منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۰
شناسه خبر: 207828
گروه :خبر
post_id_1239288-tasna-130831034880469107-250x167
 

رئیس جهاد دانشگاه هرمزگان خبر داد:

جهاد دانشگاهی درصدد تامین آب از منابع غیر متعارف است

رئیس جهاد دانشگاه هرمزگان با اشاره به کمبودات استان در مسئله آب گفت: بومی سازی فناوری ساخت آبشرین کن ها و استفاده از دستگاه های تولید آب از رطوبت هوا، راه حلی برای عبور از این بحران است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز سهیل دادخواه، رئیس جهاد دانشگاه هرمزگان در جمع خبرنگاران در سی پنجمین سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی گفت : اولین اقدام جهاد دانشگاهی پس از تاسیس در استان هرمزگان آنالیز پتانسیل استان بود که به عنوان یک نهاد عمومی از پزشکی، فنی و مهندسی متناسب با شرایط استان به آن ورود پیدا کرده است.
وی تصریح کرد:چشم انداز جهاد دانشگاهی ارائه خدمات پژوهشی و فرهنگی وقت قرار داده و در حوزه دریا محور و آب، راه اندازی پژوهشکده است که هرمزگان می تواند بازار این تحقیقات باشد .
دادخواه تاکید کرد:با راه اندازی این پژوهشکده می توان با مرکزیت و اساس قرار دادن شرایط اقلیمی استانمان می توان سریع تر به اهدافمان برسیم و یکی از محورهای آب که مد نظرمان است تامین آب از منابع نامتعارف است که این شیوه می تواند بر جوامع علمی کمک می کند و با استفاده از بحث بومی سازی و خود کفایی می تواند مشکلاتشان را حل کنند .
وی با اشاره به موضوع آبشیرین کن اظهار کرد:در کشورهای همسایه توانسته اند با احداث آبشیرین کن  بسیاری از مشکلات خود را حل کنند که ما برای راه اندازی آن با مشکل تحریم روبرو هستیم در صورتی که دانش و علم آن را هم برخوردار هستیم.

رئیس جهاد دانشگاه هرمزگان تصریح کرد : در جهت بومی سازی و قرار دادن این طرح می توانیم و قدمی برای رشد برداشته باشیم .
رئیس جهاد دانشگاه هرمزگان افزود:تولید و ساخت دستگاه تامین شرجی و رطوبت است و در دنیا کار شده است وتجاری سازی شده است که توسط  کمپانی های آمریکایی انجام می دهند که دستگاه خانگی را داریم که روزانه 20 لیتر ظرفیت این دستگاه ها است ونیمه صنعتی حدود هزارششصد لیتر و نمونه صنعتی 3 هزار لیتر در روز از رطوبت خروجی شان است.
وی تصریح کرد: در کشور ما خیلی از افراد کارو رصد کردند و ما با این افراد وارد مذاکره شده ایم ولی با مشکلی که مواجهه شده این کار کرد آنها خیلی ضعیف بوده است و دیگر مشکل آن تجاری نشدن است و فقط نمونه بوده است.
داده خواه افزود: این مسئله می تواند برای روستاهای ما کاربرد بسیاری داشته باشد و فقط در بحث نوشیدنی شان وارد مسئله شویم.
وی تاکید کرد:قیمت این ها را بدون هزینه حمل و نقل در نمونه صنعتی 500 میلیون تومان است و نمونه خانگی در 4 تا 6 میلیون تومان است و اگر ما بتوانیم کار کنیم روی این می توانیم با هزینه های کمتر با عملیات مهندسی کمتر انجام دهیم.
دادخواه افزود:با هدف گذاری دیگری می توانیم برای صرفه جویی و از دستگاه های اجرایی برای اولین با یک دانشگاه بیاید خودش را خودکفا یی کنند.
وی تصریح کرد:در بحث فضای سبز ما می توانیم با برنامه های پیش رویم که نیاز به آب شهری نداشته باشیم دستگاه هایی ساخته شود با هزینه بسیار کم 1 تا 2 میلیون تومان که بخشی عمده آن می تواند آب کولر های باشد و آب کولر را به عنوان آب شرب استفاده کنیم و یکی از مشکلات ما کمبود هزینه است.

 

دادخواه گفت: دومین محور در بحث ناباوری که موسسه رویان خدمات کلی در سطح کشور دارد که قرار است از این استفاده کنیم و در استان ما این دانش کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و با استقبال روبرو شده ایم.
وی افزود: دیگر اهداف ما آبیاری کشاورزی با آب دریا که چند نمونه گیاه دریایی کشت کنیم و به عنوان حداقل علوفه استفاده شود و برخی از گیاهان هستند که برای مواد موشکی استفاده می شوند.
داده خواه تاکید کرد:برنامه های دیگر ما حضور آموزش های تخصصی کوتاه مدت و عالی است که آموزش عالی کاربردی حدود 20 کد رشته و برنامه با ارتباط مستمر بر استان بیاوریم و کمکی در مهارت آموزشی در استان داشته باشیم.
وی افزود: آموزشی کوتاه مدت که ارائه دوره های اشتغال سازی که جامعه هدف را پوشش می دهد و آموزش و پژوهش محور را تعیین کنند که در غالب شغل بتوانند انجام دهند .

 

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است