منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۷
شناسه خبر: 230968
گروه :خبر

مدیر عامل سازمان انتقال خون ضمن تشریح جزییات تفاهم‌نامه سازمان انتقال خون ایران با انتقال خون فرانسه، از تدوین برنامه‌های اجرایی برای تولید کیسه‌های خون در کشور خبر داد و در عین حال توضیحاتی درباره ساخت پالایشگاه خون با همکاری فرانسه داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ دکتر علی اکبر پورفتح‌الله، درباره تفاهم‌نامه همکاری که بین سازمان انتقال خون ایران و سازمان انتقال خون فرانسه امضا شده، گفت: این تفاهم نامه در ارتباط با تبادل تجربیات، ایجاد برنامه‌های آموزشی مشترک و توسعه فعالیت‌ها در زمینه‌های مختلف مرتبط با طب انتقال خون است، که کلیات آن به امضا رسیده است و گروه‌های کارشناسی برای بررسی برنامه اجرایی تفاهم‌نامه تشکیل شده‌اند.

وی افزود: یکی از برنامه‌هایی که در رابطه با تفاهم‌نامه پیش‌بینی شده و به زودی جزییات آن اعلام می‌شود، برنامه ایجاد دوره آموزشی مشترک بین سازمان انتقال خون فرانسه، سازمان انتقال خون ایران و موسسه آموزش عالی طب انتقال خون در ایران است که برای ارائه دیپلم طب انتقال خون هم به ایران و هم به کشورهای منطقه است و از آنجایی که سازمان انتقال خون ایران به عنوان مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی فعالیت می‌کند، این دیپلم به کشورهای منطقه نیز قابل ارائه است. این برنامه به این صورت است که در زمینه آموزش طب انتقال خون فعالیت مشترک داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران یکی از چالش‌های بزرگ در کشور را فقدان آموزش‌های لازم در زمینه انتقال خون و مصرف خون در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها دانست و گفت: در فرنسه مدلی که وجود دارد این است که هرکس بخواهد خون و فرآورده‌های خونی را تجویز کند باید دیپلم طب انتقال خون را داشته باشد. البته هدف ما فعلا این است که برنامه مشترکی با فرانسه داشته باشیم و آموزش‌هایی را به صورت داوطلبانه در این زمینه آغاز کرده و سطح آموزش جامع خود را ارتقا دهیم.

پورفتح‌الله با بیان اینکه طبیعتا طرف مقابل نیز برخی مسائل را در این تفاهم‌نامه از ما انتظار دارد، گفت: از جمله این مسائل نحوه جذب اهداکننده و ساماندهی انتقال خون ایران در زمینه جذب اهداکنندگان داوطلب است که به صورت مشترک ارائه خواهد شد.

جزییات ساخت پالایشگاه خون با همکاری فرانسه
وی در ادامه در تشریح جزییات ساخت پالایشگاه خون در کشور توسط فرانسه گفت: در دیدارهایی که بین هیات ایرانی با ریاست وزیر بهداشت و فرانسه انجام شده، صاحبان صنایع فرانسه نیز حضور داشتند و در زمینه ساخت پالایشگاه هم مذکراتی انجام گرفته است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: در زمینه بحث تامین داروهای مشتق از پلاسما براساس سیاست‌های سازمان انتقال خون و سیاست‌های کشور، ورود داروی مشتق از پلاسما بدون پلاسمای ایرانی را منع خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد پلاسما با منبع بیگانه وارد کشور شود. برهمین اساس درباره تولید داروهای مشتق از پلاسما مشروط به انتقال دانش فنی آن به کشور مذاکراتی انجام شده است.

مذاکره با فرانسه و کره برای تولید کیسه‌های خون در کشور
پورفتح‌الله در ادامه گفت: بحث دیگری که وجود دارد بحث تولید کیسه‌های خون در کشور بود که در این باره با کشورهای فرانسه و کره مذاکراتی داشته‌ایم و برنامه اجرایی آن را تنظیم کرده‌ایم تا با ورود بخش خصوصی ایران به این موضوع بتوانیم تولید کیسه‌های خون را در کشور آغاز کنیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است