منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۱
شناسه خبر: 304546
گروه :خبر
710625
 

بعد از 12 سال تلاش کارشناسان ایشتگاه تحقیقاتی خمین

جدیدترین رقم لوبیا مقاوم به کم‌آبی در کشور معرفی شد

جدیدترین رقم لوبیا در کشور در ایستگاه تحقیقاتی لوبیای شهرستان خمین به نام”غفار” بعد از 12 سال فعالیت تحقیقاتی معرفی شد و به ثبت رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ جدیدترین رقم لوبیا در کشور در ایستگاه تحقیقاتی لوبیای شهرستان خمین به نام”غفار” بعد از 12 سال فعالیت تحقیقاتی معرفی شد و به ثبت رسید.

حمیدرضا دری رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت: این رقم جدید با محوریت و برنامه‌ریزی مرکز تحقیقات لوبیای خمین و همچنین موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کرج و با همکاری استان‌های لرستان، زنجان، چهارمحال بختیاری بعد از 12 سال پژوهش و اجرای بیش از 10 پروژه تحقیاتی، موفق به معرفی این نوع از لوبیا شدیم.

وی اظهار کرد: لوبیای غفار جدیدترین رقم در کشور است که دارای ویژگی‌های مهمی است که از دیگر انواع لوبیا متمایز شده است.

دری ادامه داد: عملکرد بالای این رقم نسبت به ارقام موجود از مهمترین ویژگی‌های آن است و همچنین به دلیل شکل بهتر ظاهری و همچنین پخت بسیار خوب از نظر تجاری نیز اهمیت بالایی دارد.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی بیان کرد: این محصول همچنین در برابر آفت کنه دو لکه‌ای بسیار مقاوم است.

وی افزود: این نوع لوبیا به گونه‌ای است که به دلیل کمبود آب، که از معضلات اساسی کشور است در برابر کم‌آبی عملکرد بالایی دارد.

دری ادامه داد: در صورت کشت این محصول توسط کشاورزان حدود 20 درصد افزایش تولید خواهد داشت که از نظر اقتصادی دارای جایگاه ویژه‌ای است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون 9 رقم جدید لوبیا در ایستگاه تحقیقاتی لوبیای خمین به ثبت رسیده است که در نوع علمی خود منحصر به فرد است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است