منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۹
شناسه خبر: 221204
گروه :خبر
13940218000073_PhotoA

سنای آمریکا امروز برای سومین بار برای پایان بررسی توافق هسته‌ای و رأی‌گیری در مورد آن تشکیل جلسه داد، اما دموکرات‌ها باز هم مانع رأی‌گیری شدند و عملا کاخ سفید امکان اجرای برجام را پیدا کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سنای آمریکا روز پنج‌شنبه در آخرین روز فرصت 60 روزه کنگره برای اعلام نظر در مورد توافق هسته‌ای، بار دیگر برای بررسی برنامه جامع اقدام مشترک تشکیل جلسه داد و در نهایت برای سومین بار نتوانست طرح کفایت بررسی و رد برجام را تصویب کند. با این حساب باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا امکان اجرای توافق، بدون آنکه نیازی به استفاده از حق وتو را داشته باشد، یافته است.

در این نشست ابتدا در مورد متمم پیشنهادی برای منوط شدن رفع تحریم‌های ایران به آزادی اتباع آمریکایی زندانی در ایران و همچنین به رسمیت شناختن اسرائیل، رأی‌گیری شد. این متمم را میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا ارائه کرده بود.

در حالی که جمهوری‌خواهان در دو مرحله نتوانسته‌اند به 60 رأی لازم برای پایان بحث و رأی‌گیری در مورد برجام دست یابند، امیدوارند که با افزودن متمم به برجام، در مسیر اجرای آن مانع ایجاد کنند.

با این حال، دموکرات‌ها از همان ابتدا اعلام کرده‌ بودند که با این طرح مخالفت می‌کنند. حتی بن کاردین از معدود سناتورهای دموکرات که با برجام مخالفت کرده نیز گفته بود که به این متمم رأی منفی می‌دهد.

وی در نشست امروز گفت: «نمی‌دانم چطور ناگهان دستور کار، از طرح عدم پذیرش برجام، به طرح پذیرش مشروط آن تبدیل شد. این بر خلاف متن قانون بازنگری توافق هسته‌ای و بر خلاف مذاکراتی است که داشته‌ایم.»

بر اساس قانون بازنگری توافق هسته‌ای با ایران که اردیبهشت ماه امسال در کنگره به تصویب رسید، کنگره تا پایان روز پنج‌شنبه (به وقت واشنگتن) برای اعلام نظر در مورد توافق زمان دارند.

در صورتی که طرح رد توافق تا پایان وقت امشب تصویب نشود، در عمل به این معناست که کنگره با آن موافق است. رأی‌گیری در مورد یک طرح نیازمند موافقت 60 عضو سنای 100 عضوی است. دموکرات‌ها که 42 نفرشان از برجام حمایت کرده‌اند، تاکنون اجازه رأی‌گیری در این رابطه را ندادند. به این حربه در کنگره اصلاحا اطاله بررسی (فیلیباستر) گفته می‌شود.

در بخشی از این نشست، سناتور دیوید پردو باز هم از فرصت استفاده کرد و به انتقاد از بندهای برجام پرداخت. وی همچنین گفت: «باید خود را برای تشدید تحریم‌های تروریسم و حقوق بشر علیه ایران آماده کنیم. رئیس‌جمهور می‌گوید برجام یک موافقتنامه غیرالزام‌آور است، یعنی رئیس‌جمهور بعدی می‌تواند تصمیم به عدم اجرای آن بگیرد.»

در پایان اظهارات سناتورها، همانطور که انتظار می‌رفت، دموکرات‌ها از تصویب متمم جلوگیری کردند.

در رأی‌گیری امروز 53 سناتور رأی مثبت و 45 نفر هم رأی منفی دادند. برای تصویب این متمم به دستکم 60 رأی نیاز بود.

پس از رد این متمم، سنا برای سومین بار در مورد پایان بحث و تصویب طرح رد برجام رأی‌گیری کرد. این رأی‌گیری هم نیاز به 60 رأی موافق داشت، که نهایتا باز هم با شکست جمهوری‌خواهان به پایان رسید. در این رأی‌گیری 42 سناتور رأی مخالف داده و 56 نفر رأی مثبت دادند.

میچ مک‌کانل رهبر اکثریت اعلام کرده است که این رأی‌گیری آخرین رأی در مورد برجام است.

با شکست سه باره طرح رد برجام، بررسی توافق در آمریکا عملا به پایان رسیده و با سکوت کنگره در قبال توافق، رئیس‌جمهور این امکان را خواهد یافت که برجام را اجرا کند.

باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه این سند یک موافقتنامه غیرالزام‌آور است، از مدت‌ها قبل گفته بود که کنگره نباید آن را تصویب کند. با این حساب، رئیس‌جمهور آینده این امکان را خواهد داشت که از اجرای توافقی که به تصویب کنگره نرسیده جلوگیری کند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است