منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۶
شناسه خبر: 340664
گروه :خبر
20160630130931_20150707175822837

درحالیکه بندرعباس دو بندر مهم تجاری مهم کشور یعنی بنادر شهید باهنر و رجایی را در آغوش دارد و صادرات و واردات بسیاری از این دو بندر مهم تجاری انجام می شود انتظار می رود در همین راستا اشتغالزایی بسیاری نیز اتفاق بیفتد، اما گاهی بی تدبیری ها باعث می شود اشتغالزایی نشود و اشتغال زدایی شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده ؛ درحالیکه بندرعباس دو بندر مهم تجاری مهم کشور یعنی بنادر شهید باهنر و رجایی را در آغوش دارد و صادرات و واردات بسیاری از این دو بندر مهم تجاری انجام می شود و انتظار می رود در همین راستا اشتغالزایی بسیاری نیز اتفاق بیفتد، اما گاهی بی تدبیری ها باعث می شود اشتغالزایی نشود و اشتغال زدایی شود.

 

 

تا دوسال قبل بسیاری از کالاهای اساسی وارداتی نظیر برنج، شکر، روغن و… از این دو بندر تخلیه و به مناطق مختلف کشور ارسال می شد که در حال حاضر این سهم به بندر امام(ره) منتقل شده است و اشتغال ها چندین هزار نفری که در هرمزگان ایجاد شده بود، ازبین رفت. چندین میلیون تن کالای اساسی که در هرمزگان تخلیه و بارگیری می شد، دیگر در استان انجام نمی شود.
تا پیش از این حتی کشتی هایی چند هزار تنی در بنادر استان پهلو می گرفتند و اقلام اساسی وارداتی کانتینری و فله ای را تخلیه می کردند و به واسطه تخلیه و بارگیری این اقلام هزاران نفر در قالب راننده وکمک راننده تریلر، افراد در قالب شرکت های تخلیه و بارگیری و اشتغال داشتند و چندین هزار نفر از این طریق امرار معاش می کردند، اما بدلیل عدم تداوم این روند در سایه ضعف مدیریت برخی مدیران مرتبط با این بخش و انتصاب مدیران ضعیف در این بخش، در عمل این بخش با چالش جدی مواجه می باشد و می طلبد تدبیر دولت، امید اشتغال در این بخش را دوباره به استان برگرداند.
در استانی که لقب پایتخت تجاری کشور را یدک می کشد و شهروندانش انتظار ایجاد شغل های جدید را دارند، نه تنها شغل های جدید ایجاد نمی شود که حتی شغل های موجود در بخش های مختلف نیز از بین می رود.

 

 

جوانان هرمزگان همواره از نبود اشتغال مناسب در استان بسیار گلایه مند بوده اند و انتظار دارند که با تدبیر مسئولان امید اشتغال به آنها برگردد، اما متاسفانه دراین بخش برنامه ریزی مدونی صورت نگرفته است و جوانان همچنان بیکار مانده اند.
یکی دیگر از گلایه های مردم استان این است که برخلاف فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند قاچاق کوله ای ها اگر برخوردی نشود اشکالی هم ندارد، اما بشدت با این افراد که برای امرار معاش اقدام به جابجایی کالایی می کنند برخورد می شود واز طرفی برخی کانتینرهای پلمپ شده به مقصد می رسند.

 

 

در این بخش بارها مردم استان اعلام کرده اند که به دلیل وجود نداشتن شغل مناسب و عدم راه اندازی کارخانه در شهرستان های مختلف استان و اشتغال برای آنها واز طرفی عدم بکارگیری بومیان در صنایع، بنادر، گمرکات، معادن و استان، آنها برای امرار معاش بامشکل مواجه هستند و مجبورند اقدام به شیوه ای برای کسب روزی خانواده کنند که بامشقت و حتی به خطرافتادن و ازدست دادن جانشان همراه است وخانواده های بسیاری داغدار شده اند.

 

 

نمایندگان مردم استان در مجلس نیز بارها از این وضعیت اظهار نارضایتی و نگرانی کرده اند و خواستار توجه مسئولان در بخش اشتغالزایی برای بومیان استان شده اند که متاسفانه صدایشان به گوش مسئولان تصمیم گیر در این بخش نرسیده است ویا نخواسته اند بشنوند.

 

 

با اظهار تاسف بایستی عنوان کرد که مسئولان کشوری، هرمزگان را استانی می دانند که قاچاق خیز است و مردمانش قاچاقچی هستند، غافل از اینکه تحصیلکردگان هرمزگانی بیکار هستند. جوانان به دنبال اشتغال پایدار هستند که نمی یابند.

 

 

اما مدیران صنایع و بصورت گروهی برای سایر استان ها اشتغالزایی می کنند و بومیان بیکار مانده اند وبرخی هم از سر اجبار اقدام به جابجایی بار کوله ای می کنند وبا آنها بشدت برخورد می شود.

 

 

زنانی را می بینید که بارها را با کوله وسختی ودر برخی جاها با پای پیاده جابجا می کنند که این نشان می دهد شرایط زندگی شان به سختی می گذرد و نیارمند هستند که بالاخره منبع درآمدی داشته باشند.

 

 

اگر برای مردم استان اشتغال زایی شود، آنها حاضر نمی شوند بخاطر چند ده هزار تومان درآمد، امنیت جسمی و روحی خود را به مخاطره بیندازند و حتی گاهی جان خود را از دست بدهند تا بتوانند نان و غذایی برای اعضای خانواده خود تامین کنند.
با این اوصاف که در استان برای شهروندان اشتغال جدید ایجاد نمی شود، از بین بردن شرایط اشتغال های موجود جفا در حق مردم است و بایستی مدیرانی توانمند برای اشتغالزایی در بخش های مختلف استان بکارگمارده شوند تا بتوانند علاوه براشتغال های موجود، اشتغال جدید ایجاد کنند و بجای آن اشتغال زدایی نکنند.

 

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند