منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۵
شناسه خبر: 211080
گروه :خبر
image336298

انفجار مهیب و قدرتمند شهر «تیانجین» در جنوب شرق پایتخت چین تاکنون 17 کشته و بیش از 400 زخمی داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،  انفجار مهیب و قدرتمند شهر «تیانجین» در جنوب شرق پایتخت چین تاکنون 17 کشته و بیش از 400 زخمی داشته است.

این حادثه که ساعت وقوع آن 23 و 30 دقیقه شب گذشته (چهارشنبه) اعلام شده، ابتدا با آتش گرفتن یکی از انبارهای نگهداری مواد شیمیایی و قابل اشتعال در بخش شهرک صنعتی موسوم به «بینهای» آغاز شد و سپس به نقاط دیگر این شهرک سرایت کرد.
«تیانجین» یکی از مهمترین بنادر صنعتی چین محسوب می شود که با 15 میلیون نفر جمعیت در 140 کیلومتری جنوب شرقی شهر پکن واقع شده است.
بر اساس گزارش رسانه های چینی، حادثه مزبور ابتدا با یک انفجار مهیب آغاز شد و 30 ثانیه بعد، وقوع انفجار دوم که بسیار سهمگین تر بود، همه مردم این شهر را در شوک فرو برد.
گزارش های حاکیست، قدرت انفجارهای یاد شده به قدری زیاد بود که صدای آن تا 15 کیلومتری شهر تیانجین به راحتی شنیده شده است.
منابع خبری تاکنون از کشته شدن 17 نفر خبر داده اند اما تاکید کرده اند که احتمال افزایش تلفات انسانی وجود دارد.
این حادثه همچنین بیش از 400 زخمی داشت که بر اثر اصابت تکه های شیشه، سنگ و اجسام تیز که تا سه کیلومتری اطراف محل حادثه قابل مشاهده است، روانه بیمارستان شدند.
از میان بیش از 400 نفر زخمی این حادثه حال 32 نفر که شش نفر آنها آتش نشان هستند وخیم گزارش شده است.
«لویون» رئیس بیمارستان «تدا» شهر تیانجین می گوید: بیشتر مجروحان بر اثر برخورد اشیای تیز مانند سنگ و شیشه مجروح شده اند که آسیب دیدگی برخی از آنان بسیار جدی است.
سازمان لرزه نگاری چین، شدت انفجار نخست را با 3 تن و انفجار دوم را با 21 تن مواد منفجره TNT برابر دانسته است.
شین هوا، خبرگزاری رسمی چین نیز از وقوع انفجارهای کوچک در مناطق اطراف شهرک صنعتی «بینهای» خبر داد که بعد از دو انفجار اصلی شنیده شده است.
«بیجینگ نیوز» نشریه چاپ پکن هم گزارش کرده که انفجارها در انبارهای «بینهای» و «رویی های» شهر «تیانجین» رخ داده و خبرگزاری رویترز هم به نقل از مقامات مسئول در آتش نشانی «تیانجین» اعلام کردند که گستردگی حادثه سبب شده است تماس با 36 آتش نشان را در صحنه دو انفجار عظیم از دست بدهند.
همچنین انفجار و آتش سوزی ناشی از آن باعث شد ماموران آتش نشانی ساعت 5 صبح امروز – پنجشنبه – موفق به اطفای حریق شوند.
شاهدان عینی اعلام کردند که شعله های آتش آسمان این شهر را کاملا روشن کرده و از کیلومترها دورتر نیز به راحتی قابل مشاهده بوده است. آنان همچنین ارتفاع شعله های آتش را بیش از 100 متر تخمین زدند.
«هان تایو» یک شهروند 30 ساله شهر «تیانجین» نیز گفت: نیرویی که از شدت انفجار به آسمان برخاست آنقدر قوی بود که پس از برخورد با شهروندان آنان را پرتاب می کرد.
سازمان لرزه نگاری چین گزارش کرد که شدت انفجار اول معادل دو ممیز سه و قدرت انفجار دوم دو ممیز 9 دهم ریشتر بوده است.
ظاهرا در این انبارها مواد اشتعال زا و شیمیایی نگهداری می شده که با رسیدن حرارت به آنها منفجر شده است.
همچنین در این حادثه صدها خودرو در آتش سوختند که پس از تولید در کارخانه های خودروسازی در این مکان نگهداری می شدند.
مردم ساکن محل انفجار نیز که به دلیل آسیب دیدن منازل خود به خیابانها پناه آورده بودند، توسط مسوولان محلی جهت اسکان موقت به هتل های شهر «تیانجین» برده شدند.
این انفجار علاوه بر از بین بردن محموله و کالاهای موجود در شهرک صنعتی «بینهای»، به بسیاری از منازل اطراف محل انفجار نیز آسب جدی وارد کرده است.
مسوولان شهر «تیانجین» اعلام کردند که علت این حادثه در دست بررسی است.
با این حال گزارش «بیجینگ نیوز»، حاکی است که احتمال می رود آتش سوزی که 40 دقیقه قبل از این انفجارها روی داده علت انفجار بوده باشد اما حادثه یا عمدی بودن آن در دست بررسی است.
روز گذشته نیز بر اثر انفجار دیگری که در یک معدن ذغال سنگ در جنوب غربی چین روی داد 15 معدنچی جان خود را از دست دادند.
این کشور همچنین دیروز شاهد حادثه رانش زمین در شمال غرب بود که بر اثر فرود هزاران تن خاک بر روی خوابگاه های شماری از کارگران یک شرکت معدنی 40 نفر را مدفون کرد.

 

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی