منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۵
شناسه خبر: 279238
گروه :خبر
13940529000310_PhotoA

اندیشکده استراتفور با انتشار تصاویر ماهواره‌ای مدعی ادامه ساخت و ساز در مرکز نظامی پارچین شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، با وجود مختومه شدن پرونده موسوم به ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران، اندیشکده «استراتفور» روز دوشنبه در ادامه جنجال‌آفرینی‌های غرب در مورد سایت نظامی پارچین، با انتشار تصاویر ماهواره‌ای، مدعی شد ساخت و ساز در این مرکز ادامه یافته است.

این اندیشکده با این حال اذعان کرده است که ساخت و ساز در این مرکز که اساسا مرکزی هسته‌ای هم به شمار نمی‌آید، به معنی نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران نیست. «سیم تک» تحلیلگر استراتفور به پایگاه «دیلی بیست» گفته است: «ما نمی‌گوئیم که آن‌ها دارند در توافق هسته‌ای، فریبکاری می‌کنند.»

وی افزود: «تصاویر نشان می‌دهد که ایران در حال انجام تحرکاتی برای مخفی کردن آن چیزی بوده است که قبلا انجام داده و هنوز هم… در حال توسعه تأسیساتی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ممکن است به آن دسترسی داشته باشد یا نداشته باشد.»

کشورهای غربی، بر اساس اسنادی که گفته می‌شود منشا اصلی آن به اسرائیل می‌رسد و نشانه‌های متعددی از ساختگی بودن آن‌ها وجود دارد، مدعی انجام فعالیت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای در این مرکز نظامی بودند. ادعاهایی که قرار بود با مختومه اعلام شدن پرونده ابعاد احتمالی نظامی، دیگر مطرح نشود.

از سال‌ها قبل که ادعای ارتباط پارچین با برنامه هسته‌ای مطرح شد، رسانه‌های غربی هرگونه ساخت و ساز در این مرکز را در صدر اخبار خود قرار داده‌اند. حالا هم تصاویر ادعایی که این اندیشکده منتشر کرده، تنها نشان می‌دهد که کف این مجتمع که زمانی خاکی بوده، حالا هموار شده و یک ورودی و مسیر دسترسی جدید به مرکز افزوده شده است.

سایت پارچین تاکنون دستکم دو بار مورد بازدید بازرسان آژانس قرار گرفته و سال گذشته نیز یوکیا آمانو مدیر کل آژانس به همراه معاون خود از این مرکز بازدید کرد و نهایتا گفت که ردی از فعالیت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای در این مرکز نیافته است. یکی از شروط بسته شدن پرونده ابعاد احتمالی نیز نمونه برداری از خاک این مرکز بود. آژانس پس از نمونه‌گیری از خاک اطراف مرکز، اعلام کرد که هیچ ردی از مواد رادیو اکتیو نیافته است.

گزارش نهایی یوکیا آمانو مدیر کل آژانس در مورد ابعاد احتمالی با این جمله به پایان می‌رسد: «آژانس هیچ نشانه موثقی درباره انحراف مواد هسته‌ای در ارتباط با جنبه‌های نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای ایران نیافته است.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است