منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ - ۸:۳۹
شناسه خبر: 368466
گروه :خبر
1402943325807082

جشنواره ˈ مغ مهرگان پیارمˈ ،گران‌ترین خرمای جهان همراه با پایان فصل برداشت خرما در حاجی آباد برگزار می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پیارم حاجی آباد ؛علیرضا میرزاده،معاون فرماندار حاجی آباد در جلسه گردهمایی دهیاران و شوراها هدف از برگزاری این جشنواره را کمک به توسعه سطح زیر کشت و ایجاد صنایع فرآوری و بسته بندی مناسب این محصول ذکر کرد.
میرزاده اظهار کرد: برگزاری این جشنواره می تواند کمک بزرگی به ارتقای جایگاه خرمای پیارم ، شناخت بیشتر خریداران از محصول تولیدی و همچنین آشنایی بیشتر تولید کنندگان با بازارهای مصرف داشته باشد.
وی یکی دیگر از اهداف برگزاری این جشنواره را معرفی هر چه بیشتر خرمای رقم پیارم به صادر کنندگان و مصرف کنندگان داخلی و خارجی و همچنین شناخت حاجی آباد عنوان کردو افزود: شناخت هر چه بیشتر نخلداران از بازار مصرف این محصول موجب توسعه سطح زیر کشت و همچنین ایجاد تشکل های تعاونی و خصوصی با هدف کوتاه کردن دست دلالان از بازار خرید و فروش این محصول می شود.
رئیس خانه کشاورز حاجی آباد نیز از حاجی آباد بعنوان بهترین اقلیم برای کشت و توسعه نخلستانهای پیارم نام برد و افزود: هر چند تعدادی از شهرستانهای خرماخیز استانهای سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس، بوشهر و خوزستان اقدام به کشت این رقم کرده اند اما به مرغوبیت خرمای پیارم حاجی آباد نمی رسند.
شریفی سطح زیر کشت نخیلات حاجی آباد را بیش از چهار هزارو 200 هکتار ذکر کرد و گفت: حدود دو هزار هکتار آن به رقم پیارم اختصاص دارد.
وی اظهارکرد: سالانه افزون بر هشت هزار تن محصول پیارم از نخلستانهای حاجی آباد برداشت  می شود که حدود 70درصد آن جنبه صادراتی دارد طوریکه سال گذشته سه هزارو 500 تن از این محصول صادر شد که 17 میلیون و 500 هزار دلار برای کشور ارزآوری داشت.
مدیر جهاد کشاورزی حاجی آباد خرمای پیارم نخلستانهای این شهرستان بعنوان بهترین محصول نام برد که در بازارهای بین المللی به خرمای شکلاتی شهرت دارد.

عباس پور افزود: در این جشنواره علاوه بر معرفی خرمای پیارم حاجی آباد و تشویق نخلداران به توسعه و کشت این رقم صادراتی درسطح شهرستان حاجی آباد، فرهنگ، آداب و رسوم، صنایع دستی، تاریخ و نحوه زندگی مردم حاجی آباد هم معرفی می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشترین نخلستان‌های پیارم در دهستان‌های درآگاه، طارم و اطراف شهر حاجی آباد است، افزود: نیمی از نخلستان‌های حاجی آباد به کشت پیارم اختصاص دارد و این سطح سالانه درحال افزایش است بطوریکه از ابتدای سال تاکنون حدود ۱۵ هزار اصل نهال پیارم توزیع شده است و تا پایان سال، در صورت تحقق اعتبار، ۱۰ هزار نهال دیگر توزیع می‌شود.

عباس پور اشاره به اینکه قریب به ۲هزارهکتار نخیلات پیارم در این شهرستان موجود است بیان کرد: سال گذشته حدود ۱۰ هزار تن خرمای پیارم به ارزش ۱۰میلیون دلار به کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس صادر شد.

وی با بیان اینکه قیمت خرید خرمای پیارم به کیلویی 16500هزارتومان افزایش یافته است، پیش بینی کرد امسال صادرات بیش از ۸ هزار تن پیارم حدود ۲۵ میلیون دلار ارز آوری داشته باشد.

مدیر جهاد کشاورزی حاجی آبادگفتپیارم، خاصویی و مضافتی از ارقام با ارزش خرمای حاجی آباد بوده که این محصولات علاوه بر مصرف داخل کشور به کشورهای اروپایی و آسیایی صادرمی شود و نخلداران برای افزایش صادرات وبالا بردن مرغوبیت خرما‌ی این شهرستان در زمینه کشت گونه‌های جدید و استفاده از آبیاری قطره‌ای تلاش می‌کنند.
ایجاد نمایشگاهی از انواع محصولات فرآوری و غیر فرآوری خرما با محوریت پیارم از برنامه های جشنواره ˈ مغ مهرگان پیارمˈ می باشد که در مرکز آموزش کشاورزی حاجی آباد به مدت یک روز برگزار می شود.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد سواحل مکران ما را به چهارگوشه جهان وصل می کند/ احداث بزرگترین موج شکن کشور در جاسک توسط ارتش درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور