منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۳
شناسه خبر: 330792
گروه :خبر
hormoz

مقام‌های کنونی و سابق آمریکایی ادعا کردند که دولت اوباما به این نتیجه رسیده است که اورانیوم کشف شده سال گذشته در یک پایگاه نظامی سری ایران احتمالا مربوط به فعالیت‌های قبلی هسته‌ای بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، در حالی که تهران بارها ادعای کشورهای غربی مبنی بر تلاش برای دستیابی به بمب اتمی را رد کرده است، مقام های کنونی و سابق آمریکایی مدعی شدند که دولت اوباما به این نتیجه رسیده است که اورانیوم کشف شده طی سال گذشته در یکی از تاسیسات نظامی مخفی ایران احتمالا مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای قبلی بوده است. بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی هستند که اثراتی از اورانیوم را در تاسیسات نظامی پارچین در جنوب شرق تهران یافته‌اند. این بازرسی‌ها بخشی از توافق هسته‌ای جولای گذشته بین تهران و قدرت‌های جهانی بوده است.

 

ایران بارها تاکید کرده است که تاسیسات نظامی پارچین تنها برای توسعه و آزمایش سلاح‌های متعارف بوده است. دولت اوباما درباره اورانیوم کشف شده که در گزارش دسامبر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن اشاره شده، اظهارنظر نکرده ولی مقام‌های آمریکایی در مصاحبه‌های اخیر خود در این باره ادعا کرده‌اند که اورانیوم کشف شده احتمالا مربوط به فعالیت‌های قبلی ایران در زمینه توسعه تسلیحات اتمی بوده که تهران بیش از یک دهه قبل این برنامه را دنبال می‌کرده است.

 

یک مقام ارشد دولت آمریکا در این باره گفت: وجود ذرات اورانیوم در آنجا احتمالا مربوط به یافته‌های ما درباره مشارکت پارچین در برنامه تسلیحات هسته‌ای در گذشته بوده است، ولی وجود اورانیوم به خودی خود نمی‌تواند چیزی را ثابت کند.

 

مقام‌های آمریکایی افزودند: سایر توضیحات احتمالی شاید قابل قبول باشد ولی بعید به نظر می‌رسد.

 

مقام‌های دولت اوباما همچنین گفتند که کشف اورانیوم در تاسیسات پارچین، ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا در این باره را تغییر نداده است که تهران تلاش‌های خود برای ساخت بمب اتمی را در سال 2003 میلادی متوقف کرده است.

 

روبرت آینهورن مذاکره کننده ارشد دولت اوباما با ایران و کارشناس اندیشکده بروکینگز در این باره گفت: فرض در دولت آمریکا این است که این مواد مربوط به آزمایش سلاح‌های هسته‌ای است. شواهد از نظر فنی، ناقص است. ولی دولت آمریکا معتقد است که اطلاعات دیگری در اختیار دارد که این مواد کشف شده، مرتبط با فعالیت‌های تسلیحات هسته‌ای است.

 

یک مقام ارشد آمریکایی نیز اظهار داشت: ما قبلا می‌دانستیم که آنها چه کاری در آنجا می‌کنند. رفتن مجدد به آنجا بعید است که چیز جدیدی را فاش نماید. چیزی که اکنون اهمیت دارد این است که آنها نمی‌توانند این فعالیت‌ها را در آنجا مجددا انجام دهند.

 

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: پارچین یک مکان نظامی فعال است، و ساخت و ساز در این تاسیسات لزوما نشانگر فعالیت‌های هسته‌ای نیست. در این شرایط، ما هیچ اطلاعاتی نداریم که ما را به این باور برساند که فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده‌ای در ایران در حال انجام است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی