منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۴
شناسه خبر: 230944
گروه :خبر
13930228000694_PhotoA

انتظار می‌رود کمیسیون ویژه برنامه جامع اقدام مشترک در اولین نشست رسمی خود، جزئیات نحوه بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک را اعلام کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در آستانه برگزاری اولین نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک، روزنامه واشنگتن پست نوشته است که احتمالا اعضا در پایان این دیدار نحوه ایجاد اصلاحات در رآکتور آب سنگین اراک را اعلام می‌کنند.

بر اساس یک بند از توافقی که 23 تیر ماه امسال در شهر وین اتریش میان ایران و گروه موسوم به 1+5 به دست آمد، تهران متعهد شده است که با هدف کاهش میزان پلوتونیوم تولیدی رآکتور IR-40 اراک، قلب رآکتور را خارج کرده و آن را با بتن پر کند تا دیگر قابل استفاده نباشد. قرار است با مشارکت چین، قلب جدیدی برای رآکتور طراحی و ساخته شود.

پکن روز یکشنبه همزمان با روز تصویب توافق، که در عمل روز آغاز اجرای تعهدات ایران است، ضمن استقبال از شروع فاز اجرایی توافق هسته‌ای، برای مشارکت در پروژه اصلاح رآکتور اراک اعلام آمادگی کرد.

کمیسیون برجام دارای 8 عضو (ایران، آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس، آلمان و اتحادیه اروپا) است و در طول دوره 10 ساله اجرای توافق، نقشی کلیدی در بسیاری از موارد از خواهد داشت. روز دوشنبه در وین، اعضای این کمیسیون دیدار خواهند کرد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است