منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰
شناسه خبر: 335519
گروه :خبر
hormoz

رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان عراق گفت: این کمیته در واکنش به پافشاری عربستان برای دخالت در عراق و اظهارات غیر دیپلماتیک مقامات سعودی علیه بسیج مردمی قصد اخراج سفیر عربستان در بغداد را دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس ، «رزاق الحیدری»، عضو کمیته روابط خارجی در پارلمان عراق سکوت دولت عراق در قبال مداخله آشکار عربستان در امور عراق و تعرض به نیروهای بسیج مردمی را محکوم کرد.

وی افزود: اظهارات اخیر وزیر خارجه عربستان و پیش از آن بیانیه‌های پیاپی سفیر عربستان علیه نیروهای بسیج مردمی که نهادی نظامی وابسته به دولت است، شواهد روشنی دال بر مقاصد سیاه سعودی در قبال ملت عراق است.

نماینده عراقی تصریح کرد: هدف از این گونه اظهارات تلاش برای تنش آفرینی و اختلاف افکنی بین فراکسیون‌های سیاسی و فتنه‌انگیزی طائفه‌ای بین فرزندان ملت عراق است.

الحیدری ادامه داد: صدور چنین بیانیه‌هایی از سوی مسئولینی که ماموریت اصلی آنها در مقام وزیر خارجه یا سفیر تقویت بین کشورهاست نشان می‌دهد که آنها بر خلاف وظیفه اصلی خود عمل می‌کنند.

عضو پارلمان عراق از دولت و وزارت خارجه کشورش خواست گامی بیش‌تر از محکوم کردن مداخلات سعودی‌ها برداشته و پس از اقدام عملی برای اخراج سفیر عربستان از بغداد از طریق رایزنی با دولت عربستان مانع تکرار چنین اقداماتی شوند.

وی تاکید کرد: اگر دولت عراق هیچ اقدام عملی نکند، کمیته روابط خارجی پارلمان عراق تصمیم دارد امضای نمایندگان در خصوص طرد سفیر سعودی از عراق را جمع‌آوری کند .

تنش تازه‌ای میان عراق و عربستان بر سر نیروهای داوطلب مردمی که در کنار ارتش عراق با گروه تروریستی داعش سرگرم نبرد هستند به وجود آمده است.

با وجود اینکه دولت عراق به حضور نظامی نیروهای داوطلب مردمی در مبارزه با داعش اهمیت می‌دهد اما عربستان هنوز هم در امور داخلی عراق دخالت می‌کند و از حضور نیروهای داوطلب مردمی در مبارزه با داعش انتقاد و به این گروه حمله می‌کند. این نشان می‌دهد که ریاض تلاش دارد تا از راه فشار بر رهبران عراق برای کنار گذاشتن نیروهای داوطلب مردمی از روند مبارزه با داعش، راهبرد مشخصی را در بغداد تعیین کند.

انتقاد «ثامر السهبان» سفیر عربستان در عراق از نیروهای داوطلب مردمی فضایی از تنش میان 2 کشور به وجود آورد؛ به طوری که برخی از نمایندگان پارلمان عراق و رهبران سیاسی این کشور خواستار اخراج سفیر عربستان از کشور شدند. اما ریاض لحن خود را شدیدتر کرد و «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان، خواستار منحل شدن گروه‌های داوطلب مردمی شد که در کنار ارتش عراق سرگرم نبرد با داعش هستند.

او این نیروهای را متهم به بر افروختن جنگ طایفه‌ای و مذهبی کرد.
الجبیر در دیدار با روزنامه نگاران در پاریس گفت نیروهای داطلب مردمی طایفه‌ای عمل می کنند و به دست ایران رهبری می‌شود. این گروه‌ها در نبرد فلوجه همه چیز را نادیده گرفتند و ما بر این باوریم که باید این گروه‌ها منحل شود و ارتش عراق به مبارزه با داعش بپردازد. او همچنین خواستار تشکیل دولتی در عراق شد که از همه گروه‌ها تشکیل شده باشد.

اظهارات وزیر امور خارجه عربستان، خشم بسیاری از رهبران عراق را به دنبال داشت به طوری که وزارت امور خارجه عراق دهم تیرماه مخالفت و نارضایتی خود را از دخالت های پی در پی عربستان در امور داخلی عراق اعلام کرد و گفت نیروهای داوطلب مردمی یک هیات رسمی است و از بسیجیانی که نماینده همه مردم عراق هستند، تشکیل شده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است