منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۰
شناسه خبر: 198022
گروه :خبر
13921013000222_PhotoA

کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در نامه‌ای اعتراضی به رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار اجرای دقیق بندهای قانون کار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نوزدهم خردادماه سال 94 معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دستورالعملی به ادارات کل زیرمجموعه ممنوعیت قراردادهای کار زیر یک سال در کارگاه‌های با ماهیت کار مستمر را ابلاغ کرد.

پس از ابلاغ این دستورالعمل، نمایندگان کارفرمایی اعتراضاتی را نسبت به این دستورالعمل اعلام و بالاخره موفق به لغو این دستورالعمل شدند.

براساس این گزارش، نمایندگان کارگری که براساس قانون موضوع لغو ممنوعیت دستورالعمل شماره 40 قانون کار را پیگیری می‌کردند در جدیدترین اقدام نامه‌ای اعتراضی به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اجتماعی ارسال کردند.

متن دقیق نامه به شرح زیر است:

جناب آقای لاریجانی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیات؛

همانطور که مستحضرید قانون کار مهمترین و یکی از معتبرترین قوانین بعد از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که در تاریخ 29 آبان‌ 1369 تصویب شد. اما متاسفانه بعد از 25 سال با وجود مواد و تبصره‌های خوب، روند اجرایی به خود نگرفته است.

در تبصره یک ماده 7 این قانون، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است حداکثر ظرف 6 ماه لیست کارگاه‌ها و مشاغل با ماهیت غیرمستمر را تهیه و برای تصویب به هیأت وزیران ارسال کند.

از این تبصره قانونی به خوبی استنباط می‌شود که قرارداد در مشاغل کار با ماهیت مستمر و دائمی، معنا و مفهومی ندارد و قراردادهای موقت مخصوص کارهایی است ماهیتاً جنبه غیر مستمر دارند همچون راه‌سازی، سدسازی، ساختمان‌سازی و غیره لذا با توجه به اینکه علاوه بر قانونگذاری، یکی از وظایف ذاتی مجلس نظارت بر اجرای دقیق قوانین است، ماده قانونی یاد شده (تبصره یک ماده 7 قانون کار) بعد از 25 سال اجرایی نشده است، کانون عالی هماهنگی شوراهای اسلامی کار کشور در راستای امنیت شغلی این قشر زحمتکش به نمایندگی از جامعه کارگری تقاضا دارد با هدف ایجاد روحیه و نشاط عمومی کارگران که بدون شک موجب بهره‌وری در تولید و شکوفایی اقتصاد کشور اقدام اساسی و قانونی صورت پذیرد.

لازم به کر است که اخیراً و در راستای اجرای قانون یاد شده معاونت روابط کار وزارت کار در حرکتی رو به جلو و به منظور ساماندهی قراردادهای کار دستورالعمل شماره 40 روابط کار را ابلاغ کرد اما متاسفانه بلافاصله پس از چند روز این ابلاغیه به واسطه فشار کارفرمایان در طی نامه‌ای کان‌لم‌یکن تلقی شد که خلاف نص صریح قانون است.

به گزارش فارس، نمایندگان کارگری و کارفرمایی همواره بر سر موضوع قراردادهای کار با یکدیگر اختلاف نظرهایی داشتند و هنوز بعد از گذشت 25 سال تکلیف تبصره یک ماده 7 قانونی کار که بر لزوم انعقاد قراردادهای دائمی در کارگاه‌های با ماهیت کار دائم تاکید دارد، روشن نشده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی