منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۰:۵۱
شناسه خبر: 219670
گروه :خبر
 

مصرف از تولید برق پیشی گرفت

جزئیات عرضه آب و برق ۱۰۰۰ تومانی

وزیر نیرو با اشاره به هزینه تولید یکهزار تومانی هر مترمکعب آب شیرین و یا هر مگاوات برق خورشیدی، اعلام کرد: تابستان سال جاری مصرف از تولید برق کشور پیشی گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، حمید چیت چیان در تشریح برنامه های جدید وزارت نیرو به منظور افزایش سهم انرژی‌های نو و تجدید پذیر در سبد برق و انرژی ایران، گفت: بر این اساس تسهیلات و گزینه‌های تشویقی جدید به منظور توسعه و ترغیب سرمایه‌گذاری در بخش برق و انرژی‌های نو تعریف و اجرایی شده است.
وزیر نیرو با اعلام اینکه این تسهیلات به سرمایه گذاران بخش خصوصی در بخش انرژی‌های تولیدی از مولدهای خورشیدی، بادی، زباله سوز و زمین گرمایی تدارک دیده است، تصریح کرد: به منظور ترغیب سرمایه گذاری بخش خصوصی، برق تولیدی از انرژی خورشیدی را به ازای هر کیلووات ساعت ۹۷۷ تومان و برق تولیدی از انرژی‌های بادی را به ازای هر کیلووات ساعت ۴۰۶ تومان خریداری می کنیم.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه خدمات ارائه شده به مردم توسط برخی سازمان ها و نهادهای مختلف ممکن است به صورت محدود و یا در طول سال به ‌صورت چند بار انجام می شود، بیان کرد: ولی خدمات وزارت نیرو بدون تعطیلی در تمام ساعات شبانه روز به ‌طور مستمر در سراسر کشور ادامه دارد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه خدمات آب و برق به نحوی است که اگر لحظه ای در آنها خللی ایجاد شود ممکن است کل کشور آسیب ببیند و یا تمامی مردم در رنج و تعب قرار گیرند، تبیین کرد: ممکن است در طول سال عده محدودی به خدمات بیمارستانی و یا خدمات نیروهای انتظامی و سایر دستگاه‌های اجرایی نیاز داشته باشند؛ اما در روزگار فعلی تمامی سیستم ها، سازمان‌ها، نهادها، دستگاه‌های اجرایی و اقتصادی کشور در هرلحظه از شبانه روز به خدمات آب و برق نیازمند هستند و با قطع آن مردم به زحمت خواهند افتاد.

وی با بیان تفاوت‌های آب و برق یادآور شد: امکان ذخیره سازی در آب وجود دارد و شاید پس از قطع آب، تا ساعت‌ها کسی متوجه این نقصان نشود ولی برق قابلیت ذخیره سازی در مقیاس ملی را ندارد و چنانچه لحظه ای برق قطع شود، این نقصان محسوس خواهد بود.

وزیر نیرو با بیان اینکه با افزایش جمعیت و صنعت، میزان تولید و مصرف برق در کشور به نقطه سربه سر رسیده است افزود: امسال پیک مصرف در تابستان از مرز ۵۰ هزار مگاوات گذشت و تولید برق، لحظه به لحظه از مدیریت مصرف تبعیت می کرد و در چنین حالتی، تولید بیشتر از مصرف، یا کمتر از آن، می تواند به شبکه‌های برق کشور آسیب جدی وارد کند.

چیت چیان با اشاره به اینکه خدمات آب و برق به جز تاثیر گذاری در رفاه و کیفیت زندگی فرد فرد مردم، جز زیرساخت‌های به شمار می رود، گفت: تمامی بخش‌های خدماتی، صنعتی، کشاورزی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی را منتفع خواهد کرد افزود: گاهی اوقات آب وجود دارد ولی چنانچه برق نباشد، سیستم های پمپاژ ناکار آمد شده و شهرها در معرض خطر قرار خواهند گرفت و کار سایر بخش ها از جمله بانک‌ها، ‌ بیمارستان ها و سایر دستگاه های اجرایی مختل خواهد شد.

وزیر نیرو، بزرگترین مشکل در صنعت آب و برق را عدم توازن درآمدها و هزینه‌ها در این صنعت عنوان کرد و افزود: هزینه تولید هر کیلووات ساعت برق در کشور حدود ۸۰ تومان بدون احتساب هزینه سوخت نیروگاهی است که دولت آن را به قیمت هر کیلووات ساعت ۶۰ تومان در اختیار مشترکان قرار می دهد و از این میزان به ازای هر کیلوات ساعت، ۱۰ تومان نیز به سازمان هدفمندی یارانه ها می پردازد.

وی ادامه داد: تولید هر مترمکعب آب شرب نیز برای وزارت نیرو یک‌هزار تومان هزینه در بر دارد که این وزارت خانه آب مذکور را نیز به قرار هر متر مکعب ۳۳۰ تومان در شهرها و ۱۰۰ تومان در روستاها در اختیار مشترکان قرار می‌دهد که در نتیجه باعث خواهد شد وزارت نیرو با کمبود منابع مالی مواجه شده و از اهداف خود باز ماند.

وزیر نیرو با اشاره به خشکسالی های اخیر، قرار داشتن جمهوری اسلامی ایران در منطقه خشک و کم‌آب خاورمیانه و کمبود بارش ها تصریح کرد: میزان متوسط بارش در سایر کشورها ۷۵۰ میلیمتر در سال است که در کشور ما با متوسط ۲۵۰ میلیمتر بارش سالیانه، از یک سوم نزولات جوی نسبت به جهان برخوردار است.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی، با گسترش صنعت و ازدیاد جمعیت و بالا رفتن مصرف و همچنین افزایش دما و در نتیجه افزایش میزان تبخیر، بهترین شیوه برای برون رفت از چالش آب، مدیریت در مصرف و فرهنگ صحیح استفاده از آب است.

وزیر نیرو، افزایش چاه‌های غیر مجاز و برداشت بی‌رویه چاه های دارای پروانه بهره برداری را معضل دیگری دانست که بحران آب کشور را تشدید خواهد کرد گفت: در سال های اخیر برداشت های نابجا و بی رویه و غیر قانونی از سفره‌های زیر زمینی چالش عظیم آب را برای کشور به ارمغان آورده که به شدت با آن برخورد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد نیازهای آب کشور و ۹۰ درصد نیاز های برق کشور در داخل تامین می شود خاطرنشان کرد: در بخش برق، ‌پیشرفته ترین نیروگاه ها و تجهیزات در داخل ساخته می شود، به طوری‌ که در تجهیزات نیروگاهی از بسیاری کشورهای صنعتی جلوتر هستیم و حتی چین هم تکنولوژی ساخت توربین‌های ایران را ندارد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است