منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۳
شناسه خبر: 301089
گروه :خبر
hormoz

یک فوق تخصص روانشناسی با اشاره به اینکه بیشتر مادرها از وابسته بودن دایم کودکان خود در شکایت هستند، گفت: والدین باید اصل قانون دوست داشتن غیر مشروط را نسبت به فرزندان خود رعایت کنند چرا که وابستگی کودک به والدین نوعی واکنش اضطراب آلود به سخنان آنهاست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ علی شیخ‌الاسلامی، فوق تخصص روانشناسی، مدیر عامل موسسه خانواده سلامت بنیان با اشاره به اینکه وابستگی کودک از یک سالگی با شروع برقراری روابط اجتماعی او آغاز می‌شود، گفت: این امر موجب می شود در ارتباط تنگاتنگ مادر با کودک به مرور زمان وابستگی‌های کودک به مادرش بیشتر شود.

وی افزود: خیلی از مادرها با طرح این موضوع به روانشناس مراجعه می‌کنند که «کودکم به حدی به من وابسته است، که من یک لحظه نمی توانم او را تنها بگذارم و جای بروم.»

شیخ‌الاسلامی در ادامه افزود: حتی این وابستگی ها منجر می‌شود کودک در مواقع خواب هم از مادر خود جدا نشود و دستش را تا روی صورت مادر نگذارد نتواند به خواب برود یا اینکه جدا کردن محل خواب مادر از کودک امکان نداشته باشد.

والدین باید اصل دوست داشتن غیر مشروط را در کودکان بپذیرند

این فوق تخصص روانشناسی با بیان اینکه والدین باید اصل «دوست داشتن غیرمشروط» را در رابطه خود با کودکانشان بپذیرند، گفت: رعایت این قانون می‌تواند بر افزایش اضطراب جدایی کودک از مادرش غلبه کند.

مدیر عامل موسسه  خانواده سلامت بنیان در مورد چگونگی اصل دوست داشتن فرزندان از سوی والدین اظهارداشت: « در این اصل ما بر والدین تاکید داریم که در هر شرایطی فرزند خود را دوست داشته باشند، حتی اگر از او کار خطا و رفتاری اشتباهی سرزد، هیچوقت از جملات «من دیگر دوستت ندارم»، «من دیگر با تو قهرم»، «من با تو حرف نمی زنم »،« تودیگه بچه من نیستی» استفاده نکنند.»

شیخ‌الاسلامی در ادامه گفت: این قبیل جملات نشان دهنده یک قطع ارتباط بین والدین با کودک است و والدین برای تربیت موفق کودک خود نباید از این جملات استفاده کنند.

جملاتی که نباید به کودکان گفت

وی افزود: استفاده از این جملات «تو را می‌دیم به نون خشکی ببرد» یا «می‌گذاریمت تو سطل آشغال» و این از دست اصطلاحات، موجب ایجاد اضطراب بیشتر در درون کودک می‌شود زیرا طفل فکر می‌کند که والدینش او را دوست ندارند و برای او ارزش قایل نیستند و هر آن ممکن است رهایش کنند و بروند. این امر باعث نگرانی و استرس در کودک شده و موجب می شود که نسبت به والدین خود چسبندگی دایمی داشته باشند و هر کجا که مادر قدم می‌زند کودک نیز دنبال او برود.

این فوق تخصص روانشناسی در ادامه گفت: کودک با یاد آوری جملات پدر و مادر در ذهن خود به هیچ وجه حاضر نمی شود که از آنها جدا شود  و فکر می‌کند که اگر یک لحظه او را رها کند، ممکن است مادر بگذارد برود و کودک بی‌پناه بماند.

  مدیر عامل موسسه خانواده سلامت بنیان با تاکید بر اینکه پدرها و مادرها اصل دوست داشتن غیر مشروط را رعایت کنند، ادامه داد: ابتدا پدر و مادر تاکید بر دوست داشتن فرزند خود را اعلام کنند و بگویند که من تو را دوست دارم و برای شما ارزش قایل می‌شوم اما در موقع احساس ناراحتی و نگرانی، احساس خود را نسبت به رفتار کودک بیان کنند، یعنی اینکه که از این رفتاری که شما داشته اید من خیلی ناراحت شدم؛ و لی قبلش تاکید بر این کلمه« دوست داشتن»نسبت به فرزند را داشته باشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند