیوز؛در حال حاضر فاصله قیمتی عرضه تا مصرف هندوانه 3 برابر است به طوری که این محصول در مزرعه 1500 تا 1600 تومان خریداری می‌شود، اما در بازار 4000تا 4500 تومان به فروش می رسد؛تفاوت قیمت هندوانه از مزرعه تا بازار در برخی موارد تا 3 برابر هم می‌شود.

این در حالی است که کشاورز با سرمایه زیاد زمین و آب این محصول را تولید کرده است و در طول سال با هزینه‌های فراوان کود و سم ، آب و کارگری این محصول را تولید کرده است که کیلویی 1600 تومان این هزینه‌ها را تامین نمی‌کند، چه رسد به اینکه سودی هم نصیبش شود.

در میان کشاورزان حرف های اسحق نیکخواه 41ساله، با چروک های عمیق بر چهر ه شنیدنی است؛ این کشاورز که به گفته خودش کشاورزی را از پدر و پدر بزرگش آموخته، در روستای سورک مشغول به کار است. نیکخواه که حالا وقت برداشت محصولاتش رسیده است، می گوید: باید هندوانه را با قیمتی که واسطه یا دلال تعیین میکند بفروشم تا این محصولات خراب نشود.

وی اضافه میکند: هر کیلوگرم هندوانه را از ما 1600تومان می خرند اما همین هندوانه در بازار کیلویی 4000تومان فروخته می شود.

کشاورز جاسکی در پاسخ به اینکه چرا محصولات را خودتان مستقیم به فروش نمی رسانید، گفت: به چه کسی بفروشم؟، کجاببرم؟، اصلا مگر کسی این همه محصول را یک جا می خرد؟، این موضوع یکی از معضل های شایع در بخش فروش محصولات کشاورزی است.

عبدالرحمن رضایی نیز می گوید: زحمت محصولات کشاورزی را کشاورزان می کشند اما سود آن به جیب دلالان می رود مثلا هر کیلو هندوانه را از ما 1600می خرند اما سه برابر خرید از ما فروخته می شود.

وی معتقد است: در تولید محصول به غیر از هزینه های تولید مانند  آبیاری تا سم‌پاشی، ریخنتن کود شیمیایی و دفع آفات؛ کشاورز متحمل خسارت حاصله از حضور دلالان می شود.

کشاورز دیگری که خود را محمد معرفی کرد با بیان اینکه کشاورزان همواره از خدمات و حمایتها  محروم هستند، گفت:در صورتی که این حمایت ها صورت نگیرد بایدشاهد کاهش انگیزه در بین کشاورزان برای ماندن در روستا باشیم و نتیجه آن مهاجرت کشاورزان به حاشیه شهرها و روی آوردن به شغل های کاذب است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان جاسک  راهکار مقابله با دلالی و واسطه‌گری را تنها توسعه تعاونی‌های کشاورزی می‌داند که با تقویت آنها می‌توان تعاونی‌های بازاریابی شکل داد که با سازوکار جدید قدرت چانه‌زنی بیشتری برای قیمت و نیز حذف دلالی و واسطه‌گری ایفا کند.

مختار حدیدی می گوید:بهترین راه حل برای کمک کشاورز، گسترش و تقویت تعاونی ها و اتحادیه هاست که این کار حذف واسطه ها و دلالان را به دنبال دارد.

او می گوید: در صورتی که مناسبات صادراتی و فرآوری محصولات کشاورزی و باغی در در این شهرستان فراهم شود محصولات کشاورزان  مناسب تر خریده می شود و واسطه ها نیز حذف می شوند.

لازم به ذکر است سودجویان که به دنبال هر بهانه ای می گردند تا بازار را متشنج تر کنند فرصت را غنیمت شمرده، تا با تاخت و تاز در سطح شهر محصولاتی را که در انبارها دارند به قیمت دلخواه عرضه کنند و با گرانفروشی و ایجاد بی نظمی و اختلال در بازار حکومت کنند.

در این میان مسئولان هم که یک سر دارند و هزار سودا گاهی اوقات فراموش می کنند که بر بازار نظارت داشته باشند و این موضوع در حالیست که ادامه این روند می تواند در سالیان دراز آفتی بر جان تولید میوه کشوربیندازد.

 

 

انتهای پیام/م

 

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است