منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۹:۰۰
شناسه خبر: 342080
گروه :خبر
IMG_6345

رکود اقتصادی و کاهش گردشگران، همچنین حذف شدن حضور گردشگران خارجی که برای تمدید ویزا ( چنج ویزا) جزیره کیش را انتخاب می کردند نگرانی هایی را برای شهروندان کیش بوجود آورده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛مناطق آزاد با ایجاد شرایط مناسب می توانند علاوه بر جذب گردشگران خارجی، اولین مقصد گردشگری داخلی نیز باشند تا بدین وسیله از خروج ارز از کشور جلوگیری شود. رویدادی که با وجود شرایط ناامن امروز منطقه و جهان می تواند مورد توجه ویژه مسئولان بخش های مختلف کشور قرار گیرد.

بنابر این گزارش، جزیره کیش از توابع استان هرمزگان و شهرستان بندر لنگه هم اکنون به عنوان یک منطقه آزاد دارای امکانات، پتانسیل ها و شرایط مطلوبی است که می تواند در صورت استفاده صحیح از داشته های خود به یکی از مهمترین و ویژه ترین مناطق گردشگری داخلی و خارجی تبدیل شود.

تبدیل جزیره کیش به یک مقصد گردشگری داخلی و خارجی  یکی از اساسی ترین مواردی است که هم اکنون مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش به آن می اندیشیند و در همین راستا معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش تلاش دارد تا با تغییر رویکرد مسافران از خرید به تفریحات و دیگر بخش های گردشگری تحولی در وضعیت ایجاد کرده و رکود موجود در جزیره کیش را از میان بردارد.

اما آنچه مشاهده می شود نشان می دهد که نه تنها این معاونت بلکه دیگر بخش های سازمان منطقه آزاد کیش هنوز هم به این خواسته دست نیافته اند.

 

رشد حضور گردشگران در کیش را احساس نمی کنم

یکی از رانندگان تاکسی جزیره کیش در پاسخ به این سوال که برگزاری جشنواره های کیش از ابتدای برگزاری در تابستان 95 به چه میزان در جذب گردشگر موفق بوده است می گوید: نمی دانم واقعا در تمام کشور این رکود وجود دارد یا تنها در جزیره کیش ما با این شرایط سخت روبرو هستیم.

وی ادامه داد: دائم آمارهایی مبنی بر افزایش و رشد گردشگر می دهند اما در عمل من به عنوان یک راننده تاکسی چنین تحول و رشدی را احساس نمی کنم. تنها چیزی که من در حال حاضر احساس می کنم گرانی، خلوتی و اجاره بهای بالای مسکن و دیگر مشکلات اقتصادی است که هر روز بیشتر می شود.

این شهروند با اشاره به اینکه جوایزی که در جشنواره ها اعلام می کنند، تسهیلاتی که داده می شود همه و همه اگر چه به نفع مسافران است و شهروندان کیش کمترین سهم را در این جوایز دارند اظهار کرد:  اما با این وجود اگر باعث شود که مسافران کیش را برای سفر انتخاب کنند و تحولی در این رکود ایجاد کند موجب نارضایتی ساکنین نمی شود اما با وجود همه جوایزی که هر شب برای مسافران گذاشته شده هنوز هم ما در خیابان ها کمترین حضور مسافران را می بینیم.

 

جشنواره تابستانی کیش چشم انتظار مسافران

سمانه عبداللهی یکی از غرفه داران بازار کیش که برچسب های بسیاری مبنی بر حراج روی شیشه های غرفه اش زده است، گفت: زمان پرداخت اجاره  مغازه به زودی می رسد و من مجبور بسیاری از اجناس مغازه را بدون سود و حتی بعضی وقت ها با ضرر بفروشم تا بتوانم چک هایم را پاس کنم.

وی بیان کرد: با وجود اینکه دو هفته ای از برگزاری جشنواره های تابستانی می گذرد اما هنوز هم خبر چندانی از مسافران نیست و امیدواریم در روزهای آینده شاهد افزایش حضور گردشگران در جزیره باشیم.

این فروشنده در پاسخ به این سوال که چرا بسیاری از اجناس در بازارهای کیش گرانتر از سرزمین اصلی است، تصریح کرد: علت اصلی گرانی اجناس هزینه های بالای زندگی در جزیره کیش است.

وی به هزینه های بالای اجاره غرفه و مسکن اشاره کرد و افزود: بسیاری از غرفه داران و صاحبان خانه در جزیره کیش در سرزمین اصلی زندگی می کنند و فکر می کنند ساکنان کیش پول پارو می کنند که اجاره های ساده ترین و کوچکترین خانه ها در کیش در منطقه صفین هم با مرکز شهر یا مناطق بالای شهر پایتخت برابری می کند.

این شهروند بیان کرد: هزینه های بالای زندگی در کیش فروشندگان را وادار می کند اجناس را با قیمت بالایی عرضه کنند تا بتوانند از پس مخارج زندگی برآیند در حالیکه با این وجود هم به دلیل نبود مسافر خیلی از دوستان ما مجبور شدند مغازه ها را واگذار کنند.

رکود در جزیره کیش وابسته به صنعت گردشگری است

رکود اقتصادی از جمله وقایعی است که سراسر کشور را درگیر کرده اما با توجه به اینکه رکود در جزیره کیش که وابسته به صنعت گردشگری است می تواند مشکلات عدیده ای برای ساکنان به وجود آورد از معضلاتی است که با وجود تلاش های مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش همچنان حل نشده باقی مانده است.

اگر چه مسافران کم و بیش از تسهیلاتی که برای آنان در سفر به این جزیره مرجانی در نظر گرفته شده بهره مند می شوند اما رکود اقتصادی و کاهش گردشگران، همچنین حذف شدن حضور گردشگران خارجی که برای تمدید ویزا ( چنج ویزا) جزیره کیش را انتخاب می کردند موجب شده تا نگرانی هایی برای شهروندان به وجود آید.

معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش با تغییر رویکرد و نگرش جدید به سیستم گردشگری، تلاش دارد تا گردشگری سلامت، آموزش، دریایی، ورزش و دیگر بخش های گردشگری را فعال کند.

مناطق آزاد کشور همچنان در دست یابی به تعاریف صورت گرفته در قوانین موفقیت های نسبی را به دست آورده اند که با تعریف واقعی آن فاصله بسیار دارد. امید است تا مسئولان پیش از افزایش این مناطق و مناطق ویژه اقتصادی، راهکاری برای دست یابی به تعاریف واقعی در این مناطق دست پیدا کنند.

جزیره مرجانی کیش با 92 کیلومتر مساحت در میان آب های نیلگون خلیج فارس از توابع استان هرمزگان و شهرستان بندرلنگه می باشد که  ازجزیره کیش، جزایر فارور بزرگ، فارور کوچک و هندورابی تشکیل شده است.

 

انتهای پیام/ت

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی