منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۹
شناسه خبر: 297297
گروه :خبر
1163085714_Minab[www.daryanews.ir] (2)

قدیمی ها شاید بهتر یادشان بیاد جهله و پاجهله دو عاشق و یار قدیمی که همواره با مرگ و میر مردمان قدیم و کهن اینک جای آنها در دفتر روزگار ما نیز کم رنگ شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  میناب جنوب، جهله ،میراث فرهنگی زنده و هنری که قدیمی ها آنرا بعنوان وسیله ای برای نگهداری و خنک کننده آب از آن استفاده می شد اینک  قابلیت کاربردی آن در زندگی ما فقط بعنوان صنایع دستی تزئینی کاربرد کاربرد پیدا کرده است.

 

جهله سازی شاخه ای از تولیدات سفالگری منطقه شهوار و حکمی میناب در استان هرمزگان است که بدلیل کم رنگ شدن موارد استفاده از این وسیله تاریخی فقط در روستای شهوار ساخته می شود و اکنون در روستای حکمی به ندرت تولید می شود.

 

جهله یکی از بهترین وسیله برای خنک نگه داشتن آب به جهت نبود شبکه برق رسانی در روستا های میناب کاربرد بیشتری داشت اما در پس گذر زمان و توسعه خطوط برق در جای جای شهرستان میناب جهله ها هم کاربرد خود را از دست دادند.

 

پا جهله ،وسیله ای برای نگداری جهله ها بود که با قطع کردن کنده بهترین درخت نخل و نصف نمودن از حد وسط با حفر حلقه بر روی کنده درخت ،برای نگه داشتن جهله مورد استفاده قرار می گرفت.

 
جهله و پا جهله ،صنایع دستی دسته دومی بودند که در گذشته رایج بود ولی هم اکنون بکلی فراموش و یا اینکه در مقیاس بسیار محدود و جزئی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

یکی از ویژگی های بارز میناب وجود انواع و اقسام صنایع دستی می باشد که قدمتی چند هزار ساله دارند و قبل از عصر فلز و ماشین در شهر میناب رواج داشته است.

 

سازندگان این صنایع دستی از همان روزگاران کهن چند صد ساله طی یک هفته وسایل ساخته شده خود را از روستاهای دور و نزدیک جهت معاملات پایاپای یا خرید و فروش به مرکز شهر می آوردند و در پنج شنبه بازار به معرض فروش می رساندند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان